Finansowanie działalności firmy

Doświadczenia krajów wysoko rozwiniętych pokazują, że mała przedsiębiorczość odgrywa olbrzymią rolę w gospodarce wpływając na wzrost gospodarczy, nasycenie rynku towarami odpowiedniej jakości oraz wzrost zatrudnienia.


Małe i średnie przedsiębiorstwa są swoistym stymulatorem rozwoju gospodarki, a ich liczba oraz potencjał mogą być jedną z miar oceny wzrostu gospodarczego.


Rynek lokalny

Firmy funkcjonujące na rynkach lokalnych lub niszowych mają na ogół trafne rozeznanie sytuacji rynkowej. Dzięki temu mogą szybko reagować na zmieniające się potrzeby i preferencje potencjalnych klientów. Jednak znakomity pomysł biznesowy to nie wszystko. Droga, którą musi pokonać przedsiębiorca – od pomysłu do rozpoczęcia działalności firmy – bywa często długa i najeżona trudnościami. Jedną z podstawowych barier na tej drodze są ograniczenia kapitałowe. Osoby dopiero rozpoczynające działalność gospodarczą lub małe firmy mają niestety największe problemy z dostępem do zewnętrznego źródła finansowania. Dlatego też dominującą obecnie w Polsce formą finansowania są zdecydowanie środki własne. Ten „konserwatyzm” w podejściu do działalności gospodarczej okazał się atutem małych i średnich przedsiębiorstw w pierwszej fazie kryzysu gospodarczego. Pozbawione zewnętrznych źródeł finansowania i tym samym wynikającego z tego ryzyka małe firmy wyszły z opresji obronną ręką. Strategia taka, jakkolwiek słuszna w okresie recesji, stwarza jednak ograniczenia potencjału rozwojowego. Nic zatem dziwnego, że przedsiębiorcy planujący rozwój swojej firmy szczegółowo analizują możliwości zewnętrznego finansowania działalności oferowane przez banki i instytucje finansowe.

pj_2011_01-44.jpg

Sposoby finansowania

Wśród różnych sposobów finansowania działalności małych i średnich firm wydaje się, że największe znaczenia odgrywa leasing. Jest to forma finansowania szczególnie atrakcyjna dla przedsiębiorstw rozpoczynających działalność, gdyż nie wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednio długiego stażu działalności oraz zabezpieczeń niezbędnych w przypadku ubiegania się o kredyt bankowy. W sytuacji gdy przedsiębiorstwo istnieje na rynku kr [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Marta Andrzejczak