Artykuły z działu

Przeglądasz dział TRENDY (id:51)
w numerze 12/2010 (id:93)

Ilość artykułów w dziale: 1

Biżuteria męska

Współcześnie biżuteria kojarzy się przede wszystkim z kobiecością. Rzadko w salonach jubilerskich można znaleźć kosztowności zaprojektowane specjalnie dla mężczyzn. Przyjęło się uważać, że elegancki mężczyzna to mężczyzna, który nie nosi biżuterii, a jedyną jej akceptowalną formą jest zegarek.

Ostatnio jednak trend ten powoli się zmienia i coraz większa rzesza młodych mężczyzn stara się podkreślać swój styl przy pomocy luksusowych dodatków biżuteryjnych.


Nie tylko zegarek

Mężczyźni preferują biżuterię klasyczną. – W opinii większości mężczyzn dopuszczalne jest noszenie tylko obrączki i zegarka – mówi Kamil Oblęgowski, jubiler. – Najczęściej wybierają obrączki proste – jednokolorowe – dodaje. Rolę biżuterii męskiej pełnią współcześnie zegarki, które stają się coraz bardziej ozdobne, przy jednoczesnej funkcjonalności. Klienci salonów jubilerskich znacznie częściej wybierają zegarek niż męską biżuterię. – Zegarki pełnią dla mężczyzny rolę nie tylko eleganckiego dodatku, ale także podkreślają ich status majątkowy – mówi Wacław Mrągolski, właściciel salonu jubilerskiego. – Zegarki wykonywane są z metali szlachetnych, bardzo często inkrustowane są one kamieniami szlachetnymi, dzięki czemu przedstawiają sobą wartość nie tylko estetyczną, ale także jubilerską – dodaje. Jednak powoli sytuacja na rynku jubilerskim ulega zmianie – trend nie dotyczy jeszcze wszystkich mężczyzn, jednak jubilerzy i producenci biżuterii zauważają tendencję zmian na rynku męskiej biżuterii. Jednak jeszcze przez dłuższy czas będzie można mówić o dominacji zegarków w segmencie biżuterii męskiej.


Obrączki vel sygnety

– Dwie dekady temu mężczyźni znacznie częściej niż obecnie decydowali się na noszenie sygnetów – mówi Kamil Oblęgowski. – Teraz niemal nikt nie zakłada tego rodzaju biżuterii, a sygnety w salonach jubilerskich nie sprzedają się – dodaje. Jednak nie można powiedzieć, że mężczyźni całkowicie zrezygnowali z noszenia biżuteryjnych ozdób na palcach dłoni. Znacznie częściej decydują się bowiem na zakupy obrączek. Kupują je nie tylko z okazji ślubu, ale także jako ozdobę, która podkreśla ich osobowość. Obrączki męskie znacznie różnią się od wersji kobiecych, są one bowiem prostymi pierścionkami, wykonanymi najczęściej z tytanu czy srebra. – Tytanowa biżuteria uważana jest za biżuterię męską i jeszcze do niedawna kupowali ją tylko mężczyźni, teraz ten trend został przełamany i powoli kobiety także decydują się na ten metal – mówi Michał Kalinowski, jubiler. – Nie zmienia to faktu, że obrączki tytanowe są preferowane przez mężczyzn, gdyż ich kształt, barwa oraz wzornictwo znacznie bardziej pasuje do męskich dłoni – dodaje. Obrączki męskie, które nie są obrączkami ślubnymi, rzadko jednak można znaleźć w salonach jubilerskich. Właściciele sklepów z biżuterią i jej producenci nie tworzą wielu wzorów męskich obrączek i pierścionków, ponieważ jeszcze do niedawna nie cieszyły się one zainteresowaniem klientów. – Mężczyzna zazwyczaj pojawia się w salonie jubilerskim, aby kupić prezent dla swojej kobiety, rzadko, aby znaleźć w nim coś dla siebie – mówi Wacław Mrągolski. – Jednak ostatnio zauważyłem, że mężczyźni są zainteresowani obejrzeniem męskich dodatków biżuteryjnych – dodaje. W sferze ich zainteresowania znajdują się właśnie obrączki – szczególnie te utrzymane w ciemnej, niemal czarnej kolorystyce.


