Kamień optymizmu. 35 lat biżuterii z krzemieniem pasiastym

Krzemień pasiasty to nie tylko rzadki minerał o niezwykłej historii. To również potencjalny hit promocyjny Świętokrzyskiego i całej Polski. Ale jako dobro rzadkie wymaga szczególnej dbałości o wydobycie oraz rozsądnej promocji

Jubilerską karierę krzemienia pasiastego zawdzięczamy Cezaremu Łutowiczowi, artyście - jubilerowi, który zainteresował się tym rzadkim minerałem po przeprowadzce do Sandomierza w 1971. Już rok później stworzył pierwsze wyroby i do dziś pozostaje najbardziej kojarzonym z krzemieniem artystą.

Prace sandomierskiego złotnika prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w Indiach. Cezary Łutowicz od wielu lat organizuje przy współpracy z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu Warsztaty Złotnicze. - Podczas warsztatów nie uczę, jak obrabiać kamień, tylko jak z nim obcować, jak dostrzegać ukryte w nim formy - podkreślił artysta w rozmowie z PJ. 13 października w sandomierskim Ratuszu odbyła się sesja naukowa z okazji 35. rocznicy wykorzystania krzemienia pasiastego w twórczości jubilerskiej oraz wernisaż wystawy wyrobów z kamienia zwanego coraz częściej "polskim diamentem".

Na sesję składał się szeroki wachlarz wykładów poświęconych krzemieniowi pasiastemu - od ujęcia geologicznego do socjologicznego. Fakt, że do dziś naukowcy nie są pewni, jak powstały niezwykłe faliste wzory krzemienia omówił geolog Andrzej Migaszewski, syn znanego badacza sandomierskiego kamienia i jego złóż - dr. hab. Zdzisława Migaszewskiego z Instytutu Chemii Akademii Świętokrzyskiej. Dr Jerzy Bąbel z Muzeum i Rezerwatu Archeologiczno-Przyrodniczego "Krzemionki" przedstawił magiczne znaczenie krzemienia dla neolitycznych społeczności oraz rytuały związane z jego wydobyciem.

Zwrócił jednak uwagę na cenę błyskawicznego wzrostu popularności kamienia - na coraz większą skalę mają miejsce próby wydobywania materiału ze starożytnych wyrobisk, przy czym te niezwykle cenne zabytki archeologiczne ulegają bezpowrotnemu zniszczeniu. Dyskusję na temat promocji kamienia i regionu jego występowania wywołał Wojciech Kruk, przewodniczący Rady Nadzorczej W. Kruk SA, specjalny gość sesji, który stwierdził, że konieczne jest szerokie porozumienie nie tylko firm związanych z krzemieniem, ale także lokalnych samorządów.

Dr Marian Chojnacki z Uniwersytetu Łódzk [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl