Kosztowności z papieru

Rynek sztuki współczesnej zdominowany został przez dzieła wykonane z surowców wtórnych. Artyści w przestrzeni muzealnej prezentują obiekty wykreowane wyłącznie ze starych, zniszczonych przedmiotów, które zostają przez nich przetworzone w dzieło sztuki współczesnej.

 

Podobnie sytuacja wygląda na polskim rynku sztuki użytkowej. Nikogo nie dziwi już fotel i kanapa wykonana z makulatury, czy też żyrandol skonstruowany z butelek. Moda na ponowne wykorzystanie przedmiotów oraz nadanie im nowego wyrazu wkroczyła także do biżuterii współczesnej i coraz częściej możemy spotkać się z kolekcjami, które należy określić mianem biżuterii z recyklingu.

 

Kapsle i butelki

Polscy projektanci biżuterii starają się wprowadzać na polski rynek biżuterię inspirowaną najnowszymi dokonaniami sztuki współczesnej. Dość często można spotkać się z biżuterią wykonaną z kapsli z butelek po napojach, przeczytanych gazet, czy starych książek. Do stworzenia nowatorskiej biżuterii służą także nierzadko stare jeansy, popsute zegarki, a nawet meble. Twórcy wykorzystują niemal każdy rodzaj materiału, który wpadnie im w ręce, tworząc tym samym oryginalne kolekcje biżuterii nowoczesnej. Taki rodzaj biżuterii jest nie tylko odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku, czy modowym gadżetem, ale także formą artystycznego wyrazu. Artys [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Marta Andrzejczak