Artykuły z działu

Przeglądasz dział TEMAT MIESIĄCA (id:30)
w numerze 12/2010 (id:93)

Ilość artykułów w dziale: 5

Rzadko kupowane metale

Tytan i platyna to dwa metale, których nie sposób porównywać. Różni je niemal wszystko – od właściwości po wygląd. Mają one jednak dwie cechy wspólne – nie cieszą w Polsce dużą popularnością oraz nie wywołują alergii u osób, które zdecydują się na ich założenie.

Platynowa biżuteria nie jest kupowana z powodu swojej ceny oraz małej wiedzy naszych rodaków na jej temat. Tytan natomiast nie znajduje uznania, gdyż Polacy przyzwyczaili się do srebrnych dodatków i nie chcą eksperymentować z nowymi materiałami.


Platynowa biżuteria

– Platynowe kosztowności są najrzadziej kupowanym w Polsce rodzajem biżuterii – mówi Mikołaj Faryński, jubiler. – I mimo ich walorów estetycznych nie przewiduje się, aby sytuacja ta w najbliższym czasie uległa zmianie – dodaje. Platynowa biżuteria, którą można znaleźć na polskim rynku jubilerskim, jest biżuterią unikatową. Biżuteria ta kusi swoich potencjalnych kupujących oryginalnym wzornictwem i sposobem zaprezentowania w niej kamieni szlachetnych. Najczęściej platyna łączona j e s t z brylant a m i , gdyż jak żaden inny metal szlachetny uwypukla właściwości najdroższego kamienia jubilerskiego. – Tak samo jak nie ma dwóch takich samych kamieni szlachetnych, tak samo trudno znaleźć na polskim rynku dwa identyczne platynowe pierścionki – mówi Walery Marachowski, jubiler. – Platynowa biżuteria, z którą możemy spotkać się w salonach jubilerskich, nie jest biżuterią produkowaną na masową skalę, niemal każdy egzemplarz jest inny – zrobiony według autorskiego pomysłu – dodaje. W naszym kraju producenci biżuterii nie zajmują się tworzeniem platynowej biżuterii, niemal cała pochodzi z importu. Dlatego też platynowa biżuteria, którą można znaleźć w salonach jubilerskich, nosi znamiona sztuki złotniczej, która realizowana jest według autorskich pomysłów ich twórców.

Niewielkie zainteresowanie

Polacy jednak mimo niewątpliwych zalet, jakie posiada biżuteria z platyny, nie są zainteresowani jej kupowaniem. – Wpływ na taki stan rzeczy ma nie tylko jej wysoka cena, ale może nawet przede wszystkim brak wiedzy Polaków na jej temat – mówi Walery Marachowski. – Platyna nie jest bowiem metalem szlachetnym, który nasi rodacy są w stanie scharakteryzować – dodaje. Należy pamiętać, że Polacy jako konsumenci to tradycjonaliści. – Największą sprzedaż w naszym kraju uzyskuje biżuteria ze srebra a zaraz za nią znajdują się złote kosztowności; te dwa metale Polacy bowiem znają i uważają je za najbardziej wartościowe. – Można powiedzieć, że jeśli ktoś decyduje się na zakup luksusowej biżuterii, to zazwyczaj decyduje się na kupno złotych kosztowności ozdobionych kamieniami szlachetnymi, w ostatnim czasie najczęściej diamentami – mówi Walery Marachowski. Najpopularniejszym rodzajem biżuterii są złote pierścionki i obrączki, najczęściej wykonane z żółtego złota. – Białe złoto na początku było często mylone za srebrem bądź platyną – mówi Mikołaj Faryński. – Teraz jest coraz bardziej popularne. Jednak porównując wyniki sprzedażowe, to żółte, tradycyjne złoto wciąż jest znacznie częściej kupowane w salonach jubilerskich na terenie naszego kraju – dodaje. Wobec powyższego nie należy dziwić się, że platynowa biżuteria nie cieszy się w Polsce wielkim zainteresowaniem. Z całą pewnością zmianę na rynku spowodowałoby poszerzenie się wiedzy naszych rodaków na temat metali szlachetnych i kamieni jubilerskich. – Klienci odwiedzający mój salon jubilerski oglądając pierścionki bądź obrączki z platyny, są pewni, że mają do czynienia z białym złotem, dopiero w momencie, gdy dowiedzą się czegoś więcej na temat najdroższego metalu szlachetnego, są zdecydowani na jego kupno – mówi Mikołaj Faryński. Wobec powyższego warto zauważyć, że platyna znacznie przewyższa swoimi właściwościami białe złoto. Jest ona bowiem metalem bardzo rzadko występującym w przyrodzie. Jest niezwykle plastyczna, obojętna chemicznie ani niewywołująca alergii.


