Artykuły z działu

Przeglądasz dział WARSZTAT JUBILERSKI (id:48)
w numerze 04/2015 (id:143)

Ilość artykułów w dziale: 1

pws-2015-08a-52

Powrót do tradycji

Nie wiadomo, czy to za sprawą książki instruktażowej Andrzeja Bandkowskiego „Biżuteria artystyczna – kurs wytwarzania”, znudzenia technologią, czy może faktu, że coraz więcej osób próbuje swoich sił na rynku jubilerskim, ale wraca moda na tradycyjne metody tworzenia biżuterii.

pws-2015-08a-72

Metody tradycyjne, niekiedy nawet archaiczne, przeżywają swój renesans. Twórcy biżuterii sięgają po klasyczne techniki złotnicze, gdyż chcą nauczyć się rzemiosła, spróbować swoich sił na rynku jubilerskim, a także wytwarzać biżuterię stosunkowo niskim kosztem.

pws-2015-08a-73

Inwestycja w narzędzia

Profesjonalne wyposażenie warsztatu jubilerskiego wiąże się z ogromnymi wydatkami. Tymczasem młodych adeptów tej sztuki nie stać na zakup specjalistycznych narzędzi i maszyn jubilerskich, które znacznie usprawniłyby ich pracę. Decydują się zatem na kupno podstawowych narzędzi i większość czynności wykonują manualnie, czasami korzystając z pomocy starszych kolegów po fachu. – Nie wszyscy chcą tworzyć biżuterię z myślą o masowej produkcji – mówi Bodgan Domysłowski, jubiler z Warszawy. – Są osoby, którym zależy na stworzeniu unikatowej biżuterii, wprawieniu się, nauczeniu się samodzielności. Dlatego też zaczynają od podstaw – dodaje. Kupują więc granulat srebra, parę podstawowych narzędzi, palnik, i zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki na rynku jubilerskim. Dużym ułatwieniem dla początkujących jest podręcznik Andrzeja Bandkowskiego „Biżuteria artystyczna – kurs wytwarzania”, który umożliwia pozyskanie wszechstronnej wiedzy na temat tworzenia biżuterii. Autor niemal krok po kroku prowadzi czytelnika przez meandry sztuki złotniczej, umożliwiając stworzenie własnej biżuterii. – Wielu młodych twórców biżuterii wyważało otwarte drzwi, stawiając pierwsze kroki na rynku złotniczym – mówi Bodgan Domysłowski. – Teraz mają szansę poznać sztukę złotniczą dzięki fachowej literaturze albo oglądając filmy instruktażowe zamieszczane na Youtubie – dodaje. Filmy instruktażowe znacznie ułatwiają wykonywanie pierwszych okazów biżuteryjnych. Można z nich dowiedzieć się, jak w profesjonalny sposób, używając podstawowych narzędzi, wykonać biżuterię z metali szlachetnych, głównie ze srebra. Nie można zapominać, że coraz częściej organizowane są specjalistyczne szkolenia i warsztaty dla początkujących twórców. Często dużą barierą dla młodych twórców są ceny kursów, ale jeśli adepci zdecydują się na szkolenie, mogą pod okiem profesjonalistów tworzyć swoje pierwsze wyroby jubilerskie. – Coraz częściej doświadczeni złotnicy decydują się na zaproszenie do swoich warsztatów młodych twórców, którzy praktykują i pomagają w warsztacie w zamian za fachowe szkolenie – mówi Bodgan Domysłowski. – Teoretyczną wiedzę mogą wykorzystać w praktyce. Moim zdaniem praca w warsztacie jubilerskim pod okiem fachowca jest nie do przecenienia – dodaje.

Fachowcy wracają do korzeni

Jednak nie tylko młodzi twórcy wykonują wyroby jubilerskie zgodnie z tradycyjnymi metodami. Nowoczesne technologie spowodowały bowiem, że niemal każdy wyrób biżuteryjny wychodzący z pracowni jubilerskiej jest idealny. – Brak w biżuterii ręki jej twórcy, co sprawia, że powstaje biżuteria seryjna, produkowana na handel, a nie dzieła sztuki złotniczej, z których każde różni się od innego choćby tylko niuansami, wynikającymi z pracy artysty – mówi Bodgan Domysłowski. Własnoręcznie wykonana biżuteria, nawet jej drobne skazy, świadczą o jej niepowtarzalnym charakterze. Im mniej nowoczesnych maszyn w zakładzie jubilerskim, tym większa szansa, że biżuteria będzie nie tylko oryginalna, ale po prostu niepowtarzalna