Artykuły z działu

Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116)
w numerze 01/2020 (id:178)

Ilość artykułów w dziale: 7

pj-2020-01

Legnicki Festiwal Srebro 2020: Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej

Hologram Whitney Houston właśnie wyrusza na europejskie tournée i nie jest to pierwsze wskrzeszone na potrzeby koncertów „na żywo” bożyszcze fanów muzyki… Można zaplanować wakacje w kosmosie, bo już za dwa lata dostępny będzie hotel na orbicie za kosmiczną kwotę niemal 3 mln zł za dobę!

pj-2019-06v-07

Nowy wspaniały świat ? Czy naprawd ę jest dla nas?

My, ludzie, pogrążamy się w depresji – za dziesięć lat będzie to najczęstsza choroba ludzkości, choć i dziś tylko 5 proc. mieszkańców planety uznaje się za całkiem zdrowych. Otyłość zabija trzykrotnie więcej ludzi niż głód, choć śmierć z wycieńczenia zdarza się na świecie co sekundę, mimo że połowa wyprodukowanej globalnie żywności jest marnowana. W naszym cywilizowanym świecie wciąż opłacają się: wojny, ataki, zamachy, rzezie i masakry, a dwie na pięć zamordowanych kobiet na świecie ginie w domu z rąk partnera. Teraz – jak pisze złowieszczo filozofka – „obawiać się możemy już tylko siebie samych” [1]. Nawet teocentryzm i przewrót kopernikański nie wyleczyły nas z egoizmu, tak jak nie nauczyły nas pokory wobec niezwykłości natury oraz potęgi jej żywiołów. Żyjąc w postludzkiej rzeczywistości dzielonej z humanoidalnymi mutantami, klonami, cyborgami i hybrydami, wciąż nie chcemy pogodzić się z kryzysem antropocentryzmu. W erze, gdy maszyny są mądrzejsze od ludzi i to z nimi spędzamy większość dnia, gdy nieodwracalnie zarastamy plastikiem (odkłada się w naszych ciałach i na dnie oceanów), gdy potrafimy zbadać, wyprodukować i sprzedać wszystko, wciąż spieramy się o człowieczeństwo zygoty, pierwotnych plemion, kolorowych ras czy w końcu miejskiej egzystencji, która izoluje nas od natury i naturalnego rytmu dnia i nocy, zastępując więzi sąsiedzkie mediami społecznościowymi. Wciąż jeszcze potrzebujemy ciał, ale medycyna estetyczna i nanotechnologie medyczne, body art z Orlan i Stelarcem na czele, body hacking i rzeczywistość wirtualna pokazują, że właśnie przekraczamy i tę odwieczną granicę. Nie pozbyliśmy się mózgu gadziego, ale zyskaliśmy „smartfonowy kciuk”, nie przestaliśmy czuć zwierzęcych instynktów, ale mamy cyberseks i adrenalinę… w kinowym fotelu. Czy pierwsza sklonowana owca Dolly bądź świecący na zielono Alba (fluorescencyjny królik Eduardo Kaca) wybaczyłyby nam? A wybijane dla kaprysu człowieka lwy, słonie i wieloryby lub delfiny, które w roku 2013 uznaliśmy za non- -human persons, a do dziś więzimy je, wykorzystujemy i zabijamy? Czy wybierając betonową dżunglę, wirtualny świat, zapijając nutridrinkami syntetyczne suplementy diety w pigułkach, jesteśmy równie ludzcy jak nasi przodkowie? Czy odwracając się (od drugiego człowieka) ku sobie w geście selfie, wciąż jesteśmy ludźmi? Zwyciężyliśmy świat czy go pogrążyliśmy? Za tym wszystkim stoi człowiek… Czy to wciąż człowiek? [1] Jolanta Brach-Czaina, Błony umysłu, Warszawa, wyd. Sic!, 2003, s. 123.

WCIĄŻ CZŁOWIEK?

to hasło 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy jako element Legnickiego Festiwalu Srebro 2020. Konkurs skierowany jest do twórców współczesnej biżuterii artystycznej i ma charakter otwarty. Nadesłane prace oceniać będzie międzynarodowe jury w składzie: Caroline Broadhead, Georg Dobler, Sławomir Fijałkowski, Darijus Gerlikas, Maria Magdalena Kwiatkiewicz. Termin nadsyłania prac mija 15 marca. Zapraszamy do podjęcia tematu i liczymy na twórczy głos w dyskusji! Więcej informacji na stronie: http://silver.legnica.eu/.

Moim zdaniem… krąży po Polsce

Rok 2020 zastał naszą wystawę na Górnym Śląsku. Do 6 stycznia osoby odwiedzające Muzeum Miejskie w Zabrzu miały możliwość dowiedzenia się, czym brać złotnicza żyje i o czym chce rozmawiać. W tym czasie muzeum odwiedziło ponad 2 tys. osób, co jak na warunki jesienno-zimowe i świąteczne przerwy – było liczbą zdecydowanie ponadprzeciętną. Dziękujemy śląskiej publiczności. Tym bardziej że po latach przerwy było to pierwsze spotkanie ze współczesnym złotnictwem w Zabrzu. Gospodarze, bardzo zadowoleni, obiecali, że sztuka złotnicza będzie znacznie częściej tu gościć.

pj-2019-06v-06

Galeria YES wita

7 stycznia – szybki demontaż wystawy i przejazd do Poznania. Dwa dni intensywnej pracy i już 10 stycznia mogliśmy spotkać się z poznańską publicznością. Mimo że wystawa po raz drugi została zorganizowana na zaproszenie Marii Magdaleny Kwiatkiewicz i Galerii YES, na wernisażu było wspaniale tłoczno. Porównując zaś oba spotkania (poprzednie sprzed dziewięciu miesięcy), mogliśmy zobaczyć, jak się nasza wystawa zmieniła. Warto wspomnieć, że już ponad dwadzieścia prac zostało zakupionych przez panią Marię Magdalenę Kwiatkiewicz do jej kolekcji. Część z nich wciąż uczestniczy w projekcie, część jest przechowywana w Poznaniu. Spotkanie w Galerii YES było pretekstem, aby wszystkie prace z tej kolekcji, wcześniej uczestniczące w wystawach „Moim zdaniem…”, zostały zaprezentowane. Nie zabrakło również prac najnowszych, które dotarły do nas tuż przed wernisażem.

Moim zdaniem … w Warszawie

W chwili, kiedy bieżący numer „Polskiego Jubilera” dociera do czytelników, wystawy nie będzie już w Poznaniu. Pokaz zakończył się 4 lutego, a od 7 lutego wystawę można oglądać w Muzeum Biżuterii Współczesnej mieszczącym się na warszawskiej Pradze, w Centrum Praskim Koneser. Tu wystawa potrwa do 29 marca br. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony (www.moimzdaniem.info). Tu publikujemy zdjęcia, pokazujemy rozwój projektu i jego kolejne, planowane etapy. A w następnym numerze „Polskiego Jubilera” pokusimy się o małą jubileuszową syntezę. Bo spotkanie w Warszawie to już piętnaste spotkanie. A kolejne – niebawem! I oczywiście – czekamy na nowe prace!

Mariusz Pajączkowski

Zaślubiny Polski z Bałtykiem

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrną monetę o nominale 50 zł upamiętniającą 100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem – stąd też bursztyn na jej rewersie.

pj-2019-06v-05

Na awersie przedstawiono odzyskaną część Pomorza, ograniczoną przez terytorium Niemiec, oraz rybaka kaszubskiego ze zwojem sieci i z długim wiosłem, charakterystycznym dla regionu i okresu historycznego. Na rewersie widnieje generał Józef Haller wjeżdżający konno w wody Zatoki Puckiej w symbolicznym akcie zaślubin z morzem. W tle stylizowana manifestacja patriotyczna z 10 lutego 1920 r., z silnym akcentem narodowym – flagami państwowymi. Bursztynowy element podkreśla morski charakter monety. Emisję nowej monety kolekcjonerskiej „100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem” Narodowy Bank Polski rozpoczął 6 lutego br. Do sprzedaży ma trafić do 5 tys. egzemplarzy o nominale 50 zł w cenie 830 zł. 

Nieznane światy

Od 8 lutego do 2 marca w Galerii YES w Poznaniu odbywa się wystawa biżuterii Sławy Tchórzewskiej „Nieznane światy”. Wystawa jest zapowiedzią wyjątkowej podróży do fascynującego świata biżuterii – emanującej ekspresją kolorów i nieoczywistymi formami przestrzennymi. Świata ograniczonego jedynie nieograniczoną wyobraźnią artystki.

