Szczęściem jest kontakt z pięknymi rzeczami

Rozmowa z Dorotą Tomaszewską, laureatką konkursu Polskiego Jubilera za najlepszy projekt biżuteryjny zaprezentowany na XXII Konkursie im. Władysława Strzemińskiego „Projekt”.

pj_2011_12-69.jpg

Polski Jubiler: Pani biżuteria została zaprezentowana na jednym z najbardziej konkursów – XXII Konkursie im. Władysława Strzemińskiego „Projekt”. Jak ocenia Pani swój debiut przed szeroką publicznością na polskim rynku biżuteryjnym?


Dorota Tomaszewska, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi: Cieszę się bardzo, że mogłam zaprezentować swoje prace i zostały one odebrane tak pozytywnie. Jest to naprawdę miłe jak ktoś doceni pracę, którą się wkłada w projekty. P r a w d z i w y m debiutem będzie dla mnie jednak moment gdy ludzie zaczną chodzić w tym co stworzę i wtedy zobaczymy czy będzie on udany.Czym dla Pani jest biżuteria? Czy traktuje ją Pani jako formę wyrazu artystycznego, czy może jako przedmiot sztuki użytkowej?

Oczywiście to i to jest ważne. Podczas studiów można było sobie pozwolić, żeby obiekty biżuteryjne nie zawsze były praktyczne, duża część moich prac po prostu nie nadaje się do noszenia na co dzień, ale właśnie jest głównie formą artystycznego wyrazu. Po skończeniu edukacji, jeśli będę coś projektować, będą to głównie przedmioty sztuki użytkowej, praktyczne i w miarę możliwości wygodne w noszeniu, ale jako, że biżuteria jest dziedziną sztuki, to myślę, że wyraz artystyczny zawsze jest obecny, projektant zawsze wkłada cząstkę siebie we własne realizacje.


Co chce Pani powiedzieć odbiorcom swojej sztuki za pośrednictwem biżuterii?

Według mnie piękno zewnętrzne przekłada się na to co wewnętrzne i odwrotnie. Mnie osobiście bardzo uszczęśliwia kontakt z ładnymi rzeczami. Na szczęście w dzisiejszych czasach coraz łatwiej o znalezienie czegoś interesującego, jeśli dobrze się rozejrzeć. Chciałabym tylko, żeby ktoś kto ma okazję oglądać moją biżuterię, a na [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl