Artykuły z działu

Przeglądasz dział EKONOMIA (id:54)
w numerze 12/2010 (id:93)

Ilość artykułów w dziale: 1

Zakupy za granicami kraju – przelewy transgraniczne

Właściciele salonów jubilerskich, jubilerzy i producenci biżuterii coraz częściej dokonują swoich płatności poza granicami naszego kraju. Handel biżuterią stał się handlem międzynarodowym, co powoduje, że płatności za towary i usługi muszą dokonywać się poza tradycyjnym sposobem płatniczym.

Pomocą w takich sytuacjach są narzędzia, które wprowadzają na polski rynek banki. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom polscy przedstawiciele branży jubilerskiej mogą uzyskać pomoc w dokonywaniu płatności w przypadku handlu międzynarodowego. Jednym z najlepszych i najczęściej wykorzystywanych udogodnień w zakresie dokonywania płatności w handlu międzynarodowym jest


Jednolity Obszar Płatności w Euro.

Jednolity Obszar Płatności w Euro Coraz liczniejszym międzynarodowym kontaktom gospodarczym między przedsiębiorcami muszą towarzyszyć ułatwienia w dokonywaniu płatności. Najnowocześniejszą obecnie metodą płatności są przelewy transgraniczne wykonywane w euro, tzw. kanałem rozliczeniowym SEPA. SEPA (ang. Single Euro Payment Area) to Jednolity Obszar Płatności w Euro. Swoim zasięgiem obejmuje 31 państw europejskich – 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Islandię, Norwegię, Lichtenstein i Szwajcarię. W tym systemie rozliczeniowym uczestniczy około 4500 banków. W jego ramach konsumenci, przedsiębiorcy i inni uczestnicy obrotu gospodarczego mogą rozliczać się zarówno w granicach państw członkowskich na terenie Europy, jak i transgranicznie według takich samych, przejrzystych zasad.


Wspólny rynek

Zintegrowany rynek płatniczy tworzony jest w oparciu o jednolite podstawy prawne, wspólną walutę jaką jest euro, takie same we wszystkich krajach zestawy instrumentów płatniczych, tj. polecenia przelewu, polecenia zapłaty i płatności kartowe. Wdrażanie tego systemu będzie miało wpływ na przyspieszenie obsługi płatności transgranicznych w euro i ułatwienie ich przetwarzania. W konsekwencji stopniowo wycofywane będą dotychczasowe krajowe instrumenty płatności w euro. Z tego też względu implementowany system będzie miał wpływ na każdego konsumenta, przedsiębiorcę, organy administracji publicznej i wszystkie inne podmioty, które korzystają z usług bankowych nie tylko w strefie euro, ale na całym obszarze SEPA.


Polskie banki na wspólnym rynku

Obecnie nowy instrument płatniczy, jakim jest polecenie przelewu SEPA, oferowany jest przez coraz liczniejszą grupę polskich banków. Unifikacja przepisów oraz przyjęcie jednolitych rozwiązań systemowych sprawiło, że ceny przelewu SEPA są na polskim rynku usług bankowych już kilkukrotnie niższe niż koszty wykonywanych dotychczas płatności w euro. Przykładowo, przelewając kwotę 100 euro za granicę na rachunek odbiorcy w banku będącym członkiem SEPA, możemy zapłacić jedynie 8 zł, podczas gdy realizacja tej samej płatności przy wykorzystaniu dotychczasowego, standardowego przekazu zagranicznego może kosztować nawet 80 zł. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy coraz częściej wybierają ten sposób prowadzenia rozliczeń. Jest on tańszy, pewniejszy i w pełni zautomatyzowany, a przez to bardziej efektywny. Schemat działania usługi przelewu transgranicznego jest co do zasady taki sam i w uproszczeniu można go przedstawić w następujący sposób: * EACHA – European Automated Clearing Houses Association


Narzędzie dla branży jubilerskiej

Większe zainteresowanie klientów zmusza banki do uatrakcyjniania swojej oferty. Przelewu SEPA może dokonać każda osoba, firma lub inny podmiot gospodarczy, posiadający rachunek w banku, który przystąpił do Systemu Polecenia Przelewu SEPA. O tym, czy dany bank jest uczestnikiem SEPA, można się dowiedzieć na stronie www.sepapolska.pl. Niektóre banki oferują usługę, w której przekaz SEPA jest realizowany w pełnej kwocie, bez pobierania opłat z kwoty transferowanej. Koszty związane z realizacją przelewu są każdorazowo wyodrębnione poprzez oddzielne księgowanie prowizji, prezentowane na wyciągu do rachunku. Koszty przekazu są dzielone między zleceniodawcę i beneficjenta. Zaletą jest także błyskawiczna data uznania banku beneficjenta. Maksymalny c z a s realizacji transakcji wynosi 3 dni. Można znaleźć na rynku ofertę, gdzie realizacja płatności następuje najpóźniej następnego dnia roboczego. Walutą transakcji jest zawsze euro, obojętna jest natomiast waluta, w jakiej prowadzony jest rachunek. Przekaz SEPA może być wysłany i przyjęty w dowolnej walucie obsługiwanej przez bank. I s t n i e j e r ó w nież m o ż l i wość real i z o w a n i a przelewów po kursach negocjowanych. Niektóre banki oferują możliwość realizowania przekazów kanałem SEPA bez ograniczenia kwotowego.


Korzyści płynące z SEPA

Dla firm SEPA może przynieść wymierne korzyści wyrażone m.in. w niższych kosztach obsługi płatności. W przypadku płatności w euro firma może zmniejszyć liczbę rachunków bankowych i zamiast nich może wykorzystywać rachunek centralny w euro do obsługi wszystkich płatności. Dzięki centralizacji płatności możliwe jest efektywniejsze zarządzanie płynnością. Ujednolicony proces przyjmowania i dokonywania płatności krajowych i transgranicznych oraz pełniejsza automatyzacja przepływów zapewniają większą przejrzystość operacji finansowych. Można zatem powiedzieć, że z punktu widzenia firmy SEPA oznacza bardziej racjonalną obsługę płatności w euro w Europie. Prace związane z dostosowaniem przepisów, procedur, infrastruktury technicznej wykonają przede wszystkim banki. A klienci odniosą korzyść w postaci prostszych i tańszych usług płatniczych.