Kuszący blask srebra

W pierwszym kwartale 2009 roku mennice na całym świecie prawie podwoiły produkcję srebrnych monet. Sprzedaż srebrnych monet i medali powiększyła się w 2008 roku o 63 proc., osiągając rekordowy poziom 2019 ton.

pj_2009_07-44.jpg

Srebro jest metalem specyficznym. Z jednej strony uznawane jest za klasyczny metal szlachetny ceniony przez jubilerów i traktowany, podobnie jak złoto, jako środek przechowywania wartości. Z drugiej strony może być traktowany jako klasyczny metal przemysłowy, który wykorzystywany jest w przemyśle elektronicznym, elektrycznym czy fotograficznym.


Zastosowanie srebra

O tej dwojakości srebra świadczy struktura popytu na ten metal. 19 proc. rocznego zapotrzebowania na srebro pochodzi z branży jubilerskiej, blisko 8 proc. przypada na wytwórców monet i medali, kolejne 7 proc. przeznaczone jest dla producentów zastawy stołowej, pozostałe 66 proc. to wszelkiego rodzaju zastosowania przemysłowe łącznie z fotografią. W wartościach bezwzględnych łączny popyt na srebro w 2008 roku wyniósł 832 mln uncji i był o około 1 proc. niższy niż w 2007 r. Niemal we wszystkich sektorach zapotrzebowanie na ten metal obniżyło się. Branża jubilerska wykorzystała o ok. 5 mln uncji srebra mniej niż rok wcześniej, a jedynym rosnącym źródłem popytu była numizmatyka, gdzie zapotrzebowanie wzrosło o ok. 25 mln uncji. Produkcja monet i medali była o 63,5 proc. wyższa niż w 2007 r.


Inwestycja w srebro

I właśnie fakt, że srebro może być traktowane z jednej strony jako inwestycja chroniąca kapitał, a z drugi [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Mateusz Świergiel