Impreza targowa dla Centralnej Europy

Piąta edycja Letnich Targów Trendów Jubilerskich i Zegarkowych Jubinale 2012, najmłodsza impreza branży jubilerskiej w Polsce, na stałe wrosła w kalendarz wielu firm, właścicieli galerii, sklepów jubilerskich i hurtowni.

  

Od 17 do 19 maja w hali w Krakowie spotkało się 120 wystawców, z Polski, Litwy, Węgier, Włoch, Czech, Słowacji, Turcji, Rumunii a nawet Hong Kongu.

 

Atrakcyjne spotka nie dla zwiedzających

W tym roku można było podziwiać biżuterię złotą i srebrną; biżuterię z diamentami, perłami i kamieniami szlachetnymi; biżuterię z bursztynem i minerałami; oryginalną biżuterię designerską i tą modową. Na targach JUBIN ALE 2012 nie zabrakło również oferty zegarkowej oraz opakowań i oferty technicznej. Targi były okazją nie tylko do nawiązania kontaktów handlowych, ale także dawały możliwość do wzbogacenia swojej wiedzy. Podczas branżowego spotkania można było dokonać bezpłatnej wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych. Swoje stoisko miała także Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska udzielająca porad w sprawie oceny autentyczności oraz napraw i renowacji wyrobów rzemiosła jubilerskiego.

  

Organizatorowi targów, od początku istnienia imprezy, zależy na promocji młodych talentów w dziedzinie projektowania biżuterii. Podobnie było i w tym roku kiedy tytuł „Trend Skauta Polskiej Biżuterii”, promocyjnym stoiskiem oraz kampanią reklamową wyróżniona została Martyna Tejwan – absolwentka Politechniki Warszawskiej na Wydziale Architektury i Urbanistyki oraz absolwentka Wytwórni Antidotum. Zaprezentowała rozbudowane o nowe elementy, kolekcje „flowers in color” oraz „organic pearl”. Podczas dwóch dni targowych, prowadzone były przez Wytwórnię Antidotum otwarte warsztaty biżuterii w technikach tkackich. Trzeciego dnia targów, niejako podsumowaniem stała się wystawa wykonanych prac wszystkich uczestników warsztatów. Nie można zapominać, że tegorocznej edycji targów towarzyszyły liczne wystawy. Galeria Sztuki w Legnicy zaprezentowała prace biorące udział w Legnickim Festiwalu Srebra. Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych przyjechało do Krakowa z wystawą – Archiwum XX. Retrospekcja prac 20-tu lat działalności członków stowarzyszenia. Odwiedzający mieli także możliwość obejrzenia prac konkursowych adeptów sztuki złotniczej prywatnych szkół jubilerskich i złotniczych z Polski i zagranicy Fresh Metal – Geometria. Swoje autorskie projekty biżuterii i akcesoriów zaprezentowały także Krakowskie Szkoły Artystyczne.Kryzys i mistrzostwa

Tegoroczna impreza Jubinale wyjątkowo odbyła się w maju a nie jak zazwyczaj w czerwcu. Czy był to dobry termin? Trudno na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony wcześniejszy termin powinien zachęcić większą grupę odbiorców do zakupów przed sezonem letnim oraz Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, z drugiej strony targi odbyły się w zbyt bliskim sąsiedztwie dużej imprezy we Włoszech, co mogło wpłynąć na osłabienie frekwencji kupców zwłaszcza zagranicznych. Kolejnym elementem mającym wyraźny wpływ na statystyki jest wszechobecny medialnie „kryzys”, mocno odczuwalny w sklepach i salonach jubilerskich. Obecną sytuację rynkową zdają się potwierdzić statystyki, ponieważ Jubinale po raz pierwszy nie odnotowały zwyżki odwiedzających, zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych gości. Mimo odczuwalnych trudności na rynku, istnienie Jubinale na targowej mapie Polski otwiera przed wieloma firmami nowe rynki. Targi potwierdzają swą atrakcyjność nie tylko dla południa Polski, ale również dla kupców z krajów Europy Centralnej. Jednocześnie warto odnotować, że większość kupców i odwiedzających była niezwykle zadowolona z oferty, jaką zaproponowały im wystawiające się firmy. Zainteresowaniem cieszyły się wystawy i stoiska, na których można było bezpłatnie dokonać wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych. Dlatego też nie można jednoznacznie ocenić tegorocznej edycji krakowskich targów. Z całą pewnością natomiast można stwierdzić, że wpisały się one na stałe w kalendarz jubilerskich imprez w Polsce. Miejmy nadzieję, że przyszłoroczna edycja, która odbędzie się od 13 do 15 czerwca 2013 i na którą już zapraszają organizatorzy, będzie okazją do entuzjastycznych podsumowań.