Artykuły z działu

Przeglądasz dział PANORAMA (id:47)
w numerze 09/2010 (id:90)

Ilość artykułów w dziale: 9

Targi Złoto Srebro Czas zakończone

W Warszawie zakończyła się jedenasta  edycja targów Złoto Srebro Czas. Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownia Sztuk Plastycznych, którzy byli organizatorami targów jubilerskich stanęli, na wysokości zadania.  Targi zakończyły się sukcesem.

Wystawcy zaprezentowali najnowsze wzory biżuteryjne. W ekspozycjach dominowało białe i żółte złoto, srebro,  diamenty oraz bursztyn. Swoje prace zaprezentowali także licznie zgromadzeni artyści. Na targach wystawiło się niemal 300 wystawców.


Imprezy targowe

Targi obfitowały także w liczne uroczystości i imprezy branżowe, które rozpoczęły się wraz z otwarciem targów. Podczas uroczystego otwarcia Jadwiga Czartoryska przekazała Bursztynową Różę kolejnym laureatom „Miej serce i patrzaj w serce – przeciw obojętności” – Małgorzacie i Tomaszowi Osuchom, założycielom Fundacji Spełnionych Marzeń.  Fundacja otacza opieką dzieci – aby pomóc im znaleźć siłę do walki z chorobą, optymizm i przywrócić radość, jakiej pozbawiają pobyty w szpitalu i uciążliwe leczenie. „Onko-Olimpiada” – Międzynarodowe Igrzyska Sportowe dla osób, które wygrały walkę z chorobą, pokazy mody „Dzieci – Dzieciom”, Ogólnopolski Zjazd Dzieci i Młodzieży „Benefis Marzeń”, wyjazdy wakacyjne i weekendowe, spotkania na oddziałach szpitalnych, „Harleyada Marzeń” – rajd motocyklowy po Warszawie i wiele innych imprez to skuteczne formy działania, o czym świadczą uśmiechy na dziecięcych buziach. Bursztynowa Róża przekazywana jest osobom zaangażowanym w działalność społeczną. Pierwszą laureatką tego wyróżnienia była Pierwsza Dama Maria Kaczyńska, która na swą następczynię wyznaczyła w ubiegłym roku prezesa Fundacji Orange, Jadwigę Czartoryską.

Wystawy

Targi Złoto Srebro Czas były także okazją do obejrzenia niecodziennych wystaw i zapoznania się z pracami polskich projektantów biżuterii. Warto wspominać o wystawie prac Henryka Grunwalda, na której pokazano szerszemu gronu odwiedzających dawne techniki złotnicze oraz kowalskie. Podczas targów wszyscy odwiedzający mieli możliwość obejrzenia biżuterii wykonanej przez Henryka Grunwalda ze srebra, miedzi i mosiądzu. Ten polski artysta stworzył swój indywidualny styl, który stał się inspiracją dla wielu twórców Art Déco w latach 30 – tych i we wczesnych latach powojennych. Wystawa biżuterii Henryka Grunwalda była tym ciekawsza, że jego prace po raz pierwszy zostały zaprezentowane polskiemu widzowi,  na co dzień bowiem można podziwiać je w Muzeum Polskim w Ameryce z siedzibą w Chicago.


 Liczne nagrody i wyróżnienia

Targi Złoto Srebro Czas były także okazją do nadania wielu odznaczeń i nagród. Jedną z nich był tytuł Złotnika Roku, który wraz z Medalem Świętego Eligiusza otrzymał Adam Pstrągowski, prezes zarządu firmy S&A SA z Gdyni. Kapituła wyróżniła go za osiągnięcia w działalności zawodowej i społecznej.  Na targach rozstrzygnięty został również konkurs „Złoto i Srebro w Rzemiośle”. Konkurs powstał z myślą o złotnikach i jubilerach, którzy cenią jakość, profesjonalizm i fachowość w sztuce złotniczej. W kategorii seniorów pierwsze miejsce zajął Paweł Waś, natomiast w kategorii juniorów Ogólnopolskiego Konkursu Złotników Złoto i Srebro w Rzemiośle 2010 laureatem został Ireneusz Prochota. W tym roku seniorzy rywalizowali w temacie „Barwy jesieni”, natomiast temat dla juniorów brzmiał „Skarby polskiej ziemi”.


