Diamenty, rubiny, perły. Do obejrzenia na czwartym piętrze

Konkretnie - na czwartym piętrze Muzeum Mazowieckiego. Na otworzonej właśnie nowej ekspozycji stałej "Biżuteria, metal, medalierstwo".

Muzeum chwali się swoimi wspaniałymi zbiorami - secesyjną biżuterią, przedmiotami z metalu oraz medalami. Wszystkie te skarby pięknie zaaranżowało w ekspozycję stałą i wystawiło na czwartym piętrze swej siedziby przy ul. Tumskiej 8.

Cała kolekcja secesyjnej biżuterii Muzeum Mazowieckiego to w sumie 150 wyrobów firm francuskich, rosyjskich, szwajcarskich, polskich i wiedeńskich. Naszyjniki, zegarki, klamry, szpile - wszystko, czego dusza zapragnie. Na wystawie oglądać można m.in. popularne w XIX wieku garnitury - komplety złożone z naszyjnika, bransolety, pierścieni, brosz i kolczyków. Muzeum poleca szczególnie garnitury rosyjskie - zachwycające diamenty, ametysty, koralowce w bogatej oprawie. >>Niezwykłą delikatnością charakteryzują się złote i srebrne ażurowe oprawy w rosyjskich wieczorowych naszyjnikach wysadzanych diamentami lub akwamarynami. Wisiorki o dwóch identycznych ozdobach, najczęściej przybierających kształt kropli zawieszonych na różnych wysokościach, nazywane są "negligée". Rosyjscy jubilerzy łączyli także w złotej biżuterii, w formie gałązek kwiatowych, jasnozielone chryzolity z czerwonymi rubinami.<< - pisze w ulotce poświęconej ekspozycji placówka.

Źródło: http://plock.gazeta.pl