pj-2019-06v-04

Wystawa „Nieznane światy” w Galerii YES w Poznaniu, na której projektantka pokaże zarówno prace przygotowane na ubiegłoroczne wystawy Joya Barcelona Art Jewellery & Objects oraz Artistar Jewels Milano Jewelry Week, jak i całkiem nowe, będzie z pewnością dużym zaskoczeniem, także dla znawców tematu. Artystka wymyka się bowiem wszelkim normom i klasyfikacjom. Najbliżej jej do właściwie nieznanego w Polsce nurtu contemporary jewellery, który – jak sama definiuje – oznacza biżuterię, która narodziła się ze świata wyobraźni. Jej świat jest wyjątkowo barwny, choć nie brak w nim także monochromatycznych układów kolorystycznych, ale nawet je potrafi ożywić różnorodnością tonów. Zachwyca wybujałymi formami, czasem trudnymi do zrozumienia przez karmioną „sklepową” biżuterią percepcję, przestrzennością wieloelementowych kompozycji i ich dynamiką oraz nieoczywistymi materiałami, z których zostały stworzone. Uważa, że biżuterię da się zrobić ze wszystkiego – a nawet „z niczego”. I że biżuteria może być tak różnorodna, jak różnorodni są ludzie.

VO Vintage

Pierwsza edycja VO Vintage, targów poświęconych ekskluzywnej biżuterii i zegarkom z rynku wtórnego, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem klientów. Targi odbywały się od 18 do 20 stycznia w Vicenzie.

pj-2019-06v-03

Swoją biżuterię i zegarki vintage zaprezentowało ponad 1,5 tys. marek z 35 krajów. Vicenzę odwiedziło ponad 35 tys. gości ze 120 krajów. VO Vintage towarzyszyły targom VICENZAORO, czyli największej europejskiej wystawie poświęconej złotnictwu i biżuterii. Włoskie targi dają dostęp do rynków europejskich, rosyjskich i Bliskiego Wschodu, jest to świetne miejsce dla rozwoju biznesu i konsolidacji relacji. Targi są także uprzywilejowanym obserwatorium, które pozwala poznać najnowsze trendy w stylach i wzornictwie na rynku złotnictwa jubilerskiego. Podczas imprezy VO Vintage goście mieli możliwość uczestniczenia w konferencjach i debatach poświęconych biżuterii vintage. Targi były pierwszym tego typu spotkaniem branży na świecie. Rosnące zainteresowanie wtórnym rynkiem biżuterii sprawia, że coraz więcej podmiotów gospodarczych zainteresowanych jest uczestnictwem w nim. Brakuje im jednak fachowej wiedzy oraz umiejętności operowania na rynku biżuterii i zegarków vintage. Organizatorzy zapewnili uczestnikom możliwość spotkania ze specjalistami – rzeczoznawcami biżuterii, gemmologami oraz wytrawnymi zegarmistrzami. 

AMBERIF 2020: Światowe Targi Bursztynu

27. edycja targów Amberif odbywać się będzie od 18 do 21 marca jak zawsze w Gdańsku. Organizatorzy spodziewają się 470 wystawców i ponad 6 tys. odwiedzających z ponad 54 krajów – najliczniej z: Rosji, Niemiec, Litwy, Ukrainy, Chin, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Szwecji, Włoch, Danii, Finlandii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Węgier, Czech, Estonii i Kanady. Targom towarzyszą wernisaże, warsztaty, seminaria naukowe i panele dyskusyjne. Punktem kulminacyjnym jest wieczorna gala Gdańsk Amber Look Jewellery and Fashion. Targi będą miały charakter branżowy, są dostępne dla osób i firm związanych z jubilerstwem i bursztynnictwem, handlem i produkcją biżuterii oraz wyrobów złotniczych, z marketingiem i usługami związanymi z branżą jubilerską i sztuką użytkową.

Międzynarodowe spotkanie branży w Monachium

Od 14 do 17 lutego w Monachium odbywać się będzie jedno z najważniejszych wydarzeń w branży jubilersko-złotniczej – targi Inhorgenta. Jak co roku, na targach pojawią się wystawcy z ponad 40 krajów oraz odwiedzający z całego świata. Międzynarodowe targi biżuterii, zegarków i kamieni szlachetnych już na stałe wpisały się w kalendarz najważniejszych wydarzeń branżowych, a także stały się swoistym barometrem nastrojów konsumenckich.

pj-2019-06v-02

Organizatorzy zapewniają, że tegoroczna edycja targów obfitować będzie w liczne wydarzenia kulturalne i naukowe, które nie tylko pozwolą na poznanie najnowszych trendów panujących na rynku jubilerskim i przyczynią się do poszerzenia wiedzy na temat współczesnej biżuterii, technologii czy metod badania kamieni szlachetnych, ale także staną się doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń wśród odwiedzających z całego świata. Mnogość spotkań, a organizatorzy targów Inhorgenta zagwarantowali ponad 40 spotkań z ekspertami branżowymi – od wybitnych gemmologów po skutecznych marketingowców – da wszystkim uczestnikom możliwość poszerzenia swojej wiedzy oraz nawiązania kontaktów biznesowych.