Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Zamknij to okno informacyjne

05/2019 | Polski Jubiler


Artykuły z działu

Przeglądasz dział ZEGARKI (id:53)
w numerze 05/2019 (id:175)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2019-05

Trendy na rynku zegarków

Oferta na polskim rynku zegarmistrzowskim w ponad 70 proc. jest skierowana do mężczyzn. Damskie, młodzieżowe czy dziecięce zegarki plasowane są na marginesie wprowadzonych do branżowych salonów kolekcji. I ma to swoje uzasadnienie, gdyż kupującymi zegarki są przede wszystkim mężczyźni.

pj-2019-05v-16

Należy zauważyć jednak, że rynek zmienia się bardzo dynamicznie. Zegarki damskie oraz młodzieżowe coraz częściej pojawiają się w kolekcjach zegarmistrzowskich. Dla kobiet swoje kolekcje przygotowują największe szwajcarskie marki. A szczególnym zainteresowaniem cieszą się zegarki biżuteryjne

Męski świat

Szwajcarskie marki starają się zaskoczyć swoich klientów, proponując nowoczesne wzornictwo oraz coraz lepszą jakość w mechanizmach swoich czasomierzy. Z obserwacji rynku wynika, że mężczyźni chętnie kupują zegarki wzorowane na klasycznych modelach, czyli model retro. Do łask wracają tradycyjne zegarki, wyposażone w nowoczesne mechanizmy. Należy zauważyć, że branża zegarmistrzowska inwestuje swój czas i wysiłek w ożywienie klasycznych czasomierzy, wzbogacając je o nowoczesne, ręcznie robione mechanizmy. Niezależnie od tego, czy klienci są zainteresowani eleganckimi zegarkami w stylu art déco czy wzornictwem z lat 50. i 60. albo kwadratowym stylem lat 70., zegarki retro dominują w kolekcjach szwajcarskich marek zegarmistrzowskich. Podkreślenia wymaga fakt, że nostalgia za dawnymi czasami uobecnia się nie tylko w branży zegarmistrzowskiej. Powrót do przeszłości zauważalny jest w wielu dziedzinach: w sztuce, muzyce i modzie odzieżowej. Nie dziwi zatem, że projektanci szukają inspiracji w dawnym wzornictwie. W salonach zegarmistrzowskich pojawiają się modele, które kiedyś były bestsellerami, a teraz ożywione są dzięki nowoczesnym technologiom, jakości wykonania oraz funkcjonalności. Zgodnie z obowiązującymi obecnie trendami średnice kopert wynoszą od 39 do 42 mm. Wszystkie mają także wyraziste wskaźniki i cyfry. Ważnymi elementami są również skórzane paski. Modne czasomierze to czasomierze noszone na czarnych i brązowych paskach.

Rynek w Polsce

Z raportu opublikowanego przez KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” wynika, że w Polsce z każdym rokiem przybywa klientów zainteresowanych kupnem markowego zegarka. Polacy swoich zakupów dokonują przede wszystkim w salonach zegarmistrzowskich, w których znajdują pełną ofertę wszystkich marek obecnych na rodzimym rynku. Sytuacja ta wynika z faktu, że mężczyźni chcą porównać ofertę, cenę, przymierzyć odpowiedni model zegarka i zapoznać się z jego funkcjami. Dlatego też wybierają wyspecjalizowane salony, które posiadają w swoim asortymencie pełną ofertę zegarków światowych marek. Panowie wybierają salony o ugruntowanej pozycji na rynku, gdzie wyspecjalizowani sprzedawcy w profesjonalny sposób przedstawią wady i zalety poszczególnych modeli czasomierzy. Kobiety natomiast częściej dokonują zakupów przez internet, a także chętnie kupują czasomierze w salonach jubilerskich. Kupując zegarek, panie zwracają uwagę przede wszystkim na jego wzornictwo oraz materiał, z jakiego został on wykonany. Dlatego też kolekcje przeznaczone dla kobiet wykonane są z metali i kamieni szlachetnych. Projektanci czasomierzy starają się również dostosować kolekcje kobiece do obowiązujących trendów modowych.

Klasyka w cenie

Warto zauważyć, że klienci polskich salonów zegarmistrzowskich chętnie stawiają na klasykę. Mimo rosnącej sprzedaży zegarków inteligentnych, Polacy chcą posiadać zegarek, który będzie podkreślał status społeczny, będzie prestiżowym dodatkiem, świadczącym o klasie jego posiadacza. Zegarki smart nie zastąpią klasyki. Należy zauważyć, że wśród Polaków rośnie świadomość konsumencka. Zdają sobie sprawę, że klasyczny model szwajcarskiego czasomierza będzie służył przez lata. A w czasach, gdy wielką popularnością cieszy się ruch slow, czyli zjawisko dbania o środowisko poprzez celebrowanie lokalności, cenienie jakości oraz troski o rzeczy, których może zabraknąć, można mieć wrażenie, że klasyczne modele czasomierzy będą jedną z dynamiczniej rozwijanych się gałęzi handlu.