Pallad dla czterech kółek i jubilera

W przemyśle motoryzacyjnym pallad jest tańszym zamiennikiem platyny. U jubilera odnajdziemy Pallad w tzw. białym złocie. Inwestorzy powinni mieć go na oku. W końcu swoją nazwę zawdzięcza greckiej bogini Atenie, którą nazywano również Pallas...

\"Pallad jest bardzo ciekawym metalem. Podobnie jak platyna jest on wykorzystywany w przemyśle samochodowym. Ponieważ jest dużo tańszy od platyny, wykorzystuje się go w sposób zdecydowanie szerszy\" - wyjaśnia PAP Life Piotr Wojda, założyciel serwisu bulioner.pl., zajmujący się sprzedażą monet i sztab bulionowych.

Ze względu na swoje właściwości filtracyjne pallad znalazł również zastosowanie na pokładach łodzi podwodnych. \"Jest to metal, który świetnie wychwytuje dwutlenek węgla i pomaga w oczyszczaniu powietrza. Dlatego łodzie podwodne, które nieraz całe tygodnie są zanurzone pod wodą, mają na pokładzie zamontowane filtry palladowe\" - dodaje Wojda.

Obok swoich licznych przemysłowych zastosowań pallad coraz częściej jest wykorzystywany w jubilerstwie. Biżuteria z palladu dostępna była przed drugą wojną światową, dziś pallad odnajdziemy w tzw. białym złocie. Jest również surowcem, z którego wykonywane są sztaby i monety bulionowe, co znacznie ułatwia inwestowanie w ten metal szlachetny.

\"Moneta palladowa o wadze jednej uncji, wybita w Królewskiej Mennicy Kanadyjskiej, miejscu które zapewnia najwyższy standard jakości, kosztuje ponad 4 tys. zł.\" - informuje Wojda.

Największym problemem związanym z palladem jest skoncentrowanie jego zasobów w dwóch miejscach na świecie w Rosji i RPA. Jego cena i podaż są niezwykle wrażliwe na sytuację polityczną i gospodarczą w tych krajach.

\"Producentem absolutnie dominującym nad innymi jest Rosja. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że jednym dekretem prezydenta Rosji, eksportowanie palladu zostałoby wstrzymane. Gdyby do tego doszło, przełożyłoby się to na gigantyczne skoki jego cen\" - tłumaczy Piotr Wojda.

Pallad został odkryty w roku 1803 r. przez Williama Hyde Wollastona, w Londynie. Obecnie jego największymi wydobywcami są Rosja i RPA. Głównym odbiorcą tego metalu szlachetnego jest branża motoryzacyjna. W roku 2010, 58 proc. palladu wykorzystano przy produkcji katalizatorów w samochodach osobowych i ciężarowych. (PAP Life)

mdn/ zig/