Sonda

Amatorska biżuteria jest najczęściej tworzona
ze sztampowych materiałów słabej jakości, ale za to bardzo taniaÉ Czy środowisko autorów takich wyrobów szkodzi rynkowi precjozów, czy buduje
w społeczeństwie zainteresowanie wyrobami jubilerskimi,
które może przełożyć się także
na wzrost sprzedaży profesjonalnych złotników?
Sławomir Fijałkowski

Studio Projektowe Pstrągowski Studio Design.


Na szczęście socjalizm już nie wróci, choć można zrozumieć nostalgię jubilerów - rzemieślników za koncesjonowaniem pozwoleń - komu wolno, a komu nie wolno zajmować się produkcją biżuterii. Wspaniale, że w branży pojawia się wiele młodych osób, które oferują oryginalny, autorski design - lepszy lub gorszy - ale weryfikacją tego powinien się zajmować wyłącznie wolny rynek.

Miejmy nadzieję, że dynamika tego procesu wyeliminuje z branży wielu rzemieślników, którzy przed zasłużoną emeryturą bronią się próbami wprowadzania mechanizmów z innych epok gospodarczych.
Osobną kwestią jest spójny system kształcenia i akurat w tym zakresie najwięcej jest tu do zrobienia na poziomie średnim i zawodowym. W ASP w Łodzi, a od niedawna w ASP w Gdańsku istnieją pracownie projektowania biżuterii, ale nie jest rzeczą dobrą, że trafiają tam głównie studenci bez przygotowania warsztatowego.

Akademia na pewno nie jest najlepszym miejscem do uczenia warsztatu - czyli w praktyce - nadrabiania zaległości edukacyjnych, jakie nie są oferowane w wystarczającym zakresie na poziomie średnim. Obecnie upowszechnienie się metod cyfrowego generowania prototypów i technologii "rapid prototyping" stwarza nowe możliwości dla profesjonalnego wzornictwa, a nienajlepsze perspektywy dla rzemieślników. I bardzo dobrze!
Andrzej Bielak

Prezes Stowarzyszenia Form [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl