Obrączki zamiast orderów i pierścienie z podków konia

Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz
Kierownik Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym

Do 2 grudnia w Muzeum Sztuki Złotniczej oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym można oglądać wystawę polskiej biżuterii patriotycznej i sztanc, z których była bita.
Jedną z atrakcji ekspozycji jest unikatowa obrączka z napisem "OYCZYZNA OBROŃCY SWEMU", jaką Tadeusz Kościuszko wręczał zamiast orderów swoim najwaleczniejszym żołnierzom Na kazimierskiej wystawie można zobaczyć polską biżuterię patriotyczną, począwszy od schyłku XVIII wieku do czasów współczesnych. Jest to ekspozycja unikatowa w skali kraju, ponieważ pokazano także, jak była wytwarzano, zestawiając sztance z konkretnymi egzemplarzami biżuterii z nich bitymi oraz z "półproduktami" w postaci blaszek srebrnych z wytłoczonymi Orłami, Pogonią czy kotwicami.

Manifestacja uczuć patriotycznych

Od końca XVIII wieku (czasu budzenia się świadomości narodowej) tego rodzaju ozdoby były formą manifestacji uczuć patriotycznych, zwłaszcza w okresach, gdy jawne okazywanie ich było zakazane. Były także środkiem porozumienia społecznego, przez występujące na nich znaki, symbole, wizerunki wodzów i bohaterów, napisy i daty upamiętniające wydarzenia i rocznice. Biżuteria prezentowana na wystawie towarzyszyła przez ponad dwa stulecia wszystkim istotom momentom w historii naszego kraju, była świadectwem zmagań narodu o odzyskanie niepodległości.

Oprócz obrączki, wręczanej przez Tadeusza Kościuszkę, podziwiać można żelazne pierścienie, które - jak głosi legenda - zostały wykute z podków konia księcia Józefa Poniatowskiego, czy oprawne w złoto krzyżyki wykonane z gałązek olch z Olszynki Grochowskiej, a także unikatową bransoletę, należącą według tradycji do wdowy po generale Józefie Sowińskim.

Biżuteria na czas żałoby

Z okresu żałoby narodowej, wprowadzonej po krwawym stłumieniu manifes [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz