Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Zamknij to okno informacyjne

Spadki na giełdach zwiększyły wycenę złota | Polski Jubiler

-->

Spadki na giełdach zwiększyły wycenę złota

Dzięki pogorszeniu nastrojów na rynkach akcji cena złota wróciła do poziomu 890$ za uncję, rosnąc o blisko 3% od początku tygodnia. Atrakcyjność metali szlachetnych wzrosła za sprawą wyników kwartalnych amerykańskich banków. Sytuacja na rynkach finansowych zmienia się jak w kalejdoskopie. Inwestorów, którzy jeszcze w piątek pozbywali się złota i kupowali akcje na nowojorskich giełdach czekało spore rozczarowanie. W tym czasie żółty metal podrożał o ponad 20$ na uncji, zaś wczoraj indeks S&P500 spadł o 4,3%.

Wiele wskazuje na to, że dzisiaj spadkowa korekta na Wall Street będzie kontynuowana. Inwestorów wczoraj przestraszyły wyniki Bank of America, które po oczyszczeniu z jednorazowych zysków pokazały trudną sytuację banku oraz pogarszający się portfel kredytowy. Dzisiaj zaniepokoił Bank of New York Mellon, którego zysk spadł o 51% i był dwukrotnie niższy od oczekiwań analityków.

Informacje te odnowiły obawy o stan amerykańskiego systemu bankowego, który pomimo ogromnej rządowej pomocy wciąż balansuje na skraju rentowności i adekwatności kapitałowej. Wzrost awersji do ryzyka skłania inwestorów do wybierania bezpieczniejszych inwestycji, co premiuje złoto względem pozostałych surowców.