Ogólne wrażenie

Jak podkreślali wystawcy warszawskie spotkanie branży można uznać za udane. Mimo że liczba odwiedzających w tym roku nie była imponująca to można powiedzieć, że przybyli na nie wszyscy, którzy powinni się znaleźć na targach. Odwiedzający, jak i wystawy byli zadowoleni zarówno z bogatej oferty handlowej zaprezentowanej na targach jubilerskich, jak i z nawiązanych kontaktów handlowych.
MA

Spotkanie branży w Warszawie

Od 1 do 3 października w Warszawie będą odbywały się największe targi jubilerskie organizowane w Polsce – XI Targi Biżuterii i Zegarków ZŁOTO SREBRO CZAS 2010. Podczas spotkania branży wszyscy odwiedzający będą mieli okazję uczestniczyć zarówno w wydarzeniach o charakterze biznesowym, kulturalnym, ale także towarzyskim.

Organizatorzy targów spodziewają się ponad 270 wystawców z kraju i zagranicy. Na branżowej imprezie będzie można znaleźć zarówno biżuterię srebrną, jak i złotą, modową czy designerską. Wystawcy będą także proponować handlowcom kamienie szlachetne i jubilerskie, półfabrykaty, narzędzia jubilerskie, maszyny, opakowania oraz zegarki. Nie zabraknie także wydarzeń artystycznych.


Imprezy towarzyszące

W czasie targów Złoto Srebro Czas, jak co roku, zorganizowane zostaną liczne wystawy artystyczne i konkursy. Podczas tegorocznej edycji targów po raz dziesiąty wręczona zostanie nagroda Ministra Gospodarki za Najlepszy Wyrób na targach. W czasie uroczystego otwarcia targów przekazana zostanie także Bursztynowa Róża, nagroda środowiska jubilerskiego przeznaczona dla osób angażujących się w działalność społeczności. Warto wspomnieć, że pierwszą laureatką została Maria Kaczyńska, która przekazała Bursztynową Różę Jadwidze Czartoryskiej. Wszyscy uczestnicy targów będą mogli poznać werdykt Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej Związku Rzemiosła Polskiego, która przyzna tytuł Złotnika Roku. Jednocześnie wszyscy obecni podczas XI edycji Targów Biżuterii i Zegarków będą mieli możliwość obejrzenia wystawy pokonkursowej 19. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej SREBRO zaprezentowanej przez Galerię Sztuki w Legnicy. Zainteresowani będą mieli także możliwość zapoznania się z najnowszymi pracami semestralnymi studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, jak i najnowszymi dyplomami z biżuterii studentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, przygotowanymi pod kierunkiem prof. Andrzeja Szadkowskiego i prof. Andrzeja Bossa.


Wystawa specjalna

Ważnym wydarzeniem artystycznym podczas tegorocznego spotkania branży jubilerskiej będzie wystawa poświęcona twórczości Henryka Grunwalda (1904-1958) – malarza, rysownika i grafika, a zarazem mistrza kompozycji w metalu. Każdy odwiedzający będzie miał możliwość obejrzenia jego srebrnej i miedzianej biżuterii, w której stworzył indywidualny styl. Celem wystawy jest pokazanie dawnych technik złotniczych i kowalskich w oparciu o twórczość tego wybitnego artysty. Na wystawę złożą się srebrne brosze (czasem łączone z emalią) oraz matryce do ich sztancowania, pochodzące z warszawskiej Pracowni Grawerskiej Stefana Chmielewskiego. Skalę szerokich możliwości twórczych artysty w zakresie dawnych technik metalowych przybliżą fotografie dzieł z zakresu kowalstwa artystycznego, które zaprojektował Henryk Grunwald do Pawilonu Polskiego na Wystawę Światową w Nowym Jorku w 1939 roku.


