Nie boję się eksperymentować

pj_2010_11-16.jpg„Polski Jubiler”: Twórcy biżuterii współczesnej starają się nadać swoim kosztownościom niecodzienne kształty, podkreślić swój indywidualny styl. Projektanci starają się maksymalnie spersonalizować biżuterię, aby odpowiadała ona potrzebom współczesnej kobiety, umożliwiła jej podkreślenie swojej osobowości. Podziwiając pani biżuterię, można odnieść wrażenie, że tworzone przez panią naszyjniki i wisiory wykonywane są w sposób tradycyjny. Forma i kształt pani biżuterii nawiązuje do wiekowej tradycji, która zakłada, że biżuteria musi być przede wszystkim drogocenna i elegancka.

Labradoryt w koronkach


Moje pytanie brzmi: skąd u pani zamiłowanie do klasycznego wzornictwa, które coraz rzadziej można zaobserwować u projektantów biżuterii?


Bożena Jakubowska, projektantka biżuterii: To, o co pani pyta, to sentyment do tradycyjnie rozumianego piękna, harmonii kształtów i barw. Rzemiosło ma w sobie pewną bezpretensjonalność, która mnie pociąga. Równocześnie odnoszę wrażenie, że tak rozumiane piękno staje się czymś w rodzaju awangardy w sytuacji, gdy wszystko „musi” być nowoczesne, designerskie i aspirujące do wielkiej sztuki. Być może, ze względu na swój charakter, nie są to projekty nowatorskie same w sobie, ale, paradoksalnie, wyróżniają się i zwracają na siebie uwagę. Z drugiej strony od kilku lat w modzie i designie daje się zauważyć tendencję do eklektyzmu, łączenia stylów, łamania konwenansów i komponowania całości z pozornie niepasujących elementów. Takie podejście jest mi bliskie i widzę miejsce dla klasycznego wzornictwa, na przykład w zestawieniach klasycznej, eleganckiej biżuterii z minimalistycznym, zupełnie współczesnym ubiorem. Wbrew pozorom wiele kobiet wciąż ceni klasykę i elegancję. Piękno jest ponadczasowe.


Jednak w pani sztuce można zaobserwować swoisty dualizm. Z jednej strony tworzy pani klasyczne naszyjniki, a z drugiej pierścionki, które cechuje prostota stylu. Skąd u pani z jednej strony umiłowanie klasycznej formy, a z drugiej czyste, klarowne formy tworzonych przez panią pierścionków?

pj_2010_11-18.jpgMyślę, że są to dwie niewykluczające się tendencje. Właściwie w wielu aspektach mogę o sobie powiedzieć, że jestem minimalistką i to chyba przekłada się na moje projekty. Pewna czystość, klarowność formy jest dla mnie nieodzownym składnikiem dobrego designu. Nawet w bardziej złożonych projektach staram się dbać o czystość kompozycji i unikać zbędnych elementów. Być może ten dualizm wynika również z tego, że na biżuterię patrzę nie tylko jako twórca, ale również jako kobieta. Tworząc, projektując, zadaję sobie przede wszystkim pytanie: czy ja sama chciałabym tę biżuterię założyć?

Simply Blue − naszyjnik z niespodzianką: dzięki ruchomej rurce można go n [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl