Nowe otwarcie dla branży jubilerskiej

450 wystawców z 15 krajów prezentowało w tym roku swoje towary podczas Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF. Na targi przybyło 6336 właścicieli galerii, sklepów jubilerskich i hurtowni. Dziewiętnasta edycja imprezy, która odbyła się w dniach 21-24 marca 2012 roku w Centrum Targowym MTG SA pokazała, że branża jubilerska nie musi już obawiać się kryzysu.
Odwiedzający, a przede wszystkim wystawcy podkreślali, że tegoroczna edycja targów zakończyła się sukcesem.Zadowolenie wystawców


Niemal wszyscy sprzedawcy podkreślali, że dziewiętnasta edycja targów umożliwiła im podpisanie nowych kontraktów handlowych. W przeciwieństwie do zeszłorocznej imprezy, do Gdańska przybyło wielu nowych kontrahentów, którzy bardzo chętnie dokonywali zakupów. Największym powodzeniem cieszył się bursztyn. Kupujący zainteresowani byli nie tylko samym surowcem czy biżuterią z niego wykonaną, ale także różnego rodzaju przedmiotami użytkowymi. Nie mniejszym powodzeniem cieszyła się biżuteria wykonana ze srebra. Na brak zainteresowania kupujących nie mogli narzekać szczególnie artyści, którzy prezentowali swoje kosztowności w Galerii Projektantów. Podczas targów można było usłyszeć głosy, że zainteresowanie kupców przewyższało oczekiwania wystawców. Dużą niespodzianką dla sprzedających była możliwość prezentacji swoich wyrobów przed tak różnorodnymi partnerami. AMBERIF odwiedzone zostały przez kupujących z Chin, Japonii, Iranu, Danii, licznie przybyli na nie także partnerzy handlowi z Niemiec.

Imprezy towarzyszące targom


Wszyscy przybyli na AMBERIF mogli nie tylko uzupełnić asortyment w salonach jubilerskich i galeriach, nawiązać nowe kontakty handlowe czy porozmawiać nad kondycją branży jubilerskiej, ale także uczestniczyć w licznych seminariach, wykładach, wystawach prac studentów szkół artystycznych oraz wernisażach. Wielkim zainteresowaniem cieszył się wernisaż wystawy oraz promocja „Trendbook 2012+”, projekt autorstwa dra Sławomira Fijałkowskiego, zrealizowany z inicjatywy Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska przy współpracy z ASP w Gdańsku oraz Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu. Warto zauważyć, że wszystkie periodyki rozeszły się wśród publiczności w ciągu piętnastu minut. Wielkie emocje wzbudziła również Gala Bursztynu i Mody w jej trakcie wręczone zostały m.in. Medale Prezydenta Miasta Gdańska, nagrody w konkursie Bursztynowe Rzemiosło i Design Award. Główną nagrodę w konkursie Design Award oraz dziesięć tysięcy złotych otrzymała Sara Gackowska. Artystka otrzymała nagrodę za pierścionek FLUO, w którym połączyła dwa różne materiały plastik i bursztyn. Nagrodę Bursztynową i dwa kilogramy srebra ufundowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników otrzymała Emilia Kohut. Nagrodę Srebrną oraz kilogram srebra otrzymał Piotr Tołkin. Konkurs Bursztynowe Rzemiosło wygrał Piotr Musiał, który wykonał bransoletkę „Syrena”, drugą nagrodą uhonorowana została Katarzyna Klimas. Podczas tegorocznej edycji targów przyznany został także tytuł Bursztynnika Roku. Tytułem tym wyróżniony został Lucjan Mytra, wybitny artysta, który od ponad 45 lat tworzy bursztynowe dzieła sztuki.