Korzyści biznesowe i artystyczne

Organizatorzy targów Złoto Srebro Czas – Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownia Sztuk Plastycznych po raz kolejny będą starały się, aby warszawskie spotkanie branży biżuteryjnej, jubilerskiej i zegarmistrzowskiej było nie tylko okazją do nawiązania kontaktów handlowych, ale także obcowania ze sztuką współczesną i poznania najnowszych trendów obowiązujących w modzie jubilerskiej. XI Targi Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas to miejsce, gdzie obecność wszystkich osób związanych z branżą jubilerską jest obowiązkowa.

Targi Biżuterii Preciossa

Już niedługo wszyscy miłośnicy biżuterii będą mieli okazję spotkać się podczas Targów Biżuterii Preciossa. Nowa na polskim rynku lokalizacja spotkań branży jubilerskiej to miejsce, gdzie swoje wyroby oferują zarówno producenci biżuterii, jak i osoby, które tworzą rękodzieło, oraz producenci półfabrykatów. Mają oni okazję przedstawić swoją ofertę szerokiej publiczności. Targi kierowane są do osób, które kochają biżuterię, oraz tych, którzy trudnią się jej tworzeniem.

JCK w Toronto

Od 9 do 10 sierpnia trwały w Toronto targi jubilerskie JCK, które przeznaczone były dla rynku kanadyjskiego. W czasie spotkania branży jubilerskiej swoje produkty eksponowało ponad 150 projektantów, producentów oraz przedstawicieli handlowych oferujących maszyny jubilerskie. Podczas targów wszyscy odwiedzający mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi stosowanymi w sztuce jubilerskiej, poszerzenia swojej wiedzy na temat kamieni szlachetnych oraz kruszców. Warto zauważyć, że targi JCK odbyły się w Toronto po raz pierwszy, lecz z całą pewnością nie po raz ostatni. – Cieszymy się, że kanadyjski rynek jubilerski otrzymał wsparcie JCK – powiedział podczas otwarcia John Tierney, dyrektor targów. – Naszym celem jest stworzenie perspektyw rozwoju dla naszego rynku – dodał.

Piękno w Sandomierzu

W Muzeum Okręgowym
w Sandomierzu do 30
września można oglądać
wystawę biżuterii
„Coś pięknego”.
Podczas zorganizowanej wystawy można
podziwiać prace stworzone przez Grupę
Twórczą G7+. W skład Grupy 7+ wchodzi
siedmiu absolwentów Akademii Sztuk
Pięknych w Łodzi, czyli Jarosław Kolec,
Rafał Kozubowicz, Andrzej Kupniewski,
Kacper Schifers, Jakub Śliwowski, Maciej
Świtalski i Michał Wyszomirski.
W sandomierskim muzeum zaprezentowana
została biżuteria wykonana z różnych
materiałów, od metali szlachetnych po
plastik i aluminium. Każdy artysta pokazał
publiczności swoje autorskie projekty, w
których ukazał swój własny, niepowtarzalny
styl. Cechą łączącą poszczególne projekty
jest zamiłowanie do rzeczy pięknych, stąd
też wziął się tytuł wystawy – „Coś pięknego”.
Wystawa, którą można podziwiać w
Sandomierzu, zachwyca niecodziennymi
rozwiązaniami zastosowanymi we współczesnej
sztuce biżuteryjnej

Zakończyły się warsztaty złotnicze w Legnicy

Galerii Sztuki udało się doprowadzić do końca swój kolejny projekt – warsztaty złotnicze. Podczas warsztatów dziesięciu artystów złotników z Polski i zagranicy miało możliwość wykonania prac inspirowanych „rudozłotym” regionalizmem. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w 30-letniej historii Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Tydzień żmudnej i wielogodzinnej pracy zaowocował powstaniem małej kolekcji, na którą składają się obiekty wykonane z udostępnionych przez KGHM składników tony tutejszej rudy (10 kg miedzi, 1,5 kg srebra i 40 g złota), które zaproszeni na warsztaty polscy i zagraniczni twórcy, łączyli z innymi materiałami typowymi dla swej twórczości. Gijs Bakker połączył specyfikę miasta z panującą modą, tworząc krasnala ogrodowego z kopalnianych odpadów. Yoko Izawa wykonała z materiałów pozyskanych w hucie i kopalni m.in cienie do powiek niosące przesłanie w kolorze miedzi – By życie było piękne. Wielkie zainteresowanie wzbudziła wielka instalacja Kelly McCallum – zasypany górą kamieni – fragmentów rudy – król zwierząt. Zaklętego „w kamień” owada stworzyła także Märta Mattsson ze Szwecji. Z kolei Słowaczka Bety Majerníková sformułowała artystyczny komunikat oparty na grze słów Jak złamać kawałek rudy oraz kawałek serca. (jt)