Metal mało znany

Z podobną sytuacją, jaka panuje na polskim rynku platyny, mamy do czynienia na rynku biżuterii tytanowej. Tytan także nie jest metalem popularnym wśród Polaków, także niewiele osób jest w stanie pochwalić się jakąkolwiek wiedzą na jego temat. – Tytan w salonach jubilerskich sprzedaje się, można powiedzieć, w śladowych ilościach – mówi Michał Kalinowski, jubiler. – Polacy mało wiedzą na jego temat i nie są zainteresowani kupnem biżuterii z niego wykonanej – dodaje. Edukacja społeczeństwa z całą pewnością sprawiłaby, że nasz rynek tytanowy stałby się bardziej rozpoznawalny i Polacy znacznie częściej niż dotychczas dokonywaliby na nim zakupów. Z całą pewnością wpływ na taki stan rzeczy ma stosunkowo późne pojawienie się tytanu na rynku jubilerskim. Pierwsze sztuki biżuterii wytworzonej z tytanu można było kupić dopiero na początku dwudziestego wieku, w czasie, gdy wszystkie inne kruszce, poza platyną, znajdowały się na nim od wieków. – Tytan jest metalem, który jest odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i nie wywołuje alergii, jednak ściera się jak złoto – mówi Michał Kalinowski. – Tytan jest także metalem, którego zmniejszanie jest niemożliwe – dodaje.

Wzrost popularności obu metali

Aby zarówno platyna, jak i dużo tańszy od niej tytan, stały się częściej kupowanymi metalami, potrzebna jest kampania informacyjna na ich temat. Dopiero wzrost wiedzy na temat tytanu i platyny może spowodować, że Polacy zaczną częściej kupować biżuterię z nich wykonanych. – Dziś niemal nikt nie wyobraża sobie pierścionka zaręczynowego innego niż inkrustowanego brylantem – mówi Michał Kalinowski. – Wpływ na to ma ogromna kampania promocyjna wielkich domów jubilerskich, które rozpowszechniły pierścionki z brylantami wśród społeczeństwa polskiego. Podobna akcja medialna musiałaby się dokonać z tytanem i platyną, aby stały się one powszechnie dostępne – dodaje. Jak na razie zarówno biżuteria tytanowa, jak i platynowa, jest biżuterią unikatową, na którą decydują się nieliczni. O ile jeszcze platynowe kosztowności mogą być traktowane przez bogatszą część naszego społeczeństwa jako lokata kapitału, to tytanowa biżuteria stała się biżuterią artystyczną, wybieraną przede wszystkim ze względu na wzornictwo. Sytuacja na polskim rynku jubilerskim może w tym względzie ulec zmianie, a wpływ na to mają przede wszystkim jubilerzy i właściciele salonów jubilerskich, którzy mogą edukować swoich klientów i ukazywać im właściwości wspomnianych metali.

Platyna – luksusowe dobro


W Polsce najrzadziej kupowaną biżuterią jest biżuteria platynowa. Z pewnością wpływ na taki stan rzeczy ma jej cena oraz fakt, że biżuteria ze złota w opinii większości jest biżuterią najszlachetniejszą.

