Artykuły z działu

Przeglądasz dział PANORAMA (id:47)
w numerze 12/2008 (id:73)

Ilość artykułów w dziale: 9

Złoty koktajl od projektanta

Czołowy londyński projektant Carri Vacik zaprezentował koktajlową kolekcję złotych pierścionków oraz kolczyków, które niebawem pojawią się w sprzedaży detalicznej. Kolekcja zainspirowana jest Wschodem oraz rejonem Morza Śródziemnego. – Styl tej kolekcji jest śmiały, prosty i oczywisty. Idealny efekt osiągnąłem dzięki doskonałej jakości materiałów użytych do produkcji, które sprawiły, że kolekcja aż świeci – mówi artysta Carri Vacik. Wychowanek Hatton Garden i członek Brytyjskiego Stowarzyszenia Gemmologicznego Carri Vacik tworząc biżuterię, wykorzystuje technikę ukośnego cięcia złota, dzięki czemu powstają niezwykle wyszukane wzory.
www.goldinspirations.com

Diamentowa firma w dół

Dochód korporacji Zale, diamentowego potentata, spadł o 3,5 proc., czyli o 364,13 mln USD, w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jest to jedyna firma z branży diamentowej, która odnotowuje teraz rekordowe straty. Zale zgłosił czystą stratę w wysokości ponad 45 mln USD.

Jego obroty zdumiały inwestorów na całym świecie, ponieważ w dobie kryzysu finansowego najpewniejszą inwestycją są diamenty. – Zablokowaliśmy już 15 mln USD dodatkowych wydatków na rok 2009 i mamy nadzieję, że w przyszłym roku odrobimy straty – mówi Neal Goldberg, dyrektor generalny Zale.
Światowa Federacja Giełdy Papierów Wartościowych i Diamentów przyjrzała się bliżej kondycji finansowej korporacji Zale i zauważyła, że firma zawierała bardzo niekorzystne kontrakty, które naraziły ją na tak olbrzymie straty.
www.reuters.com

Gwiazdkowy prezent

Złota biżuteria wymieniana jest jako pierwsza w rankingu na najlepszy prezent gwiazdkowy. Na całym świecie konsumenci zamierzają obdarować swoich najbliższych złotymi drobiazgami. Ponad połowa planuje ozdobić kosztowy drobiazg sentymentalnym napisem. Według danych opublikowanych przez miesięcznik “National Jeweller”, grawerzy już nie mogą nadążyć z realizacją zamówień. Rekordowa sprzedaż złotej biżuterii nie dziwi w Indiach, które uważane są za największy rynek złota. Natomiast w innych częściach świata odczuwalne jest spowolnienie gospodarki światowej. Wszystko wskazuje jednak na to, że rynki odnotują zwiększone transakcje przed świętami. www.goldinspirations.com

Pakistańska biżuteria

Pakistan zabiega o miejsce na podium wśród państw eksportujących własną biżuterię. Rząd Pakistanu zamierza okazać maksymalne poparcie oraz oferuje swoją pomoc wszystkim tym, którzy będą handlować kosztownościami z zagranicą. Shahab Khawaja, federalny sekretarz przemysłu i produkcji, podczas specjalnie zorganizowanej konferencji ogłosił program preferencyjny dla młodych ludzi, którzy będą studiować jubilerstwo. Według niego, przy niewielkiej pomocy państwowej, Pakistan może zarobić miliony dolarów na eksporcie krajowej biżuterii. www.fibre2fashion.com

Róże Aparta w rękach najpiękniejszych

Firma Apart była sponsorem Róż Gali, konkursu organizowanego przez tygodnik “Gala”. Piękni Dziś, Piękne Debiuty, Piękni Zawsze, Piękne Pary i po raz pierwszy Piękni w Sieci oraz Róża Róż to statuetki, które wykonała największa firma w Polsce – Apart. Uroczystą galę prowadzili Monika Richardson i Tomasz Kammel, a organizatorzy zadbali o to, by wieczór umiliły niespodzianki muzyczne. Zaśpiewali: Ewelina Flinta i Wojciech Cugowski, Anita Lipnicka i John Porter, Reni Jusis oraz gość specjalny – wokalistka Ayo.
www.apart.pl

YES dla talizmanów Dąbrowskiej

Magdalena Dąbrowska postanowiła wykorzystać sekretną moc kamieni i udzielić jej każdemu, kto zdecyduje się na zakup najnowszej kolekcji “Talizmany” oferowanej przez Galerię YES. Do produkcji biżuterii wykorzystany został kwarc dymny, który podobno sprzyja marzycielskim naturom, ułatwiając im osiągnięcie koncentracji oraz afirmację własnej osobowości.

