Artykuły z działu

Przeglądasz dział WZORNICTWO (id:41)
w numerze 12/2008 (id:73)

Ilość artykułów w dziale: 2

Zegarki do działań ekstremalnych

Polskie przysłowie głosi, że od przybytku głowa nie boli. Twórcy nowoczesnych czasomierzy postanowili wziąć sobie do serca tę starą prawdę i wcielić ją w życie. Proponują swoim klientom coraz to nowsze zegarki, które mogą być wykorzystywane w zależności od formy aktywności, jaką użytkownicy będą podejmować. Nowy trend w modzie zegarkowej głosi, że więcej znaczy lepiej


Już dawno zapomniano, że zegarek ma być funkcjonalny. Gdy nieomal w każdym miejscu możemy dowiedzieć się, która jest godzina, kiedy każdy z nas ma przy sobie telefon komórkowy, zegarek przestał spełniać swoje podstawowe funkcje i powoli staje się prestiżowym gadżetem.


Zdrowie najważniejsze

Zegarek to nie tylko przyrząd do odmierzania czasu i pokazywania daty, ale także ciśnieniomierz. Projektanci zegarków zadbali, aby osoba uskarżająca się na problemy kardiologiczne, mogła cały czas kontrolować swoje tętno i ciśnienie. Zegarek dla sercowców nie doczekał się jeszcze dużego grona zwolenników, ale jego popularność stale rośnie. Na razie można go kupić u wyspecjalizowanych zegarmistrzów, ale sądząc po popularności, jaką cieszy się za naszą zachodnią granicą, moda na zdrowotny zegarek niebawem zagości i u nas. Podobnie jak w przypadku zegarków, które oprócz swoich podstawowych funkcji pomagały użytkownikom liczyć kalorie, które spalili podczas całego dnia. Zegarek kaloriomierz wskazuje liczbę kalorii spalanych podczas codziennej aktywności. Dostępny jest w polskich sklepach i z miesiąca na miesiąc cieszy się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wśród klientek, którym walka o zachowanie linii spędza sen z powiek.


Zegarek elegancką biżuterią

Nikogo nie trzeba przekonywać, że zegarek jest dopełnieniem stroju. Elegancka kobieta ma w swoim domu zegarek, który może założyć na przyjęcie, i który będzie idealnie pasował do wieczorowej sukni. Złota czy platynowa bransoleta zegarka wspaniale komponuje się w świetle świec. A przy okazji można dyskretnie kontrolować godzinę, ponieważ zerkanie na kunsztowną bransoletę na ręku nikogo nie będzie dziwiło, natomiast wyciąganie telefonu komórkowego naraziłoby na nieprzyjemności. W przypadku mężczyzn sytuacja wydaje się być jeszcze bardziej przejrzysta. Mało jest bowiem dodatków, które mogliby oni bez skrępowania założyć na wystawne przyjęcie. Jednak z całą pewnością należy do nich elegancki zegarek, którego koperta może dyskretnie podkreślać rangę wydarzenia i być zdobiona nawet diamentami.


Sportowe gadżety

Pod względem użyteczności nowoczesne zegarki najlepiej sprawdzają się w sporcie. Nie istnieje bowiem dyscyplina sportowa, dla której nie skonstruowano by odpowiedniego czasomierza. Zupełnie inny zegarek przeznaczony jest dla nurków, inny dla miłośników wspinaczki, a jeszcze inny dla biegaczy. Zegarki ułatwiają sportowcom osiąganie jak najlepszych wyników oraz są dla nich buforem bezpieczeństwa.

Bez tych wielozadaniowych narzędzi niemożliwe byłoby zejście pod wodę bądź wspięcie się na wysoką górę. Wielofunkcyjne zegarki pomagają w utrzymaniu zdrowej sylwetki i chronią przed niebezpieczeństwem. Prawie każdy z najnowszych zegarków przeznaczonych do zadań specjalnych ma wbudowany GPS, który umożliwia znalezienie sportowca w śniegu bądź wodzie. Wiele z nich ma kompasy i latarki. Niewielkie urządzenia przeznaczone do noszenia na ręku zmieniły się w wielofunkcyjne kombajny, bez których trudno byłoby dziś uprawiać jakikolwiek sport ekstremalny.

Takehide Ozaki

Takehide Ozaki jest młodym, zdolnym japońskim artystą jubilerem. Mieszka i tworzy w Tokio. Jak sam mówi, trudno jest mu oddzielić życie prywatne od pracy. Jest absolwentem Wydziału Jewelry and Metalsmithing w Hiko Mizuno College of Jewelry w Japonii. Był nagradzany kilkakrotnie. Na swoim koncie ma wystawy zarówno w Japonii, jak i za granicą. Jego projekty są wynikiem obserwacji życia codziennego. Nowe formy biżuteryjne odnajduje w każdej rzeczy, którą bierze do ręki. Oto punkt widzenia Takehide Ozaki


Biżuteria…

Biżuteria jest rzeczą, która sprawia, że osoba, która ją nosi, może odnaleźć znaczenie samej siebie. To brzmi bardzo prosto, ale dla mnie jest to odwieczny temat… niemający prostej odpowiedzi.

Inspiracja…

Wiele wskazówek, inspiracji moich projektów jest skrzętnie ukrytych w naszym życiu codziennym. I staram się ich nie przeoczyć.

Materiał…

Nie mam szczególnie ulubionego materiału. Kiedy projektuję, zastanawiam się, który materiał dla danego projektu będzie odpowiedni, i tego używam.

Warsztat…

Mój warsztat… Nie potrafię oddzielić go od życia prywatnego. Mój warsztat ewoluuje w kierunku idealnego warsztatu z każdym dniem. Aczkolwiek trudno powiedzieć, czy już jest perfekcyjny…

Tradycyjna czy współczesna…

To zależy od projektu. Czasami łączę tradycyjne techniki z nowoczesnym, współczesnym materiałem, a czasami nie.

Granice…

Nie ma żadnych granic.

Kierunek…

Mam nadzieję, że prace będą miały zawsze swoje własne znaczenie i będą zmierzać do miejsca, w którym będą miały coś do powiedzenia…, że będą głębokie w wyrazie. Szczerze powiedziawszy, nie wiem, gdzie zmierzam.

Motto…

Mieć świadomość, punkt widzenia i wiarę w swoją pracę.