Mentalność klientów zmienić jest niezwykle ciężko, jednak producenci platynowej biżuterii starają się przebić ze swoim towarem i sprawić, aby coraz więcej klientów zainteresowanych było kupnem ekstrawaganckiej biżuterii platynowej.


Platyna metalem dla najbogatszych

W Polsce sprzedaż biżuterii jest niemal na tym samym poziomie od wielu lat. Dane spływające z rynku ukazują, że Polacy traktują wizytę u jubilera jako przejaw luksusu, a biżuteria wymieniana jest jako jedno z podstawowych dóbr luksusowych. Nie można zapominać także, że w czasie kryzysu i tuż po nim nasi rodacy decydowali się na zakupy znacznie tańszej biżuterii niż przed kryzysem. W związku z powyższym nie dziwi fakt, że biżuteria platynowa jest najrzadziej kupowanym rodzajem biżuterii, jej cena oraz unikatowość powoduje bowiem, że niewiele osób może sobie na nią pozwolić. Jedna uncja tego metalu kosztuje ponad 1600 dolarów i jej cena stale rośnie. Platyna jest metalem, na którego stać tylko najbogatszych i to nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. – Platynowa biżuteria nigdy nie będzie kupowana masowo – mówi Mikołaj Faryński, jubiler – miłośnik platyny. – Niezależnie od prowadzonych kampanii promocyjnych ani upustów cenowych, platyna nie będzie dostępna dla przeciętnego zjadacza chleba. Jest to metal drogi, a biżuteria z niego wykonana unikalna – dodaje. Dlatego też rzadko w salonach jubilerskich można znaleźć kolekcje biżuterii wykonane z platyny, a jeśli właściciele salonów jubilerskich decydują się na wprowadzenie jej do asortymentu, to zazwyczaj są to obrączki i pierścionki zaręczynowe. Warto jednak zauważyć, że średnia cena dwóch prostych obrączek platynowych wynosi około sześciu tysięcy złotych. – Platyna jest metalem, na który ze względu na jego cenę nie ma w Polsce wielkiego zbytu – mówi Marek Nowotnik, ekonomista. – Nie wydaje mi się także, aby w najbliższym czasie taka sytuacja miała się zmienić – dodaje. Kupnem platynowej biżuterii zainteresowane są osoby, które są świadome wartości biżuterii platynowej i traktują ją nie tylko jako luksusowy dodatek, ale także jako lokatę kapitału.


Zainteresowanie, a fachowcy

Platynowa biżuteria pojawia się w bardzo luksusowych salonach jubilerskich. Nie każdy właściciel sklepu jubilerskiego decyduje się na zaoferowanie swoim klientom platynowej biżuterii, gdyż jego inwestycja może się nie przełożyć na zainteresowanie klientów. – Platynę możemy znaleźć w najdroższych butikach, gdzie przychodzą klienci dysponujący dużymi środkami finansowymi – mówi Marek Nowotnik. – W salonach tych znajduje się biżuteria najbardziej wartościowa, która w naszym kraju nie znajduje wielu odbiorców – dodaje. Platyna jest metalem szlachetnym, którego właściwości doceniane są na całym świecie wśród jubilerów i miłośników biżuterii. Jednak w Polsce mało osób pracuje w platynie. – Jubilerzy czy złotnicy nie pracują w platynie, ponieważ biżuteria z niej wykonana nie znajduje odpowiedniej liczby odbiorców, aby wykonywanie jej było opłacalne – mówi Mikołaj Faryński. – Rzadko który jubiler podejmuje się naprawy platynowej biżuterii, jeśli takowa zostanie do niego przyniesiona. Nie mają oni bowiem doświadczenia w pracy z tym metalem szlachetnym – dodaje. Do obróbki platyny potrzebne są także specjalistyczne narzędzia, które nie będą przydatne złotnikowi w żadnej innej pracy z metalem szlachetnym. Dlatego też najczęściej biżuteria platynowa, z którą możemy spotkać się na polskim rynku jubilerskim, pochodzi z importu. Właściciele salonów jubilerskich dokonują zakupu paru sztuk biżuterii – szczególnie obrączek czy pierścionków i oferują ją swoim klientom. Nie można jednak zapominać, że na polskim rynku można znaleźć pracownie jubilerskie, które na specjalne zamówienie klienta podejmują się stworzenia pierścionków, najczęściej zaręczynowych, wykonanych z platyny. Jednak usługa ta nie cieszy się wielkim zainteresowaniem klientów, gdyż koszt platynowego pierścionka stworzonego na indywidualne zamówienie nierzadko przekracza kwotę pięciu tysięcy złotych.


Jeśli platyna, to tylko z okazji ślubu

Na rynku platynowej biżuterii największym zainteresowaniem klientów cieszą się pierścionki – zazwyczaj wzbogacone o brylantowe oczko. – Rynek platyny w Polsce nie rozwija się dynamicznie, jednak można zaobserwować na nim delikatny wzrost zainteresowania klientów kupnem drogocennych pierścionków – mówi Mikołaj Faryński. – Kupno pierścionka zaręczynowego z brylantowym oczkiem i wykonanym z platyny – to najwyższa forma luksusu, na którą decydują się Polacy – dodaje. Pierścionki platynowe powoli stają się modne i podkreślają status materialny osoby je noszącej, jednak nie można jeszcze mówić o zwiększonym zainteresowaniu tego typu biżuterią. – Moim zdaniem w Polsce platynowa biżuteria będzie jeszcze przez długi czas biżuterią elitarną, która będzie znajdowała uznanie wśród małej grupy odbiorców – mówi Mikołaj Faryński. Warto także zauważyć, że platyna łączona jest przede wszystkim z brylantami, które doskonale komponują się z tym metalem szlachetnym.


Platyna u jubilera

Właściciele salonów jubilerskich powinni obserwować rynek platynowej biżuterii, gdyż może okazać się, że będzie on w najbliższym czasie zmieniał się. Platynowa biżuteria, inaczej niż biżuteria złota lub srebrna, nie traci na swojej wartości, dzięki czemu może okazać się idealną lokatą kapitału. Klienci mogą zacząć kupować biżuterię platynową i traktować ją jako swoją inwestycję na przyszłość. Platyna bowiem jest jedynym metalem, który nawet na rynku wtórnym osiąga wysokie ceny. Jednak zamawianie do salonów jubilerskich kolekcji biżuterii platynowej i oferowanie jej swoim klientom mija się z celem, gdyż spowoduje tylko zamrożenie kapitału właścicieli salonów jubilerskich. Mało jest bowiem w naszym kraju klientów, którzy będą zainteresowani kupnem platynowych naszyjników czy kolczyków. Wartym odnotowania pozostaje także fakt, że platyna jest jednym z metali szlachetnych, które uważane są za najbardziej luksusowe, a biżuteria z nich wytworzona za najbardziej ekstrawagancką i luksusową formę kosztowności.

Tytanowe starcie ze srebrem

Pozycji srebra na polskim rynku jubilerskim trudno zagrozić. Srebro jest bowiem metalem powszechnie znanym i spełniającym wszystkie oczekiwania klientów. Jednak nie można zapominać, że nie jest jedynym, z którego może powstawać ciekawa biżuteria – na rynku coraz częściej można znaleźć biżuterię wykonaną z tytanu.

Tytan coraz częściej bywa wykorzystywany do produkcji unikatowej biżuterii. Mimo że nie jest tak popularny wśród klientów jak srebro, to znajduje on coraz większe grono zwolenników. Sprzedaż tytanowej biżuterii mogłaby w sytuacji wzrastających cen srebra znacznie wzrosnąć, jednak producenci tytanowej biżuterii podkreślają, że trudno zmienić upodobania klientów.


