Światowe Forum Ekonomiczne wobec branży jubilerskiej

Od 16 do 20 stycznia br. w Davos odbywało się Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), jedno z ważniejszych wydarzeń ekonomicznych na świecie, któremu przyświecało hasło „Współpraca w podzielonym świecie”. Uczestnicy WEF debatowali na temat gospodarki światowej, perspektyw jej rozwoju oraz możliwości przeciwdziałania kryzysowi ekonomicznemu na świecie.

pj-2023-01h-07

Ustalenia poczynione podczas spotkania odcisną już w najbliższym czasie swoje piętno na polskiej gospodarce, a co za tym idzie polskiej branży jubilerskiej, która od dłuższego czasu boryka się z problemami w zakresie dostaw materiałów, handlu międzynarodowego czy rosnącą z miesiąca na miesiąc inflacją.

Coraz więcej kłopotów

Ustalenia uczestników spotkania w Davos nie napawają optymizmem. Z okazji WEF Bank Światowy opublikował prognozę globalnego wzrostu gospodarczego w 2023 r. oscylującą w okolicy 1,7 proc. Jest to niezwykle niski wzrost, który doprowadzić może do kurczenia się gospodarek na świecie, zmniejszenia produkcji, wzrostu bezrobocia i stagnacji na rynkach. Analitycy z Banku Światowego szacują, że w Polsce w 2023 r. wzrost gospodarczy wyniesie 0,7 proc., czyli sytuacja wydaje się bardzo poważna. Grożąca recesja może spowodować spadek zainteresowania klientów kupnem przedmiotów luksusowych, zbędnych w codziennym funkcjonowaniu.

Dla branży jubilerskiej rok 2023 może okazać się więc czasem przełomu. Na rynku pozostaną jedynie te firmy, które zdołają przeczekać kolejny kryzys gospodarczy, korzystając ze zgromadzonych środków finansowych. I chociaż Bank Światowy w swoich prognozach dla Polski uważa, że sytuacja nie jest najgorsza, gdyż kraju nie dotknęło zjawisko masowego bezrobocia, a gdy ludzie pracują, to kupu [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl