Kod ukryty w biżuterii

pj_2011_09-36.jpg

Rozmowa z Danutą Grabowską-Gitlin, projektantką biżuteriiPolski Jubiler: Tworzeniem biżuterii zajmuje się Pani od dziesięciu lat. Skąd wzięła się u Pani miłość do biżuterii?


Danuta Grabowska-Gitlin, projektantka biżuterii: Można powiedzieć, że moja przygoda z biżuterią związana jest z miesięcznikiem Polski Jubiler. W roku 2002 wzięłam udział w warsztatach organizowanych przez CSW Łaźnia w Gdańsku pt. „Biżuteria jako sztuka ciała”. Warsztaty zakończone były wystawą, na której zaprezentowałam swoje prace. Szukając artykułu w Polskim Jubilerze opisującym wystawę dotarłam do pracowni jubilerskiej w Elblągu. W trakcie rozmowy właściciel zaproponował mi naukę zawodu w zamian za projektowanie biżuterii. W tamtym czasie byłam akurat osobą poszukującą pracy no i nie wahałam się, by zacząć naukę nowego zawodu.


Wiele osób ma wyobrażenie, że zawód złotnika – jubilera to starodawne rzemiosło, w którym nie można zaproponować odbiorcom niczego nowego a jednak Pani się to udało. Pani kolekcje pokazują, że można stworzyć swój niepowtarzalny styl. Jak długo szukała Pani swojej drogi w zawodzie jubilera i dokąd Pani zmierza w swojej sztuce biżuteryjnej?

Faktycznie złotnictwo to starodawne rzemiosło i trzeba przyznać, że tradycyjne metody dają bardzo dobre rezultaty i dużą swobodę twórczą. Gdybym nie poznała podstaw nie byłabym w stanie wykonać wielu projektów. Jednak tradycyjne metody nie wykluczają eksperymentowania (łączenia metalu szlachetnego z miedzią, osadzania diamentów w bursztynie, itp.). Od młodości interesowałam się sztuką i biżuterią, ale jako odbiorca. Na warsztatach pierwszy raz spotkałam się z in [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl