Artykuły z działu

Przeglądasz dział WYSTAWA (id:138)
w numerze 04/2015 (id:143)

Ilość artykułów w dziale: 2

pws-2015-08a-52

5 lat Galerii Otwartej

30 maja br. w Sandomierzu odbył się mały jubileusz. Z okazji pięciu lat istnienia Galerii Otwartej, przy okazji wernisażu wystawy 2015 x biżuteria, obecni na spotkaniu zostali zaproszeni na degustację wyjątkowego tortu.

pws-2015-08a-91

Galeria Otwarta zajmuje się fragmentem działań twórczych będących na styku sztuki złotniczej i biżuterii autorskiej. Można w niej znaleźć prace tych artystów i projektantów, którzy tworzą swoje projekty i realizacje posługując się warsztatem złotnika. Cóż, nie wszystko można pokazać na niewielkiej przestrzeni, zatem wspaniałe, niebiżuteryjne realizacje złotnicze oraz ogromną sferę biżuterii, która dziś powstaje w jakże licznych pracowniach, ale wykorzystując inne niż złotnicze techniki (w tym biżuterię modową, sutasz, metal clay itp.) pozostawiamy do pokazywania innym. Nie znajdziemy tu również prac, które są importowane, produkowane, kreowane masowo pod międzynarodowym logo. Biżuteria w Galerii Otwartej ma swojego autora, swoje miejsce wykonania, swój podpis, często swoją historię i anegdotę. I takie właśnie prace znajdą ci, którzy odwiedzą wystawę 2015 x biżuteria. W jakimś sensie – biżuterię intymną. Sztukę złotniczą w jej szerszym rozumieniu Galeria Otwarta pokazuje w cyklu wystaw prezentującym najciekawsze wydarzenia złotnicze, które mają miejsce w innych polskich miastach. Tu możemy zobaczyć efekty corocznego Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej z Legnicy, Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej Prezentacje, gdańskiego konkursu Amberif Design Award, tematyczne wystawy Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, cykl Wspólny Punkt Widzenia mający swoje korzenie w łódzkiej ASP, wiele innych wystaw zbiorowych i indywidualnych. Większość z nich jest ilustrowana katalogami, niektóre z nich „rodzą się” w Sandomierzu. W ciągu pięciu lat swojej działalności Galeria Otwarta zrealizowała lub uczestniczyła w realizacji ponad 80-ciu wystaw. Z tej liczby w samej galerii odbyły się 33 wystawy, 18 wystaw złotniczych odbyło się poza siedzibą galerii, zostało również pokazanych 29 wystaw innych niż złotnicze, w tym głównie wystawy fotografii i pokazy związane z promocją krzemienia pasiastego. Oraz – dwa festiwale krzemienia pasiastego, dwa ogólnopolskie konkursy biżuterii autorskiej, wydane zostały trzy katalogi oraz liczne druki i plakaty promujące sztukę złotniczą oraz jej twórców. A kolejne spotkania w przygotowaniu.

2015 x biżuteria Wystawa 2015

Wystawa 2015 x biżuteria to kolejne spotkanie zorganizowane przez Galerię Otwartą. Siódme – jako wystawa „sprzedażna” – gdzie prace można nie tylko podziwiać, ale również je nabyć. W gablotach przy sandomierskim rynku odwiedzający mogą zobaczyć ponad 2 tys. realizacji dziewięćdziesięciu artystów i projektantów. To prawdziwy przegląd tego, co we współczesnej polskiej biżuterii autorskiej najciekawszego i najnowszego.

Swoją biżuterię pokazują twórcy wszystkich pokoleń. Pochodzi ona zarówno z pracowni o kilkudziesięcioletniej historii, jak i z tych, które dopiero powstają. Obok klasycznych technik złotniczych zobaczymy prace wykorzystujące podczas projektowania i realizacji najnowsze zdobycze techniki, łącznie z obróbką laserem i wydrukami 3D. Od powierzchni polerowanych mechanicznie – do najnowocześniejszych technik galwanicznych. Od klasycznej kolorowej emalii – do barwienia powierzchni metalu metodą clearclad. Od metali szlachetnych – po materiały zgoła niezłotnicze. A wśród metali – od srebra po tytan, miedź, mosiądz, stal, aluminium, czasami złoto. 30 maja na sandomierskim rynku odbyło się z tej okazji bardzo miłe spotkanie. Doceniając poziom pokazywanych prac oraz talent uczestników władze Sandomierza oraz instytucje związane z kulturą i sztuką wsparły inicjatywę Galerii Otwartej poprzez przyznanie swoich honorowych wyróżnień dla najciekawszych realizacji. Oto lista laureatów: wyróżnienie Burmistrza Sandomierza otrzymał Krzysztof Gińko; wyróżnienie Biura Wystaw Artystycznych BWA w Sandomierzu otrzymał Jacek Maria Hohensee; wyróżnienie Muzeum Okręgowego w Sandomierzu otrzymali Alicja i Jan Jakub Wyganowscy; wyróżnienie Sandomierskiego Centrum Kultury otrzymała Weronika Majewska; wyróżnienie Fundacji Kultury Ziemi Sandomierskiej otrzymała Agnieszka Działo- Jabłońska; wyróżnienie Galerii Gold & Silver Galery Cezarego Łutowicza – Nagrodę Wielkiego Krzemienia – otrzymała Elżbieta Kurkiewicz; wyróżnienie Galerii Sztuki w Legnicy otrzymała Elżbieta Kurkiewicz; wyróżnienia Galerii Otwartej otrzymali Iwona Żelazko i Marek Nowaczyk. Wystawę można zwiedzać do 9 września