Zapowiada się wyjątkowo dobry rokAleksandra
Górkiewicz-Malina


 Dyrektor Okręgowego Urzędu Probierczego w Krakowie


W Polsce i na Słowacji utrzymuje się dobra koniunktura na wyroby z metali szlachetnych, gorzej jest w Czechach i na Węgrzech, gdzie nastąpiło wyraźne załamanie rynku - tak wynika z 21. posiedzenia dyrektorów urzędów probierczych państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się w dniach 23-24 maja w Czeskim Krumlowie.
Po raz pierwszy wszyscy uczestnicy spotkania mogli poszczycić się członkostwem w Konwencji o kontroli i cechowaniu wyrobów z metali szlachetnych. Jako ostatnia z państw GV4 pełnoprawnym członkiem stała się 6 maja Republika Słowacji, poszerzając grono Konwencji do 18 krajów. W oparciu o wystąpienia dyrektorów poszczególnych urzędów probierczych oraz na podstawie danych zawartych w materiałach informacyjnych przygotowanych przez każde z państw dokonano zestawień z działalności każdej jednostki w zakresie badania i cechowania wyrobów z metali szlachetnych. Przedstawione dane obejmowały okres 2003-2006 roku oraz porównanie I kwartału 2007 roku z I kwartałem 2006 roku, zarówno dla wyrobów złotych jak i srebrnych.
W Polsce zapowiada się
rekordowy rok
W Polsce utrzymuje się koniunktura na wyroby z metali szlachetnych. Na przestrzeni lat 2003-2006 w złocie osiągamy poziom ponad 2 mln sztuk przy masie oscylującej na poziomie 6,7 tony. Natomiast w srebrze w 2006 roku nastąpił znaczny spadek deklarowanej masy, bo do ok. 5,8 tony, przy niewielkim, bo tylko 140.000 sztuk spadku zgłaszanych wyrobów. Spowodowane jest to wyraźnym spadkiem masy jednostkowej z 9,98 g do 9,21g. Natomiast porównanie danych za I kwartały 2006 i 2007 roku pozwala na prognozowanie, że 2007 rok będzie rekordowy.

Masa zgłaszanych wyrobów złotych wzrosła o 0,5 tony, a wyrobów srebrnych o 2,5 tony. Fakt ten można uzasadnić konkurencyjnym cennikiem rodzimych urzędów, jak również znacznym wzrostem ilości umieszczanych na wyrobach cech konwencyjnych, co pozwala polskim eksporterom na bezproblemowe wprowadzanie do obrotu wyrobów w większości krajów UE.
Czeski spadek
Tymczasem w Czechach nastąpił w 2006 roku wyraźny spadek, zarówno w ilości, jak również w masie wy [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Aleksandra Górkiewicz-Malina