Artykuły z działu

Przeglądasz dział PRAWO (id:40)
w numerze 12/2010 (id:93)

Ilość artykułów w dziale: 1

Opodatkowanie marży

Marek Piotrowski
prawnik, doradca podatkowy


Istotną cechą charakteryzującą rynek wyrobów jubilerskich jest wzajemne istnienie obrotu zarówno nowymi, jak i używanymi kosztownościami.

Podejmując decyzję o nabyciu w celu dalszej odsprzedaży używanego wyrobu jubilerskiego, warto zwrócić uwagę na problematykę podatkową, w tym zwłaszcza na zasady opodatkowania takiej czynności w aspekcie regulacji ustawy o podatku VAT.


Uwarunkowania prawne

Na gruncie ustawy wskazano na różne modele mogące znaleźć zastosowanie w stosunku do sprzedaży handlowych towarów używanych, w tym także używanej biżuterii. Są to z jednej strony zasady właściwe dla podatników świadczących usługi komisu, z drugiej zaś ustalone reguły opodatkowania dla przedsiębiorców dokonujących sprzedaży towarów handlowych używanych, uprzednio nabytych w celu dalszej odsprzedaży – opodatkowania marży oraz zasady ogólne. Z pierwszym przypadkiem mamy do czynienia w sytuacji zawarcia umowy komisu, w świetle której komisant (przyjmujący zlecenie) zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności prowadzonego przedsiębiorstwa do sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta). Drugi model opodatkowania marży może być stosowany w sytuacji uprzedniego nabycia przez jubilera od poprzedniego właściciela wyrobu jubilerskiego w celu późniejszej jego dalszej sprzedaży w wykonywaniu działalności przy jednoczesnym spełnieniu warunków pozwalających na zastosowanie tej metody opodatkowania.


Różnice w opodatkowaniu

Podstawowa różnica pozwalająca na kwalifikowanie dokonanej czynności do jednego lub drugiego modelu wynika z faktu, że w wykonaniu umowy komisu sprzedawca działa na rachunek dającego zlecenie. Do chwili sprzedaży bowiem komitent jest właścicielem sprzedawanej rzeczy, odmiennie natomiast w drugim i trzecim przypadku, gdzie sprzedawca rzeczy działa na swój rachunek, czyli rzecz stanowiąca przedmiot sprzedaży została przez niego uprzednio nabyta, a zatem stanowi jego własność. Przejaw powyższego rozróżnienia stanowią również odmienne zasady ustalania podstawy opodatkowania VAT.


Opodatkowanie marży

W przypadku opodatkowania według procedury marży podstawę opodatkowania stanowi marża rozumiana jako różnica pomiędzy całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca, a kwotą poniesioną w związku z nabyciem rzeczy pomniejszoną o kwotę podatku. Jednak aby możliwym było opodatkowanie sprzedaży używanego wyrobu jubilerskiego wg procedury marży, muszą zostać spełnione warunki ustalone w przepisach. Pierwszym jest uznanie przedmiotu sprzedaży za towar używany, a zatem rzecz ruchomą, dobro materialne nadające się do dalszego użytku w jego aktualnym stanie lub po naprawie, nieuznawane za dzieło sztuki, wyrób kolekcjonerski lub antyk niestanowiące metalu szlachetnego lub kamieni szlachetnych. Kolejną konieczną przesłanką pozwalającą na zastosowanie tej szczególnej procedury opodatkowania jest nabycie używanego przedmiotu sprzedaży wyłącznie od wskazanych art. 120 ust. 10 ustawy o VAT podmiotów, m.in. osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, niebędących podatnikami VAT lub niebędących podatnikami podatku od wartości dodanej a także podatników (w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT), jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 ustawy o VAT ).


Opodatkowanie marży na rynku wtórnym

Reasumując, należy stwierdzić, iż stosowanie procedury opodatkowania marży przy sprzedaży uprzednio nabytych przez podatnika używanych przedmiotów, w tym także używanej biżuterii, jest niewątpliwie rozwiązaniem korzystnym. Niemniej należy pamiętać, iż ta szczególna forma opodatkowania dopuszczalna jest wyłącznie w przypadku łącznego zaistnienia warunków pozwalających na jej stosowanie. W przeciwnym przypadku zastosowanie znajdą reguły ogólne, co oznacza, że podstawę opodatkowania VAT będzie stanowiła kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o wartość podatku.