W Gdańsku od środy targi bursztynu i jubilerstwa. Wyroby zaprezentuje prawie 450 wystawców

Prawie 450 wystawców m.in. z Polski, Litwy, Belgii, Niemiec, Włoch, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Malty i Turcji, ma wziąć udział w rozpoczynających się w środę w Gdańsku 17. Międzynarodowych Targach Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif.

Organizatorzy - Międzynarodowe Targi Gdańskie - podkreślają, że są to największe na świecie targi bursztynu i jedna z wiodących imprez w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconych biżuterii.

Targi ma odwiedzić ok. 6 tys. zarejestrowanych osób z ponad 40 krajów całego świata. Najwięcej, prawie 300 wystawców z Polski i Litwy prezentować będzie biżuterię z bursztynem. Na targach będzie też biżuteria ze złota i srebra oraz zdobiona kamieniami jubilerskimi, perłami i diamentami z Polski, Włoch i Turcji. Swoją ofertę zaprezentują także dilerzy diamentów z Belgii, Niemiec i Polski.

W pawilonie technicznym prezentowane będą najnowsze technologie, maszyny, urządzenia oraz materiały do produkcji jubilerskiej.

Targom towarzyszyć ma cykl seminariów dla znawców i miłośników bursztynu i biżuterii. W tym roku odbędzie się m.in. spotkanie nt. współczesnych trendów i designu w jubilerstwie i biżuterii z bursztynem.

Targom towarzyszy Wielka Gala Mody i Bursztynu, czyli pokaz ubiorów i biżuterii, które w większości zostały zaprojektowane specjalnie na tę okazję. Wśród projektantów ubiorów są m.in. Jola Słoma, Mirek Trymbulak, Michał Starost czy Ewa Minge.

W ramach targów funkcjonować będzie też laboratorium bursztynu, przygotowane przez rzeczoznawców Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Eksperci z laboratorium mają m.in. pomagać w ocenie biżuterii bursztynowej.

Od ub.r. - zgodnie z decyzją wystawców - targi głównie ze względów bezpieczeństwa są zamknięte dla publiczności. Rzecznik prasowy Amberif 2010 Michał Kosior powiedział PAP, że za bezpieczeństwo wystawców i ekspozycji odpowiadają profesjonalne, zewnętrzne firmy ochroniarskie. Podczas targów w 2007 r. zagranicznemu wystawcy skradziono brylanty o wartości 1,5 mln dolarów.

W Gdańsku we wrześniu organizowane są także międzynarodowe targi bursztynu \"Ambermart\"; ta impreza ma być otwarta dla publiczności.