Biżuteria jest moim światem

pj_2011_03-33.jpgPolski Jubiler: Tworzy Pan biżuterię, która ujmuje odbiorcę swoją niepowtarzalnością. W Pana pracach widać kunszt rzemieślniczy i lekkość artystyczną – a obie te cechy sprawiają, że prace te są oryginalnymi dziełami sztuki jubilerskiej. Czy bliżej Panu do rzemieślnika, który z mozołem wykonuje biżuterię, czy artysty, który podporządkuje swoje życie stworzeniu dzieła sztuki?


Mariusz Deka, projektant biżuterii: Chyba mam problem z umiejscowieniem siebie. Prawdę mówiąc nie jest to dla mnie istotne, nigdy nie uważałem się za jubilera, złotnika czy artystę pj_2011_03-69.jpgwyrażającego siebie poprzez biżuterię. Nie wiem, być może jest i trzecia droga, jakaś harmonia pomiędzy rzemiosłem a sztuką. Nie mogę i właściwie nie chcę rozdzielać warsztatu i umiejętności rzemieślniczych od szeroko pojętej kreacji. Nie zlecam wykonywania moic projektów innym, więc jest to sytuacja wyjątkowo komfortowa jeżeli umiejętności warsztatowe nie ograniczają wyobraźni. Jestem zafascynowany i mam ogromny szacunek do rzemiosła, ale również nie mam oporów przed łamaniem jego kanonów. Staram się zbytnio nie napinać, nie tworzę dzieł sztuki, wykonuję po prostu, najlepiej jak potrafię biżuterię, którą mam w głowie.


Czym jest dla Pana biżuteria?

Mógłbym teraz zrobić całą wyliczankę, że to moja pasja, sposób na wyrażenie siebie czy opowiedzenie jakiejś historii, nie mogę zapomnieć jednak, że jest to przede wszystkim, najzwyczajniej moja praca… Biżuteria jako taka, to dość szerokie pojęcie, często wywołuje we mnie skrajne odczucia. Potrafię się nią zachwycić, a niektóre jej formy mnie odrzucają. Najbardziej interesuje mnie sam proces tworzenia. To jest mój świat. Ocenę efektu końcowego wolę pozostawić odbiorcy. Nie mogę ukrywać, że praca nad biżuterią trochę mnpj_2011_03-56.jpgie pochłonęła, ale próbuję za [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl