Artykuły z działu

Przeglądasz dział WZORNICTWO (id:41)
w numerze 01-02/2009 (id:74)

Ilość artykułów w dziale: 2

Sezon letni czas zacząć

Rynek, jak wiadomo od dawna, wpływa na obowiązujące trendy w modzie i kształtuje je. Od tego, co proponują producenci zależy,jaką biżuterię złożymy w nadchodzącym sezonie. Targi branżowe dają niepowtarzalną okazję zapoznania się z ofertą największych (choć nie tylko) producentów na rynku odpowiednio wcześnie, czyli jeszcze na długo przed sezonem

FREY WILLE

Oczywiście nie wszystkie targi cieszą się jednakowym prestiżem i nie wszystkie są jednako opiniotwórcze. Aby tak strategicznego kroku, jak dobór własnej oferty nie dokonywać w ciemno najbezpieczniej jest zaopatrywać się na targach o zasięgu ogólnoeuropejskim oraz światowym, a jeśli nie możemy sobie na to pozwolić to powinniśmy przynajmniej dokładnie zapoznać się z ofertą producentów i odważnie się nią inspirować.

Najbliższą okazja już niedługo – w branży luty to początek sezonu wiosna/lato. Inhorgenta 2009, czyli największe targibranży jubilerskiej w Europie, które odbędą się już za kilka dni zapowiadają się dość ciekawie pod względem kreowania nowych trendów. Wbrew powszechnej sytuacji ekonomicznej kryzys nie skłania projektantów do wstrzemięźliwości ani zachowawczości.Nadchodzący sezon ma być bardzo nowatorski oraz kreatywny.

Kolor, forma oraz materiał zostają skojarzone w niespotykanych dotąd połączeniach. Do łask wraca koral w różnych odcieniach oraz turkus – tym razem ujęte w hippisowskiej stylistyce, modna będzie również biżuteria z elementami drewnianymi, zegarki z tarczą w rozmiarze XXL, lub w stylu retro. Pierścionki muszą być duże i bogato zdobione.

Poniżej przedstawiamy opinie wybranych  niemieckich producentów biżuterii, których spotkać będzie można na targach inhorgenta 2009 na temat trendów na zbliżający się sezon wiosna/lato 2009:

Frey Wille: Kolor ma wyrażać radość oraz letni optymizm. Modne będą ekspresyjne połączenia intensywnych i nasyconych kolorów.

Sabine Strasser, FREY WILLE.


Furrer-Jacot:Zmiany obejmą również segment pierścionków zaręczynowych oraz obrączek. Obowiązywać będą dwa trendy: „Lekki i stylowy” – inspirowany azjatyckim designem, gdzie metalem dominującym będzie platyna. Drugi trend to „Romantyczny i luksusowy”, czyli bogato zdobione pierścionki z dużą ilością diamentów oprawione w czerwone złoto.

Sandro Erl, Furrer-Jacot

Thomas Sabo: Powrót do hippisowskiego stylu i intensywnych kolorów. Najmodniejszymi kamieniami będzie koral oraz turkus.

Thomas Sabo

Schoeffel:Must have tego sezonu będzie niewątpliwie połączenie pereł, biżuterii z perłami oraz dopasowanych zegarków – to trend dla nowoczesnych kobiet, które chcą podkreślićswoją kobiecość.

Jutta Effenberger, Schoeffel

Henrich & Denzel:Spektrum barw ujęte w organiczne formy, łączenie metali szlachetnych z naturalnymi materiałami takimi jak na przykład masa perłowa – to hit nadchodzącego sezonu.

Christoph Teufel, Henrich & Denzel

Michael Zobel

Michael Zobel jest nietuzinkową postacią współczesnej sztuki jubilerskiej. Naukę zawodu jubilera rozpoczął w pracowni Georga Lauera w niemieckiej stolicy tego przemysłu – Pforzheim. Pozostał tam aż do czasu ukończenia studiów w Kunst und Werkschule pod kierunkiem prof. Klausa Ullricha. Pracował jako projektant i artysta w Paryżu, Luksemburgu i Kolonii. Prace Michaela Zobela są obecne w galeriach od Nowego Jorku, poprzez Miami, Paryż i Ateny do Tokio. Obecnie mieszka i tworzy w Konstancji. Jego biżuteria zwraca uwagę barwami i fakturami oraz fascynuje bogactwem formy


Biżuteria…

 Moja ulubiona biżuteria to dzieła profesorów Ullricha i üngera, no i muszę przyznać – moje własne. W tej chwili dopiero co powstałe, na naszą świąteczną wystawę na temat surowych diamentów, klipsy z czerwonego złota, platyny i pięknych turmalinowych płytek plus oczywiście surowych diamentów.

Biżuteria oznacza dla mnie podkreślanie własnej osobowości. Mam przez to na myśli, że jeśli ktoś chce posiadać erotyczną charyzmę, powinien chętnie nosić biżuterię. Sam wypowiadam się poprzez biżuterię. Jak? Poprzez tworzenie designu, kreacje, tworzenie właściwe, przymierzanie…


Inspiracja…

Piękne kobiety i matka natura są moim natchnieniem i inspiracją mojej twórczości. Człowiek musi patrzeć na naturę otwartymi oczami – tam znajduje się mnóstwo inspiracji i idei, przecież nawet piękny kamień może zainspirować.

Materiał…

Chwilowo bardzo lubię czerwone złoto połączone z platyną. Dlaczego? Według mnie ten odcień złota najbardziej odzwierciedla kolor naszej ludzkiej skóry. Założona biżuteria harmonizuje w zachwycający sposób z osobą ją noszącą. ## WarsztatÉ

To trudne do wytłumaczenia… Jeśli jestem w Konstancji, spędzam bardzo dużo czasu w warsztacie – czasem do późna w nocy. Czuję się w warsztacie bezpiecznie i jakby przytulnie. Pomaga mi on w kreatywnej pracy. Tradycyjna czy współczesnaÉ Tradycyjna biżuteria, w moim rozumieniu, jest nudna. Biżuteria antyczna jest czasem bardzo interesująca, ale powinny ją nosić, jeśli w ogóle, bardzo młode kobiety. Natomiast dojrzałą damę może tylko postarzyć, a zainteresowane na pewno sobie tego nie życzą. Natomiast biżuteria artystyczna, ta z poziomu sztuki, jest ponadczasowa. Radość sprawia samo jej podziwianie.


Granice…

Z pewnością pod względem wielkości i wagi istnieją kategoryczne ograniczenia. Rzeźba może być ogromna i ważyć tony. Biżuteria naturalnie nie. W końcu ma być noszona.

Kierunek…

Myślę, że biżuteria artystyczna czy też designerska będzie coraz popularniejsza. Dobry gust ma coraz częściej na celu podkreślanie indywidualności. Oczywiście biżuteria “przemysłowa” też ma swoją rację bytu – zadowala masy. Pewne jest, że świadomość biżuterii istnieje, od kiedy istnieje ludzkość, i wciąż będzie istnieć. A że dobrobyt rośnie, rośnie też popyt na tego typu luksusowe produkty, ale i wymagania w stosunku do nich.


Motto…

W tym roku moim mottem jest surowy diament. Umożliwia on pokazanie mnogości szlifów oszlifowanego brata, co nadaje tej linii biżuterii specjalnego czaru. Karolina Bik

Web: http://www.atelierzobel.com/