Tytan w salonach jubilerskich

Właściciele salonów jubilerskich rzadko decydują się na zamówienie do swoich sklepów biżuterii wykonanej z tytanu. Znacznie częściej można w nich znaleźć biżuterię ze srebra. – Właściciele salonów jubilerskich obawiają się zamawiać do swoich punktów biżuterię tytanową – mówi Mieczysław Rogowski, właściciel salonu jubilerskiego z Radomia. – Zazwyczaj stawiają na srebro, gdyż jest to metal, który jest znacznie lepiej znany i rozpoznawany przez klientów – dodaje. Trzeba jednak zauważyć, że wzornictwo w tytanowej biżuterii bywa ciekawsze niż w przypadku biżuterii srebrnej. – Osoby decydujące się na pracę w tytanie, oprócz umiejętności, muszą posiadać także dużą wyobraźnię, gdyż tytan jest metalem pozwalającym na dowolną kreację artystyczną – mówi Mieczysław Rogowski. Srebrna biżuteria uzyskała już w oczach opinii publicznej miano artystycznej i unikatowej, podczas gdy tytan w umysłach odbiorców nie istnieje. – Z całą pewnością na obecny stan rzeczy wielki wpływ ma brak promocji tytanu wśród klientów indywidualnych, którzy nie zdają sobie sprawy z jego właściwości oraz unikalności – mówi Karol Jarząbkowski, jubiler. – Moje doświadczenie pokazuje, że tytanowa biżuteria często mylona jest przez klientów ze srebrną – dodaje.


Walka tytanu ze srebrem

– Moim zdaniem tytan nie będzie w Polsce równie popularny jak srebro – mówi Mieczysław Rogowski. – Jest to jednak metal, który znajduje uznanie wśród klientów wymagających, którym zależy na znalezieniu oryginalnej biżuterii – dodaje. Jubilerzy podkreślają, że najlepiej na naszym rynku sprzedają się tytanowe obrączki, które przeznaczone są raczej dla mężczyzn. – Mężczyźni znacznie częściej decydują się na zakup tytanowych obrączek niż srebrnych, tytan wydaje im się bowiem znacznie bardziej męski – uważa Karol Jarząbkowski. Miłośnicy tytanu zauważają, że metal ten jest znacznie trwalszy niż srebro i jako taki powinien znaleźć grono swoich zwolenników. Biżuteria z niego wykonana nie ulega żadnym wpływom zewnętrznym, czego nie można powiedzieć o biżuterii wykonanej ze srebra. – Mimo zalet tytanu w naszym kraju srebro jednak uchodzi za metal szlachetniejszy i cieszy się większym zainteresowaniem – mówi Karol Jarząbkowski.


Tytan u jubilera

Właściciele salonów jubilerskich powinni rozważyć zamówienie do swoich punktów tytanowej biżuterii. Tytan jest bowiem metalem, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów salonów jubilerskich w krajach Europy Zachodniej. Zaoferowanie klientom możliwości zakupu biżuterii tytanowej w salonach jubilerskich spowoduje, że biżuteria taka będzie cieszyła się coraz większym zainteresowaniem kupujących. Właściciele salonów jubilerskich, w których można kupić biżuterię tytanową, nie narzekają na brak zainteresowania klientów. – Można powiedzieć, że biżuteria wykonana z tytanu znajduje swoje grono zwolenników, które stale rośnie, jednak mała wiedza klientów na temat tytanu i ograniczona liczba punktów, gdzie można ją nabyć, powoduje, że tytan nie jest konkurencyjnym wobec srebra metalem – mówi Mieczysław Rogowski. Może właśnie dlatego w salonach jubilerskich powinna pojawić się biżuteria tytanowa.

Tytan – egzotycznym materiałem

„Polski Jubiler”: Jak postrzegany jest tytan przez klientów poszukujących biżuterii? Czy cieszy się on wśród nich dużym zainteresowaniem?

Urszula i Zbigniew Michałowscy, MHS Michałowscy: Tytan nadal jest materiałem, który pod względem popularności nie może konkurować ze srebrem lub złotem. Na polskim rynku biżuteria ta jest niszą, co wiąże się z małą wiedzą kupujących o tym metalu. Nadal spotykamy się z pytaniami „Tytan? Co to za kamień?” lub czy jest to masa perłowa. Można powiedzieć, że tytan nadal jest materiałem egzotycznym, przeznaczonym dla odbiorcy poszukującego oryginalności.


