Pomysł na biznes

pj_2011_03-1.jpgPoczątkiem sukcesu jest zawsze pomysł. Dopiero potem można zastanawiać się nad długim łańcuszkiem formalności, które należy załatwić. Ale każdy, kto myśli o rozpoczęciu działalności na własny rachunek lub rozszerzeniu jej zakresu, musi rozstrzygnąć, jakie siły i środki zaangażować i skąd je wziąć.


Wydawałoby się, że najprostszym sposobem finansowania działalności gospodarczej są kredyty bankowe. I mimo że banki prześcigają się reklamując swoje oferty dla przedsiębiorstw to warunki oferowane początkującym firmom są mniej korzystne niż dla firm z dłuższym stażem rynkowym. W takiej sytuacji warto poszukać innych możliwości finansowania.


Pomoc z urzędu pracy

Nie wszyscy wiedzą, że środki na założenie własnej firmy można uzyskać z urzędu pracy. Osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy, może liczyć na dotację w wysokości sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. Wysokość przeciętnego wynagrodzenia przyjmowana jest na dzień podpisania umowy. Obecnie można otrzymać na ten cel 19 tysięcy 200 złotych. Środki z urzędu pracy mogą być udzielone na rozpoczęcie działalności gospodarczej między innymi w branży wytwórczej, usługowej, handlowej. Warunkiem jest prowadzenie działalności w sposób ciągły i w celach zarobkowych. Niezbędne jest również spełnienie wymogów formalnych decydujących o przyznaniu statusu bezrobotnego. O przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej mogą ubiegać się wyłącznie osoby bezrobotne, zarejestrowane w urzędzie pracy i spełniające między innymi następujące warunki: w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku nie odmówiły (bez uzasadnionej przyczyny) przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu itp., nie otrzymały dotychczas z Funduszu Pracy lub z innych środków publicznych bezzwrotnych środków na podjęcie działalności gospodarczej a także nie prowadziły działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku. Warto zauważyć, że wprawdzie nie ma przymusu uczestniczenia w szkoleniach organizowanych przez urząd pracy a poświęconych prowadzeniu własnemu biznesu ale udział w takim szkoleniu jest mile widziany. Z całą pewnością ukończenie szkolenia jest bardzo pomocne przy prawidłowym wypełnieniu wniosku. Każ [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Marta Andrzejczak