Regionalne kosztowności

Twórcy biżuterii sięgają po coraz ciekawsze materiały. Nikogo nie dziwi już biżuteria wykonana z filcu, plastiku, kapsli, ceramiki czy gliny. Projektanci starają się wykorzystać różnorakie materiały, aby z jednej strony zszokować odbiorcę, z drugiej podkreślić swój niekonwencjonalny styl. 

Artyści starają się także tworzyć biżuterię, która urosłaby do rangi symbolu regionu, czy nawet kraju, w tym celu sięgają po dobra naturalne oraz regionalne wzornictwo.

 

Jadalna biżuteria

- Im ciekawsze rozwiązanie technologiczne tym większe zainteresowanie – mówi Eryk Czebatyński, właściciel galerii z biżuterią autorską w Łodzi. – Jednak zainteresowanie nie zawsze przekłada się na sprzedaż biżuterii – dodaje. Artyści w swoich projektach wykorzystują niemal każdy rodzaj materiału, aby stworzyć niecodzienne kosztowności. Przyglądając się nowatorskim kolekcjom biżuterii można zauważyć, że wykorzystują oni zarówno materiały trwałe, jak i nietrwałe. – Dużo kontrowersji wzbudziła kolekcja jadalnej biżuterii szwajcarskiej projektantki Cory Sheibani, która zaproponowała czekoladowe pierścionki, naszyjniki ze złotych precli, których cena wahała się od 1000 do 4500 funtów – mówi Eryk Czebatyński. – Biżuteria wykonana została ze składników cukierniczych, metali szlachetnych i półszlachetnych kamieni – dodaje. Na polskim rynku jubilerskim można spotkać się z biżuterią wykonaną z soli kamiennej, która staje się coraz popularniejsza. Podkreślenia wymaga fakt, że klienci stawiają coraz wyższe wymagania wobec biżuterii, którą zamierzają kupić. Zależy im już nie tylko na wartości surowców, jakie zostały wykorzystane do jej stworzenia, ale także na oryginalności danej ozdoby.

 

Ludowe ozdoby

- Klienci, szczególnie turyści, chętnie kupują biżuterię regionalną, traktując ją jako pamiątkę z danego miejsca – mówi Eryk Czebatyński. – Z nad morza przywozi się biżuterię z bursztynem, z Sandomierza z krzemieniem, z Podhala z koralami – dodaje. Biżuteria regionalna nawiązuje do kultury i tradycji, dzięki czemu idealnie dostosowuje się do wymagań klientów, którym zależy na zakupie niekonwencjonalnej pamiątki. Warto zauważyć, że biżuteria regionalna, poza charakterystycznymi surowcami znajdującymi się w danym regionie, wykonywana jest przede wszystkim z ceramiki, drewna czy koronki. – Dziś niezwykle popularnym rodzajem biżuterii, jest biżuteria zrobiona na drutach lub szydełku – mówi Eryk Czebatyński. – Ciekawe kosztowności, najczęściej własnoręcznie zrobione stają się odtrutką na masówkę, która zalała polskie ulice – dodaje. Artyści starają się udoskonalać swoje projekty, aby powstawała biżuteria najbardziej charakterystyczna, która będzie z jednej strony podkreślała styl jej twórcy, z drugiej charakter regionu.

Wiktoria Wilk