Co wyróżnia tytan na tle innych metali? Czym charakteryzuje się biżuteria z niego wykonana?

Tytan jest nie tylko niezwykle twardym metalem pozwalającym barwić się na opalizujące kolory. Ma również szereg innych zalet, które sprawiły, że zaczął być wykorzystywany w branży jubilerskiej. Przede wszystkim jest metalem bardzo lekkim, nawet duże formy zachowują niewielką wagę i nie ograniczają twórcy. Jego odporność na korozję jest bardzo wysoka, porównywalna do platyny. Poza tym nie można zapomnieć o biokompatybilności tytanu. Jest to idealny metal dla alergików, nie wywołuje uczuleń.

Coraz częściej można spotkać się z opinią, że tytanowa biżuteria przeznaczona jest raczej dla mężczyzn, jednak oglądając państwa kolekcję biżuterii, można odnieść zupełnie przeciwne wrażenie. Kto w związku z tym powinien decydować się na zakup tytanowej biżuterii?

Nie mogę zgodzić się z opinią, że tytan odpowiedni jest tylko dla mężczyzn. Nasza kolekcja tytanowa zaprojektowana jest wyłącznie z myślą o płci pięknej. Tytan to nie tylko twardość i szarość, to też fantastyczna kolorystyka, niezwykła lekkość, wyjątkowa elegancja. Wybór biżuterii tytanowej nie ma nic wspólnego z płcią, jest raczej oparty na poszukiwaniu wyjątkowej ozdoby, która nie wyjdzie z mody po jednym sezonie.


Jaki rodzaj biżuterii tytanowej jest najczęściej kupowany przez Polaków?

Prawdopodobnie najchętniej wybierane są tytanowe obrączki – twardość tego metalu ma symbolicznie odzwierciedlać trwałość związku. Jednak jeśli chodzi o biżuterię niezwiązaną z żadnymi okolicznościami, to zauważyliśmy widoczny wzrost zainteresowania tytanem niebarwionym – w swojej surowej, naturalnej formie. Największą popularnością cieszą się kolczyki, nawet te o wyraźnych i dużych formach nie obciążają zbytnio uszu i nie powodują uczuleń.


Czy tytan łatwo poddaje się obróbce jubilerskiej?

Tytan jest metalem wyjątkowo trudnym w obróbce. Jego twardość jest nieporównywalnie większa niż złota lub srebra. Wymaga on nie tylko dużo większego nakładu pracy, ale też specjalnego oprzyrządowania. Maszyny i narzędzia do pracy z tytanem mają zupełnie inne parametry niż te, które są powszechnie wykorzystywane w jubilerstwie. Jednak wszystkie zalety tytanowej biżuterii są warte takiego wysiłku.


Państwa biżuteria charakteryzuje się nie tylko unikatowym wzornictwem, ale także sposobem podejścia do tytanu. Wykorzystywany bowiem przez państwa surowiec jest niemal zawsze barwiony. Skąd wzięło się u państwa zainteresowanie tytanem?

Nasze zainteresowanie tytanem sięga jeszcze czasów, kiedy nie byliśmy związani z branżą jubilerską. Jest to doświadczenie kilkunastu lat obróbki tytanu.


Jak państwa zdaniem będzie rozwijał się rynek biżuterii tytanowej w Polsce?

Niezwykle trudno jest przewidywać trendy na rynku biżuteryjnym, który nieustannie zaskakuje nas nowymi wzorami i materiałami. Szczególnie widoczne jest to na zachodzie Europy, dlatego niewykluczone, że już niedługo zostaniemy zaskoczeni zupełnie nowym metalem o jeszcze wspanialszych parametrach lub barwach. Tymczasem możemy kontynuować pracę nad tytanem, nie zapominając jednak, że trudność obróbki cały czas pozostawia go w artystycznej niszy.


