Jubilerski świat się różnicuje

pj_2008_01-86.jpgEkonomiczne trendy i rynek biżuterii

Miniony rok przyniósł jeszcze większy rozdźwięk między nastrojami firm mających w ofercie najdroższe produkty i oferujących wyroby ze średniej półki. Opinie na temat minionego roku różnią także znaczną grupą eksporterów i firmy skupione na rynku wewnętrznym

Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że tendencje te będą się utrzymywać także w najbliższych miesiącach. Jednak ekonomiści obawiają się pojawienia negatywnych zjawisk gospodarczych, które mogą mieć wpływ na koniunkturę na rynku jubilerskim. Najważniejszym może być relatywnie niższy niż w tym roku wzrost płac, będący pochodną wolniejszego niż w ubiegłym roku wzrostu gospodarczego.

Dotychczasowy szybki wzrost sprzedaży branża jubilerska zawdzięcza dobrej koniunkturze gospodarczej w ostatnich latach, która znalazła odbicie w bogaceniu się Polaków. Jednak właśnie w ostatnim czasie kilka dużych instytucji finansowych obniżyło prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na 2008 r. BPH i ING przewidują, że PKB zwiększy się o 5,1 proc., a Deutsche Bank i Citibank, że będzie to 5 proc.
pj_2008_01-8.jpg
Wciąż nie jest to mało, ale spadek (około 6,5 proc. w 2007 r.) może nieco niepokoić. Już pierwszy kwartał 2008 r. przyniesie spowolnienie wzrostu gospodarczego do około 4-5 proc. z około 6 proc. w IV kwartale 2007 r. - szacują ekonomiści przepytywani przez Gazetę Prawną. Jednak na razie będący jeszcze na fali okołoświątecznej koniunktury rynek jubilerski takich negatywnych symptomów nie odczuwa.

Pytani o podsumowanie roku 2007 przedstawiciele branży wypowiadają s [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl