POLSKI JUBILER » DZIAŁY » WARSZTAT JUBILERSKI

Bezpieczeństwo jak złoto

Złoto dla jego nabywcy od lat kojarzy się z bezpieczeństwem, pewnością, spokojem i długoterminową lokatą na niepewne czasy. Czy bezpieczeństwo złota, kruszcu będącego przedmiotem obrotu handlowego, obróbki lub towarem na półce jubilerskiej, przez przedstawicieli branży jubilerskiej postrzegane powinno być podobnie? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie, ale po kolei. Każda…

05/2019, WARSZTAT JUBILERSKI

Malarstwo w biżuterii

Malarstwo i biżuteria to dziedziny, które współcześnie coraz częściej się przenikają. Artyści szukają doskonałego medium, za pomocą którego nawiążą kontakt z odbiorcą. Artyści złotnicy coraz częściej poszukują inspiracji w malarstwie, i to zarówno dawnych mistrzów, jak i współczesnym. Podobne zależności można odnaleźć w wypadku malarzy. Ci artyści również niezwykle chętnie…

03/2017, WARSZTAT JUBILERSKI

Domowe sposoby czyszczenia biżuterii

Każdy jubiler doskonale umie wyczyścić swoją biżuterię. Jednak początkujący twórcy często stają wobec problemu, jak sprawić, aby ich biżuteria wyglądała jak nowa. Wprzypadku, kiedy nie mamy zbyt dużo biżuterii do wyczyszczenia, dobrym rozwiązaniem wydają się domowe sposoby czyszczenia biżuterii. To, co pod ręką Biżuteria srebrna i złota: bransoletki, pierścionki, kolczyki,…

04/2016, WARSZTAT JUBILERSKI

Różne miary sukcesu

Rozmowa z Rafałem Michno, twórcą szkoły projektowania i tworzenia biżuterii Alchemia. Polski Jubiler: Skąd wzięło się u pana zainteresowanie biżuterią? Rafał Michno: Z zagadnieniami projektowania stykałem się w rodzinnym domu od najmłodszych lat. Już w wieku dziecięcym miałem możliwość przyglądać się pracy garncarzy, kowali, stolarzy. Sądzę, że wtedy wpojono mi…

02/2016, WARSZTAT JUBILERSKI

Powrót do tradycji

Nie wiadomo, czy to za sprawą książki instruktażowej Andrzeja Bandkowskiego „Biżuteria artystyczna – kurs wytwarzania”, znudzenia technologią, czy może faktu, że coraz więcej osób próbuje swoich sił na rynku jubilerskim, ale wraca moda na tradycyjne metody tworzenia biżuterii. Metody tradycyjne, niekiedy nawet archaiczne, przeżywają swój renesans. Twórcy biżuterii sięgają po…

04/2015, WARSZTAT JUBILERSKI

Biżuteria uboga

Moda na tanią biżuterię spowodowała, że także coraz więcej artystów i projektantów biżuterii rezygnuje z wykorzystywania kamieni i metali szlachetnych, zastępując je materiałami niejubilerskimi. Twórcy eksperymentują, próbują tworzyć biżuterię niekonwencjonalną, niejednokrotnie przekraczają granice w sztuce złotniczej, aby zaskoczyć odbiorcę oraz wprowadzić na rynek oryginalną ozdobę. W swojej pracy wykorzystują już…

03/2015, WARSZTAT JUBILERSKI

Nowoczesne technologie nigdy nie zastąpią finezji pracy ręcznej

Rozmowa z Jerzym Kurczokiem, starszym Śląskiego Cechu Złotników Jubilerów i Grawerów o sytuacji w branży jubilerskiej. Polski Jubiler: Śląski Cech Złotników Jubilerów i Grawerów w Katowicach prowadzi prace nad poprawieniem sytuacji w branży jubilerskiej. Stara się wywierać wpływ na ustawodawców, aby ci zwracali uwagę na problemy branży jubilerskiej. Jak ocenia…

05/2014, WARSZTAT JUBILERSKI

Platforma dla wymiany projektu na biżuterię 3D

Biżuteria powstająca na monitorze komputera, a następnie drukowana, cieszy się coraz większym zainteresowaniem artystów z całego świata. Możliwości, jakie daje druk 3D sprawiają, że projektanci wykorzystują go w swojej codziennej pracy. Dużą barierą w tworzeniu biżuterii pozostaje wciąż kupno profesjonalnej drukarki 3D, która umożliwia wykonanie ozdób z najnowocześniejszych i najlepszych…

03/2014, WARSZTAT JUBILERSKI

Galeria z pomysłem

Na polskim rynku pojawia się wiele sklepów, które oferują klientom ciekawą, oryginalną, niekonwencjonalną biżuterię. Właściciele nowo otwartych punktów stają przed dylematem, w jaki sposób urządzić salon, w którym oferowana będzie biżuteria współczesna. Nowoczesna biżuteria musi być eksponowana we wnętrzach o nietuzinkowym wystroju. Właścicielom sklepów zależy, aby sprzedawana biżuteria oraz wystrój…

05/2013, WARSZTAT JUBILERSKI

Artyzm zamknięty w kamieniu

Na polskim rynku jubilerskim od dłuższego czasu działa coraz więcej osób zajmujących się tworzeniem biżuterii z różnego rodzaju paciorków. Własnoręcznie nawlekanie kolalików szumnie określane tworzeniem biżuterii autorskiej jest coraz popularniejsze.   Na rynku dość dobrze funkcjonują także artyści tworzący biżuterię artystyczną. Ich prace są coraz chętniej kupowane a także wystawiane…

02/2013, WARSZTAT JUBILERSKI

Rozmowa z Tadeuszem Kurzelukiem, autorem strony kurzeluk.pl.tl

Polski Jubiler: Jest pan popularyzatorem wiedzy na temat szlifowania kamieni szlachetnych. Skąd wzięła sie u pana chęć szkolenia rodaków w tym zakresie? Tadeusz Kurzeluk: Centralny Ośrodek Doskonalenia Kadr Jubilerskich we Wrocławiu, w którym poznałem gemmologię od strony praktycznej, powstał w celu wyszkolenia rzemieślników, kamieniarzy jubilerskich do eksploatacji złóż dolnośląskich kamieni…

02/2013, WARSZTAT JUBILERSKI

Biżuteria na fotografii

Osoby, chcące kupić kamienie szlachetne lub biżuterię za pośrednictwem internetu powinny dysponować możliwie najpełniejszą wiedzą. A sprzedawca zobowiązany jest nam ją zapewnić.     Kamienie szlachetne muszą zachwycać. Nie dziwi zatem konieczność zamieszczania możliwie najdokładniejszych i najprecyzyjniejszych zdjęć, na podstawie których klient może wyrobić sobie zdanie na temat kamienia czy…

06/2012, WARSZTAT JUBILERSKI
Strona 1 z 512345