Dziękuję za rozmowę

Rozmawiała Marta Andrzejczak

Tytan na rynku jubilerskim

Tytanowa biżuteria staje się w Polsce coraz popularniejsza wśród klientów salonów
jubilerskich. Jednak cały czas znacznie częściej Polacy kupują biżuterię ze srebra i złota.

Można jednak spodziewać się, że w czasie, kiedy coraz więcej klientów decyduje się na zakup biżuterii artystycznej, tytan znajdzie liczną rzeszę swoich zwolenników i entuzjastów.


Tytan dla wymagających

– Tytan jest metalem bardzo trudnym do obróbki – mówi Michał Kalinowski, jubiler. – Wymaga od osoby, która zamierza w nim pracować, wiele umiejętności, co powoduje, że biżuteria z niego wykonana nie jest powszechnie dostępna – uważa. Przede wszystkim tytan jest metalem twardym, do jego obróbki wykorzystuje się inne wiertła niż w przypadku złota czy srebra. Oczywiście, zakup specjalistycznych narzędzi wiąże się z nakładami finansowymi, a tych jubilerzy i producenci biżuterii wolą uniknąć, gdyż tytanowa biżuteria nie jest w naszym kraju popularna. – Jubilerzy, a w szczególności producenci biżuterii, starają się zmniejszać swoje koszty, a nie je zwielokrotniać, zwłaszcza w czasie zawirowań na rynkach finansowych, i tworzą biżuterię, która będzie cieszyła się popularnością wśród odbiorców – mówi Michał Kalinowski. Warto zauważyć, że biżuteria tytanowa ciągle jest w naszym kraju biżuterią elitarną, mimo że na zachodzie Europy klienci coraz częściej decydują się na ten właśnie metal. Nie można zapominać, że poza trudnościami w obróbce tytan ma, z punktu widzenia producentów biżuterii, wiele pozytywnych stron. Podstawową jego zaletą jest z całą pewnością jego cena. Tytan jest bowiem materiałem, którego ceny kształtują się w granicach cen srebra, mimo że jest metalem znacznie od srebra trwalszym. Tytanowa biżuteria jest biżuterią, na którą mogłaby sobie pozwolić osoba zainteresowana kupnem biżuterii.


Tytanowe obrączki

Nie każda biżuteria wykonana z tytanu cieszy się podobnym zainteresowaniem klientów salonów jubilerskich. W biżuterii tytanowej możemy bowiem spotkać hity sprzedażowe, które od wielu już sezonów cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. – Bardzo dobrze w sektorze biżuterii tytanowej sprzedają się obrączki z niego wykonane – mówi Michał Kalinowski. – Szczególnie wszelkie obrączki męskie. Są one bowiem matowe i znacznie ciemniejsze od srebrnych, i tych wykonanych z białego złota, a przez to preferowane przez mężczyzn w naszym kraju – dodaje. Bardzo dużym zainteresowaniem klientów cieszą się obrączki z barwionego na czarno tytanu. Mężczyźni preferują biżuterię nieekstrawagancką, która nie rzuca się w oczy, jej kolorystyka jest stonowana, a kształt bardzo tradycyjny. – Dla mężczyzn, poza walorami estetycznymi, ważna jest także trwałość przedmiotu – mówi Michał Kalinowski. – Tytanowe obrączki są biżuterią, która nie będzie podatna na działanie czasu i nie będzie zmieniała swoich właściwości pod jego wpływem – dodaje. Rzadko zdarza się, że ktoś decyduje się na zakup tylko jednej obrączki, albo wybiera komplety składające się z biżuterii wykonanej z różnych metali. – Jednak tytanowe, męskie obrączki zaliczyłbym w tym przypadku do wyjątków – mówi Bogdan Krasowski, właściciel sklepu jubilerskiego. – Mężczyźni kupują dla siebie tytanową obrączkę, a swojej przyszłej żonie oferują zazwyczaj obrączkę wykonaną ze złota. Takie działanie nie należy jeszcze do najpopularniejszych, ale warto zauważyć, że zdarza się coraz częściej – dodaje. Producenci tytanowych obrączek tworzą także takie modele, które zaspokajają potrzeby nawet bardzo wymagających kobiet. W salonach jubilerskich można bowiem znaleźć obrączki tytanowe inkrustowane kamieniami szlachetnymi, najczęściej brylantami. – Działanie to ma na celu podnieść wartość, zarówno estetyczną, jak i finansową obrączki tytanowej i sprawić, aby małżonkowie mogli kupować biżuterię wykonaną z tego samego metalu – mówi Michał Kalinowski. Cenę tytanowej obrączki generuje zazwyczaj brylant w niej umieszczony, a nie sam metal. – Popularność biżuterii tytanowej, moim zdaniem, będzie zwiększała się wraz ze zmianą mentalności Polaków – mówi Bogdan Krasowski. – Polacy w podejściu do biżuterii ślubnej są wielkimi tradycjonalistami, decydują się na powszechnie uznane metale – w szczególności na złoto, które uważane jest za metal nie tylko szlachetny, ale także najlepszy i najefektowniejszy – dodaje. Jubilerzy są zgodni, że jeszcze długo biżuteria tytanowa nie będzie popularną biżuterią ślubną; aby tak się stało, musiałaby zmienić się nie tylko moda, ale także mentalność Polaków.


