Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Zamknij to okno informacyjne

05/2013 | Polski Jubiler


Artykuły z działu

Przeglądasz dział MIEJSCE (id:119)
w numerze 05/2013 (id:124)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2013-05-01

Bursztyn w Krakowie

13 września oficjalnie otwarte zostało pierwsze w Krakowie prywatne Muzeum Bursztynu. Mimo że muzeum działa już od połowy lipca przy ul. Św. Jana 2, oficjalne otwarcie nastąpiło przy licznie zgromadzonej publiczności.

pj-2013-05-35

Muzeum Bursztynu powstało z inicjatywy Tomasza Mikołajczyka. Człowieka, który od 20 już lat związany jest z bursztynem. Mikołajczyk został w 2009 roku uhonorowany Medalem Prezydenta Gdańska, a w 2011 roku Kryształowym Medalem Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. A teraz zdecydował się na stworzenie pierwszego w Polsce prywatnego muzeum bursztynu.

Zbiory bursztynu

pj-2013-05-36

W Muzeum Bursztynu zgromadzono eksponaty pokazujące naturalną urodę bursztynu bałtyckiego, świadczące o jego unikalności. W Muzeum istnieje możliwość poznania historii powstawania i obróbki kamienia. Zbiory bursztynu znajdujące się na wystawie uwrażliwiają na piękno oraz różnorodność form i barw jantaru. Na powierzchni ponad 250 mkw. można zapoznać się z historią bursztynu i podziwiać wyroby – począwszy od jubilerskich, od klasycznych bursztynowych korali, przez naszyjniki, a na rzeźbach skończywszy. W gablotach obok siebie znajdują się naturalne formy tej skamieniałej żywicy zestawione z inspirującymi przykładami ich wykorzystania w sztuce współczesnej, czy też znaleziska archeologiczne – z bursztynową biżuterią stylizowaną na dawną.

W nowym Muzeum oprócz wystawy stałej zatytułowanej „Bursztyn – jego piękno i dzieje”, którą przygotowała Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi z Warszawy, warto obejrzeć wystawy czasowe: sztukę dawną oraz sztukę współczesną. Odwiedzający mają także możliwość obejrzenia wystawy Collection Supernatural, na której zaprezentowane są wyselekcjonowane, najpiękniejsze wyroby z bursztynu bałtyckiego lub nim zdobione oraz naturalne bryły wyjątkowej urody. Na wystawie zgromadzono przykłady bursztynniczego kunsztu i niekonwencjonalne sposoby wykorzystania tego fascynującego kamienia w sztuce użytkowej, jak również ciekawe formy naturalne. Wszystko po to, by pokazać, jak różne bursztyn może mieć oblicza i jak wiele znaczy w rękach dobrego jubilera czy kreatywnego artysty. Muzeum oferuje także możliwość spotkania z autorytetami w branży bursztynniczej (autorami książek o bursztynie, projektantami, rzemieślnikami i artystami). Docelowo w krakowskim muzeum będą odbywały się kursy i szkolenia. Muzeum Bursztynu prowadzi nie tylko działalność edukacyjną i popularyzatorską. W sklepiku muzealnym można zapoznać się i zakupić tradycyjną i nowoczesną biżuterię oraz dzieła sztuki użytkowej z bursztynu. Historię i współczesne losy skamieniałej przed 40 milionami lat żywicy dodatkowo przybliża czytelnia, w której zgromadzono ciekawe publikacje.

Badanie jantaru

Z myślą o czystości handlu bursztynem i uczciwości praktyk kupieckich, w muzeum powstało Laboratorium Bursztynu, gdzie na nowoczesnym spektrometrze prowadzone są badania autentyczności tego kamienia. Spektrometr jest jedynym w Krakowie – i jednym z trzech wykorzystywanych w tym celu w całej Polsce – aparatów tego typu. Muzeum Bursztynu mieści się przy ulicy św. Jana 2 i jest czynne codziennie od godziny 9 do 21. Wstęp jest bezpłatny.