Antyczne skarby odkryto podczas budowy metra w Salonikach

Osiem złotych wieńców liczących 2500 lat oraz przeszło cztery tysiące innych antycznych artefaktów znaleziono podczas budowy metra w Salonikach. Poinformowała o tym przedstawicielka greckiego Ministerstwa Kultury Lilian Achilara podczas odbywającego się w Salonkach 22. sympozjum na temat wykopalisk archeologicznych w greckich częściach Macedonii i Tracji.

W miejscu budowanej stacji \"Sintrivani\" (\"Fontanna\"), na południe od Centralnej Biblioteki Uniwersytetu Salonickiego im. Arystotelesa, a także stacji \"Nowy dworzec kolejowy\" archeolodzy natrafili na osiem złotych wieńców z wczesnego hellenistycznego okresu historii Grecji, dziesiątki oryginalnych złotych wyrobów jubilerskich, monety, pierścienie, naczynia miedziane i gliniane.

Pierwsze cztery złote wieńce znaleziono w czerwcu ubiegłego roku w starożytnym grobie sprzed 2300 lat. Znajdował się w nim szkielet kobiety, a także złote wieńce w kształcie koła z liśćmi drzewa oliwkowego oraz złote kolczyki w postaci psich głów, ozdobione kamieniami półszlachetnymi. Kobieta była pochowana w drewnianej trumnie, pozostałości której zachowały się do naszych czasów.

Cztery inne złote wieńce odkryto w kamiennym sarkofagu, zawierającym spalone kości młodego człowieka i niewielkiego ssaka.

Prace archeologiczne zakończono dopiero na dwóch z 13 budowanych stacji salonickiego metra. Zaczęto je budować w 2006 roku a zakończenie prac planowane jest na 2012 rok.