Masowe zwolnienia w Indiach

Do końca marca 10 mln indyjskich pracowników może stracić pracę ze względu na załamanie popytu na ubrania, biżuterię i inne produkty eksportowe.
Przyszły rok zapowiada się tragicznie z punktu widzenia handlu międzynarodowego. Kryzys finansowy dramatycznie obniżył popyt na towary z Indii.
- Rok 2009 będzie najsłabszy w historii. Eksporterzy nie mają zamówień na kolejne miesiące po styczniu - mówi A. Sakthivel, prezes Federacji Indyjskich Eksporterów. Ministerstwo Handlu szacuje, że posady może stracić 500 tys. osób ze 150 mln pracowników zakładów tekstylnych, produkcyjnych i produkujących biżuterię. Handle międzynarodowy zmaleje w 2009 r. po raz pierwszy od ćwierć wieku. Bank Światowy ocenia, że liczba transakcji handlowych na arenie światowej spadnie o 2,1 proc. Eksport towarów z Indii obniżył się w listopadzie drugi miesiąc z rzędu, a produkcja przemysłowa zmalała po raz pierwszy od 15 lat. - Rząd tak naprawdę nie jest w stanie zrobić wiele, aby zapobiec kurczeniu się gospodarki i kolejnym zwolnieniom - mówi Robert Prior-Wandesforde, ekonomista w HSBC Group z Singapuru.