Bransoleta i łańcuszek

Mężczyźni obecnie znacznie częściej także kupują bransoletki niż jeszcze parę sezonów temu. – Kiedyś sprzedawało się znacznie więcej niż obecnie bransolet i łańcuszków złotych o grubych splotach, teraz znacznie częściej można spotkać się z zainteresowaniem mężczyzn skórzanymi bransoletami – mówi Wacław Mrągolski. – Z całą pewnością wpływ na taki stan rzeczy ma moda, którą wykreowały zagraniczne domy mody, takie jak Armani czy Calvin Klein – dodaje. Można zauważyć, że wraz z pojawieniem się na polskim rynku luksusowych marek, pojawiła się moda na kupowanie przez mężczyzn dodatków do ubrań, takich jak bransolety czy wisiory. Jubilerzy podkreślają, że biżuteria męska staje się modna, i zaczynają w niej obowiązywać zupełnie inne style niż w przypadku biżuterii kobiecej. Biżuteria męska jest przede wszystkim agresywna. – Dominuje wyraziste wzornictwo, jednak kolorystyka biżuterii jest raczej stonowana – mówi Wacław Mrągolski. – Warto zauważyć, że mężczyźni nie boją się eksperymentować, na przykład znacznie częściej niż kobiety decydują się na zakup biżuterii wykonanej z czerwonego i zielonego złota – dodaje. Jednak mężczyźni znacznie rzadziej niż jeszcze trzy lata temu decydują się na zakupy bransolet wykonanych tylko ze złota lub srebra. – Mężczyźni chcą kupować biżuterię wykonaną ze skóry i połączoną ze złotymi czy srebrnymi elementami – mówi Michał Kalinowski. – Biżuteria musi stanowić uzupełnienie ich ubioru, w żaden sposób nie ograniczać ich ruchów, po prostu idealnie komponować się z ich ciałem – dodaje.


Sprzedażowe hity

Nie można zapominać, że najlepiej w segmencie biżuterii męskiej sprzedają się spinki do mankietów i spinki do krawata. – Mężczyźni rzadko samodzielnie kupują ten rodzaj męskiej biżuterii, zazwyczaj kupowana jest ona na prezent – mówi Michał Kalinowski. – Jednak sprzedaż tego typu b i ż u t e r i i męskiej jest największa – dodaje. Najczęściej kupowane są spinki wykonane ze srebra, bardzo często ozdobione są kamieniem szlachetnym bądź półszlachetnym. Bardzo dobrze sprzedają się także zawieszki – krzyżyki, medaliki i nieśmiertelniki. Ten rodzaj asortymentu zawsze znajduje swoich odbiorców. Niezmiennie od wielu lat srebrne czy złote zawieszki, a szczególnie krzyżyki męskie, sprzedają się dobrze.


Nowoczesny mężczyzna
Właściciele salonów jubilerskich powinni zdać sobie sprawę, że obecnie mamy do czynienia ze zmianami na rynku mody męskiej. Mężczyźni coraz częściej decydują się na zakupy biżuterii, która będzie podkreślała ich indywidualny styl i charakter. Moda na złote bransolety męskie odeszła już do lamusa, teraz najmodniejszymi męskimi dodatkami są obrączki tytanowe oraz skó- rzane, duże b r a n s o l e t y, w które w k o m – pono – w a n e są złote elementy. W salonach jubilerskich wobec powyższego powinien znajdować się asortyment, który spotka się z zainteresowaniem klientów płci męskiej, którzy znacznie częściej niż kobiety decydują się na zakupy u jubilera. Nie można zapominać, że męska biżuteria to już nie tylko eleganckie czasomierze, ale także efektowne dodatki biżuteryjne, które mogą być noszone przez coraz większą rzeszę mężczyzn.