Wartość początkowa środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie

Rozwój każdego przedsiębiorstwa wymaga inwestycji. Jednym z obszarów aktywności inwestycyjnej jest zwiększanie zasobów firmy w składniki majątku uznawane za środki trwałe.

 

Taka kwalifikacja skutkuje z kolei koniecznością przyjęcia odpowiednich reguł amortyzacji, w tym reguł ustalenia wartości początkowej środka trwałego, co nierzadko prowadzi do wątpliwości podatników w zakresie zasad ustalenia wartości w przypadku składnika majątku wytworzonego we własnym zakresie.

 

Amortyzacja środków trwałych

Na płaszczyźnie regulacji ustaw o podatkach dochodowych (PIT, CIT) istotny element stanowi możliwość dokonywania odpisów na środki trwałe. Trzeba pamiętać, że z podatkowego punktu widzenia dokonywany przez przedsiębiorcę odpis amortyzacyjny stanowi o stopniowym przenoszeniu wartości długotrwale zużywającego się składnika majątku w ciężar podatkowych kosztów uzyskania przychodów, a tym samym w sposób pośredni wpływa na wartość podatku do zapłaty. Dodania wymaga, iż zasadą obowiązującą zarówno na gruncie

[...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Marek Piotrowski