Artystyczna biżuteria tytanowa

Nie można zapominać, że tytanową biżuterię coraz częściej kupują klienci szukający biżuterii unikatowej. Artyści, którzy zdecydowali się na wykonywanie swoich kosztowności w tytanie, nie mogą narzekać na brak klientów. Biżuteria wykonana z tytanu jest bowiem unikatowa, co powoduje, że miłośnicy niecodziennych przedmiotów powoli stają się jej propagatorami. – Na polskim rynku jubilerskim w ostatnim czasie można znaleźć wiele salonów oferujących tzw. biżuterię artystyczną, jednak na ich tle wyróżniają się punkty oferujące biżuterię wykonaną z tytanu – mówi Bogdan Krasowski. – Z całą pewnością wielki wpływ na taki stan rzeczy ma fakt, że właściwości tytanu pozwalają na zastosowanie niecodziennych rozwiązań technologicznych oraz umożliwiają stworzenie unikatowego wzornictwa – dodaje. Na rynku biżuterii autorskiej można zaobserwować wzrost zainteresowania klientów tytanową biżuterią, która znacznie różni się od biżuterii wykonanej ze srebra. – Tytanowa biżuteria jest często ciekawsza od biżuterii srebrnej – mówi Michał Kalinowski. – A warto zauważyć, że tytanowa biżuteria niejednokrotnie jest tańsza od biżuterii srebrnej, co może także przekładać się na większe zainteresowanie klientów – dodaje.


Tytan u jubilera

Wraz ze zmianami na rynku jubilerskim tytanowa biżuteria może w najbliższym czasie stać się produktem, którego poszukiwać będą klienci salonów jubilerskich. Wzornictwo stosowane w tworzeniu tytanowej biżuterii jest coraz ciekawsze i można zauważyć w nim zupełnie inne tendencje niż w przypadku rynku biżuterii srebrnej. Do niedawna biżuteria tytanowa utożsamiana była z biżuterią tworzoną dla mężczyzn, jednak teraz coraz więcej twórców decyduje się na tworzenie kobiecej biżuterii tytanowej, która znajduje coraz większe grono zwolenniczek. Właściciele salonów jubilerskich powinni zastanowić się, czy w swoich punktach nie sprzedawać i nie promować biżuterii wykonanej z tytanu. Większe zainteresowanie artystyczną biżuterią tytanową może przełożyć się na większe zyski salonów jubilerskich, a w czasach zainteresowania autorskimi kolekcjami warto posiadać w swoich salonach niecodzienną biżuterię wykonaną z niezwykle trwałego metalu, jakim jest tytan.