Piękne, przezroczyste brązy wywołują spokojny, łagodny nastrój. Autorka sięgnęła także po karneol, który – jeśli wierzyć starożytnym Rzymianom – ma zdolność pobudzania zmysłowej, erotycznej strony osobowości. W kolekcji znajduje się także kryształ górski, który w przekonaniu Greków sami bogowie zesłali na ziemię. Mieszkańcy polis ufali, że kryształ wzmacnia i oczyszcza organizm. Ich zdaniem miał także sprzyjać natchnieniu i rozwijać zdolności twórcze. Kolekcja dostępna jest w sieci YES.

Kryształy pod choinkę

Firma jubilerska W.KRUK na tegoroczny okres świąteczno-karnawałowy przygotowała nową autorską kolekcję srebrnej biżuterii z kryształami Swarovskiego. “Gwiazdka zaklęta w kryształ” zaprojektowana przez Annę Orską, projektantkę W.KRUK, to zestaw magicznych wisiorów i kolczyków w kolorach: szampańskim, dymnym i czarnym.

Autorka stworzyła nową świąteczną kolekcję, dzięki której każda kobieta będzie mogła poczuć się właścicielką niewielkiej gwiazdy spełniającej najskrytsze marzenia. W celu podkreślenia wyjątkowego piękna najnowszej kolekcji wykorzystano przy jej tworzeniu cenione przez znawców kryształy Swarovskiego, które już od dawna funkcjonują w świecie mody jako przejaw dobrego gustu, luksusu oraz wysublimowanej elegancji. Podziwiając oryginalną kryształową biżuterię oprawioną w srebro, stajemy się mimowolnymi widzami toczącej się gry świateł, energii i emocji.
www.wkruk.pl

Bursztynowa wędrówka za 1,5 mld euro

Gdańsk oferuje miłośnikom bursztynu wystawę “Bursztynowe skarby XVI-XVIII w. Nowa kolekcja Muzeum Bursztynu”.
Na wystawie zaprezentowano kilkanaście obiektów pozyskanych do zbiorów Muzeum Bursztynu oraz zabytki wypożyczone z kolekcji Kunstkammer Georga Laue, które muzeum chce kupić w przyszłym roku.


Środki na zakup obiektów pochodzą z dotacji Miasta Gdańsk, projekt dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ciągu trzech lat stworzono imponującą kolekcję sztuki dawnej. Przeznaczono na jej zakup 1 513 300 euro, projekt dwukrotnie był dotowany przez resort kultury.
Bursztyn jest materiałem niezwykle kruchym i nietrwałym, pod wpływem światła i temperatury ulega wietrzeniu, zabytków sztuki dawnej z tego materiału zachowało się niewiele i dlatego osiągają bardzo wysokie ceny.
Wystawę można oglądać do 31 marca.

Włochacze w Poznaniu

Iza Krauzy-Kur oraz Paweł Kur zapraszają na wystawę zaprojektowanej przez siebie biżuterii “Włochacze – just for fun”. Prowokacyjny charakter prezentacji nawiązuje do estetyki wywodzącej się z fascynacji wrocławską grupą LuXuS i ukazuje wpływ, jaki podczas studiów na wrocławskiej ASP wywarł na artystce Paweł Jarodzki. Balansowanie na granicy kiczu pozwala autorom wyzbyć się powagi, z jaką często traktowana jest biżuteria.

Uprawiają oni rodzaj zabawy z odbiorcą, który został przyzwyczajony do wartościowania biżuterii według jej wagi i ilości szlachetnego kruszcu. Dzięki takim zabiegom przekaz zbliża się do estetyki popkulturowej dostępnej wszystkim. Tu zabawa samym aktem tworzenia ma priorytetowe znaczenie, a równoczesny dyskurs z popularnym ostatnio w Polsce konceptualnym nurtem biżuterii artystycznej jest dodatkowym smaczkiem dla świadomych odbiorców. Celem wystawy jest tytułowy “fun”, i to nie tylko dla samych artystów, ale i odbiorców. Wernisaż odbył się 28 listopada w Galerii Techne w Poznaniu. Wystawa czynna będzie przez cały grudzień 2008.