Festiwal Krzemienia w pełni

Od 2 września w Sandomierzu trwa festiwal poświęcony krzemieniowi pasiastemu. Obchody zostały zaplanowane na prawie dwa miesiące.

pj_2011_10-71.jpg

Festiwal krzemienia to nie tylko spektakularne wydarzenia gromadzące liczną publiczność, to także okazja do poznania tego wyjątkowego kamienia.


Pierwsze spotkania

Już pierwszy dzień festiwalu obfitował w liczne wydarzenia kulturalne. Jednym z nich była prezentacja pt. „Sandomierz Stolicą Krzemienia Pasiastego”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Podczas spotkania, na którym obecny był Cezary Łutowicz, nawiązała się bardzo ciekawa rozmowa o niemal czterdziestoletniej drodze krzemienia „na salony” – od kamienia po raz pierwszy obrabianego amatorskimi narzędziami – do dziś, gdy w rękach znakomitych szlifierzy staje się prawdziwym kamieniem szlachetnym. Kolejnym spotkaniem był wernisaż wystawy fotografii pt. „Krzemień pasiasty – kamień wyobraźni” autorstwa Ewy Sierokosz i Eweliny Ury. Tytuł wystawy nawiązuje do pierwszych warsztatów poświęconych krzemieniowi pasiastemu, zorganizowanych w roku 2000 w Sandomierzu. 3 września organizatorzy zaprosili na dwugodzinny spacer „śladami dawnych osad i nie zachowanych obiektów Sandomierza” oraz na pierwszą emisję filmu pt. „Walka o ogień” – obrazu przedstawiającego pradziejowy świat naszych praprzodków i ich walkę o przetrwanie. Później zaś rozpoczęły się dwie wystawy festiwalowe. Pierwsza z nich to „Krzemień pasiasty – żywioły w kamień zaklęte”. Jest to prezentacja pięknych, wręcz unikatowych okazów krzemienia pasiastego, zachwycających formą i rysunkiem, pochodząca z dwóch kolekcji: Ewy i Dariusza Siemońskich, właścicieli wyjątkowej Galerii Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie oraz z kolekcji Cezarego Łutowicza, który pokazał cykl naturalnych form zatytuło [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Mariusz Pajączkowski