Wernisaż Tomka Ogrodowskiego

Tomek Ogrodowski, twórca, który zaznaczył swą osobowość już na
wystawach sztuki złotniczej w latach 80., jest artystą wciąż
poszukującym. Doskonałej, a zarazem intrygującej formy obiektów
sztuki jubilerskiej, jak i wciąż nowych narzędzi i sposobów ich tworzenia.
Najnowszym pracom artysty poświęcona będzie wystawa VISIONS w
poznańskiej Galerii YES. Jej atrakcyjna formuła jest szansą na zainteresowanie
biżuterią odbiorców, którzy do tej pory sztuce jubilerskiej nie poświęcali
należnej jej uwagi. W Galerii YES prezentowane będą wielkoformatowe
(np. 50 na 60 cm) wizualizacje projektów autora, wykonane w technice
elektronicznej, tzw. renderingi obiektów jubilerskich. Pełne ekspresji,
bogactwa form i hiperrealistycznego odwzorowania – potraktowane zostały
jak autonomiczne prace graficzne. Ich niezwykła siła wyrazu w pełni na to
zasługuje.
Wernisaż wystawy, który będzie jednocześnie inauguracją nowej,
podziemnej przestrzeni Galerii YES, odbędzie się 7 października 2010.

Święto bursztynu

14 i 15 sierpnia w Konopnicy i Wieluniu odbyło się IV Europejskie Święto Bursztynu organizowane przez Stowarzyszenie Polski Szlak Bursztynowy. Podczas tegorocznego święta wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w pojedynkach rycerskich czy słowiańskich zaślubinach. Szczególne atrakcje czekały na dzieci, gdyż mogły one wyruszyć na poszukiwanie bursztynu na brzegu Warty, który został tam „zasiany” przez marszałka województwa łódzkiego Włodzimierza Fisiaka, oraz wicestarostę wieluńskiego Janusza Antczaka.

Nowy rekord Swatch Group

W sierpniu opublikowany został raport dotyczący sprzedaży zegarków, odnotowany przez giganta w branży zegarkowej – Swatch Group. Z raportu wynika, że szwajcarska firma po raz kolejny potwierdziła swoją pozycję lidera na rynku w pierwszej połowie 2010 roku.

Zaskakującym wydaje się fakt, że Swatch Group odnotował znaczny wzrost sprzedaży nie tylko zegarków, ale także produkowanej przez siebie biżuterii. Z opublikowanych danych wynika, że sprzedaż biżuterii sygnowanej przez markę rośnie niezwykle szybko. Sukces sprzedażowy Wyniki pokazują, że Swatch Group udało się nie tylko obronną ręką wyjść z kryzysu, ale nawet przekuć go na sukces swojej marki. Czasomierze i biżuteria wprowadzane na rynek sprzedawały się w pierwszej połowie 2010 roku bardzo dobrze niemal we wszystkich segmentach i regionach na świecie. Sprzedaż bowiem wzrosła o 32,9 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2009 roku i o 10,1 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem roku 2008.

Marce udało się osiągnąć sprzedaż na poziomie 3 miliardów franków szwajcarskich. Dane te pokazują, że Swatch Group nie tylko nie ugiął się przed panującym kryzysem ekonomicznym, ale także udało mu się zwiększyć sprzedaż w porównaniu z czasem przed kryzysem. Z raportu wynika, że wyniki sprzedaży stanowią dla szwajcarskiej firmy nowy rekord sprzedażowy. Dane mogą zaskakiwać, gdyż tak dobre wyniki firmie udało się uzyskać mimo wzrostu cen złota i kamieni szlachetnych w pierwszej połowie 2010 roku.