Królewskie klejnoty na wystawie z okazji jubileuszu

Ponad 10 tysięcy diamentów znalazło się na otwartej w sobotę wystawie w Pałacu Buckingham w Londynie z okazji diamentowego jubileuszu 60-lecia królowej Elżbiety II na tronie. Wśród nich są słynne Cullinany i wysadzana diamentami szabla od maharadży Dżajpuru.

 

Jak powiedziała kurator wystawy Caroline de Guitaut, królewskie klejnoty "ukazują, jak monarchowie roztaczali aurę wspaniałości" i podkreślali bogactwo i zasięg władzy Wielkiej Brytanii. Zaznaczyła, że zaprezentowano najważniejsze diamenty z kolekcji królowej, która miała też udział w ich doborze na wystawę.

Zgromadzono je w przyciemnionej sali, do której idzie się kolumnowymi korytarzami ze złoceniami, a ze ścian patrzą portrety królewskich przodków. Pierwszym eksponat to mała korona królowej Wiktorii wysadzana 1187 diamentami. Wiktoria, jedyny brytyjski monarcha, który przed Elżbietą obchodził diamentowy jubileusz, po śmierci księcia Alberta w 1861 roku nosiła żałobę, z którą idealnie grały czyste jasne diamenty. W tej właśnie koronie często Wiktorię portretowano.

Więcej...