Artykuły z działu

Przeglądasz dział PRODUKT (id:118)
w numerze 03/2013 (id:121)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2013-03-01

Złoto odzyskane z rynku

Jak grzyby po deszczu na polskim rynku mnożą się punkty skupu biżuterii. Skupem złota i srebra zajmują się już nie tylko lombardy, kantory i mennice, ale także salony jubilerskie i zagraniczne koncerny, które coraz aktywniej walczą o klienta.

pj-2013-03-42

 

Polakom, którym zależy na sprzedaży biżuterii, wychodzą naprzeciw rozmaite firmy, które elastycznie dostosowują się do potrzeb klientów. Kosztowności można spieniężyć podczas wizyty w centrum handlowym albo wysłać je kurierem do punktu skupu, a gotówkę odebrać niemal od razu.

 

Skup złota

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że w ubiegłym roku Polacy mogli sprzedać w punktach skupu biżuterii 17 ton złotej biżuterii. Ze szczątkowych danych wynika, że obrót złotą biżuterią był w ubiegłym roku rekordowy. I mimo że daleko nam jeszcze do rynku niemieckiego, gdzie w ciągu roku obrót złotem dochodzi do 160 ton, to i tak na polskim rynku pojawia się wiele podmiotów zainteresowanych kupnem biżuterii wykonanej z metali szlachetnych. W ciągu ostatniego roku w Polsce pojawiło się wiele zachodnich koncernów zainteresowanych skupem złotej i srebrnej biżuterii. Jednym z nich jest MoneyNow!, które ma w naszym kraju ponad 20 oddziałów. Kolejnym liczącym się graczem jest firma GoldBuyers, która posiada 13 punktów skupu. Firma GoldBuyers lokuje swoje oddziały przede wszystkim w supermarketach na tzw. złotych wyspach, gdzie najłatwiej pozyskać klientów. Osoby zainteresowane sprzedażą złotej bądź srebrnej biżuterii mogą skorzystać także z oferty „internetowych” lombardów, w których sprzedaży biżuterii można dokonać nie wychodząc z domu. Firmy specjalizujące się w kupnie biżuterii wykonanej z srebra czy złota oferują nieodpłatnie kuriera, który nie tylko zabiera przesyłkę, ale także podpisuje z klientem umowę, gwarantującą pieniądze bądź zwrot wysłanej biżuterii. Firmy zajmujące się skupem złota on-line zapewniają, że wycena biżuterii, dokonywana przez rzeczoznawcę jubilerskiego, może zostać odrzucona przez klienta, co powoduje natychmiastowy zwrot biżuterii. Jeśli jednak wycena okazuje się satysfakcjonująca firmy przelewają pieniądze na wskazany numer konta bądź dokonują przekazów finansowych. Walkę o osoby chcące pozbyć się niepotrzebnej biżuterii podjęły także mennice. Tradycyjne punkty skupu złotej biżuterii – lombardy i kantory, pod wpływem silnej konkurencji także podjęły walkę o klienta. Starają się oferować korzystne warunki skupu złotej i srebrnej biżuterii. Ważnym graczem na rynku skupu biżuterii są także firmy oferujące szybkie pożyczki pod zastaw. Ich liczba, podobnie jak liczba lombardów, stale rośnie. Trzeba podkreślić, że mnożące się firmy skupujące biżuterię powoli stają się poważną konkurencją dla zakładów jubilerskich, których jednym z głównych sposobów pozyskiwania metali szlachetnych był skup starej, zniszczonej biżuterii. Zakłady jubilerskie zmuszone są bowiem do zaoferowania klientom znacznie wyższych cen za biżuterię, gdyż ceny złomu jubilerskiego stale rosną.

 

Patery i materiały stomatologiczne

Firmy zajmujące się skupem biżuterii zainteresowane są niemal wszystkim. Skupowana jest zarówno złota, zniszczona bądź niekompletna biżuteria, ale także krążki dentystyczne, srebrne sztućce, zastawy stołowe, złote zegarki czy choćby srebrne styki elektryczne. Konkurencja na rynku sprawia, że klienci decydujący się na sprzedaż „biżuteryjnego złomu” mogą liczyć na stosunkowo wysokie ceny. Najwyższe ceny oferują mennice, gdyż ich ceny sięgają nawet 90 proc. wartości rynkowej metalu znajdującego się w przedmiocie. Jednak średnio oferowana cena za gram 24 karatowego złota to 132 złote, 18-karatowe warte jest 100 złotych a 9-karatowe wyceniane jest na 50 złotych. Srebro próby 925 w skupie średnio warte jest 1,70. Warto zauważyć, że dostępność punktów skupu biżuterii oraz oferowane ceny sprawiają, że coraz większa liczba Polaków pozbywa się niepotrzebnej, niemodnej bądź zniszczonej biżuterii. Można wnioskować, że firmy skupujące „złom jubilerski” w najbliższym czasie będą liczyć na zwiększenie swoich obrotów.

 

Wykorzystanie metali

Lombardy, kantory czy mennice najczęściej odsprzedają pozyskane metale szlachetne większym od siebie firmom, które przetapiają pozyskaną biżuterię na sztabki. Część z „odzyskanych” metali szlachetnych wraca na rynek w postaci sztabek inwestycyjnych, które ciągle cieszą się zainteresowaniem wśród inwestorów. Nie można zapominać, że w naszym kraju z roku na rok rośnie popyt na sztabki i monety, które zdają się doskonałą lokatą kapitału. Na rynek wraca także złoto i srebro w postaci biżuterii, która pojawia się w salonach jubilerskich. Można spodziewać się, że najbliższym czasie rynek „skupu” biżuterii będzie się poszerzał i pojawi się na nim znacznie więcej podmiotów gospodarczych z kapitałem zagranicznym. Konkurencja na rynku natomiast wymusi wzrost cen skupu biżuterii wykonanej z metali szlachetnych, co może skutkować wzrostem cen biżuterii sprzedawanej w polskich salonach jubilerskich.