Artykuły z działu

Przeglądasz dział WYDARZENIA (id:29)
w numerze 05/2008 (id:69)

Ilość artykułów w dziale: 3

Galeria Bielak “Prezentacje 2007”



To ważne miejsce dla polskiego jubilerstwa. Tu prezentuje się ważne wydarzenia w polskim i europejskim współczesnym złotnictwie. Jedną z takich imprez są Prezentacje, organizowane od lat przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych wystawy Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Biżuterii


Zdaniem Andrzeja Bielaka, prezesa tej organizacji i właściciela Galerii tegoroczna edycja jest najlepsza z dotychczasowych. – W poprzednich edycjach było sporo znakomitych prac, ale były też słabsze – pisze prezes. – W 2007 roku nie ma prac słabych, jest sporo wybitnych, a cała reszta doskonała. Myślę, że uczestnicy, znając jurorów (B. Bytomski, P. Kaczyński, K. Roszkiewicz, M. Tymiński, A. Wolski), doskonałych artystów i projektantów, “przyłożyli” się do zadania. Układając wystawę, z wielką przyjemnością oglądałem przedmioty Jarka Westermarka, Piotra Małysza, Marcina Gronkowskiego, Mariuszów – Pajączkowskiego i Deki. Naprawdę cieszy oko i duszę, gdy obok pięknych pomysłów plastycznych można podziwiać perfekcyjne techniczne wykonanie. Piękny, starannie wydany katalog przygotował komisarz wystawy Remek Grodzicki.

Następna wystawa to pokaz prac Jana Suchodolskiego, znanego twórcy biżuterii autorskiej.

Galeria Bielak Kraków maj/czerwiec

Legnicki Festiwal Srebra – Gabinet Kuriozum

W cyklu Sylwetki Twórców Legnica prezentuje w tym roku kilkadziesiąt prac Vratislava Karela Novaka, znakomitego czeskiego złotnika i rzeźbiarza. Wykonane głównie ze srebra, w połączeniu ze szkłem, plastikiem, skorupkami jaj ukazują fascynację artysty konstrukcyjnymi formami przestrzennymi, w których wykorzystano prawa fizyki, dynamiki i optyki.

Wiele z nich ma charakter mobilny, wiele koncepcyjny i iluzyjny dzięki wykorzystaniu luster, jak np. obręcze-opaski na głowę, które poprzez użycie lustrzanych konstrukcji skutecznie zakłócają percepcję rzeczywistości, czy też inne posiadające funkcję chłodzenia w upalne dni. Niektóre mają swoją długą “ekologiczną” historię, jak np. naszyjnik i bransoleta z wodą zaczerpniętą ponad 20 lat temu z górskiego strumyka.

W katalogu zaprezentowane zostały na modelach, którymi – zgodnie z życzeniem artysty – zostali mieszkańcy Legnicy, ludzie różnych profesji, na różnych stanowiskach, przyjaciele Galerii.

Legnicki Festiwal Srebra – EXCLUSIVE

257 prac, 128 uczestników, 4 jurorów to plon 17. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EXCLUSIVE. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy na tytułowy temat



W tym roku twórcy musieli odpowiedzieć na pytanie o “wartość współczesnej sztuki złotniczej i mierniki tej wartości w obecnych czasach, gdy często istotniejsze znaczenie niż sam produkt ma jego marka, interpretowana jako spektakularny atrybut przynależności do współczesnego establishmentu”.

Międzynarodowe jury w składzie: Karl Fritsch (Niemcy), Ted Noten (Holandia) – przewodniczący oraz Jacek Byczewski i Sławomir Fijałkowski (Polska) oceniało autorską interpretację tego tematu. Wśród uczestników tegorocznego konkursu najliczniejszą grupę stanowili Polacy – 78, następni w kolejności byli Niemcy – 19, Włosi – 6 oraz Japończycy – 5, ale nie zabrakło też Hiszpanów, Amerykanów, Koreańczyków, Czechów oraz Litwinów, Szwajcarów, Werów, Finów, Duńczyków, Meksykanów, Estończyków, Izraelczyków i Belgów. Mimo różnic geograficznych, kulturowych i światopoglądowych można było zauważyć zbliżone tropy myślowe i podobne skojarzenia.

Powtarzającym się materiałem w wielu pracach był chleb – wciąż niezbędny, ale niestety często ekskluzywny towar współczesnego świata; podobne miejsce zyskała coraz bardziej ekskluzywna woda. W kilkunastu pracach wykorzystano diamenty lub prawie “diamenty” oraz takie, których formy przypominały kształtem diamentowe szlify, czym potwierdzono, że mimo widocznego upowszechnienia brylantów, ich masowego użycia przy produkcji zaręczynowych pierścionków pozostają one wciąż synonimem ekskluzywności.

Pojawiły się też subtelne i filozoficzne prace, które wskazywały na podmiot, a nie przedmiot ekskluzywności oraz wiele zabawnych dowcipnych odwołań do produktów kultury masowej i wartości współczesnego świata, a przede wszystkim człowieka żyjącego w przestrzeni opanowanej przez medialny świat reklamy, dającej konsumentowi niezachwiane złudzenie ekskluzywności. Nazwiska laureatów pozostaną tajemnicą do dnia wernisażu, czyli do 17 maja. Ich nazwiska podamy w następnym numerze, pokażemy też nagrodzone prace.