Artykuły z działu

Przeglądasz dział PANORAMA (id:47)
w numerze 05/2010 (id:87)

Ilość artykułów w dziale: 3

Lato z biżuterią

Wyższa Szkoła Sztuki
i Projektowania w Łodzi we
w s p ó ł d z i a ł a n i u z e
Stowarzyszeniem Twórców Form
Złotniczych organizuje w dniach
28 czerwca – 11 lipca wakacyjne
warsztaty wiedzy złotniczej,
projektowania i realizacji srebrnej
biżuterii. Już po raz czwarty wszyscy
chętni będą mieli szansę uczestniczyć w
kursie tworzenia biżuterii „Lato z
biżuterią”.



Zajęcia będą odbywały się w
ośmiogodzinnych blokach codziennie.
Cykl obejmuje wykłady tematyczne z
historii złotnictwa, materiałoznawstwa,
techniki i terminologii, i probiernictwa.
Osoby, które zdecydują się na wzięcie
udziału w zajęciach, będą uczestniczyły
w zajęciach teoretycznych z podstaw
projektowania, rysunku i makietowania,
zajęciach praktycznych oraz warsztatowych.
Organizatorzy zapewniają srebro
próby 925, a każdy z uczestników
będzie mógł zabrać własnoręcznie
wykonane przedmioty o masie do
30 gramów. Ostateczny termin
zgłaszania się na kurs upływa wraz z
końcem maja, koszt uczestnictwa
wynosi 1980 złotych.

Kolekcja „Luxury Horses”

Marka LA MARQUEUSE zaproponowała swoim klientom limitowaną kolekcję biżuterii „Luxury Horses”. Inspirowana motywem końskich wędzideł biżuteria, uosabia szlachetność i piękno koni, symbolizuje jednocześnie siłę i niezależność kobiet. Podobny motyw wykorzystywany jest obecnie w świecie mody przez największe marki, jak Gucci, Celegato, Fendi, Ambra Greco czy Roberto Coin. Biżuterię można znaleźć w butiku firmy LA MARQUEUSE, który mieści się w warszawskiej Promenadzie

Legnica startuje ze Srebrem

Nie bez przesady można powiedzieć, że festiwal stał się jednym z największych wydarzeń artystycznych w Polsce. Będzie trwał od 8 maja do 13 czerwca, a jego kulminacja odbędzie się 21 i 22 maja.


Wielkie rozpoczęcie

Podczas wernisażu, który rozpoczął tegoroczny festiwal, zgromadzeni w Galerii w Legnicy goście mieli okazję uczestniczyć w performansie. Gisbert na oczach publiczności dokonał dwóch aktów – rozpuszczenia w kwasie monety złotowej i podpalenia zawieszonej na ścianie, symbolizującej biżuterię, konstrukcji z zimnych ogni. Publiczność została zaskoczona przez twórcę z Monachium. Jak zwykle, bo Gisbert nie po raz pierwszy gościł w Legnicy. Autor uczestniczył w tutejszych konkursach złotniczych (także w tegorocznym), a w 2006 roku zdobył Grand Prix (15. MKSZ SKANDAL). Wracając do performansu – artysta nie krył zdziwienia – potraktowana kwasem marka w poprzednich pokazach zabarwiała wodę na czerwono – po złotówce pozostała w pojemniku żywozielona ciecz. Jedna z prac Rose nabrała wymowy dopiero tydzień po wernisażu – instalacja, w której z projektora na podróżną walizkę padał szereg komunikatów o odwołanych lotach, odezwała się w wyobraźni widza echem ostatnich wydarzeń. Uwagę przyciągały także sięgające sufitu drzewa ozdobione biżuterią, na których widoczna była interakcja natury i sztuki – po paru latach korale wrosły w korę, zmieniając jej formę. Artystyczne pizze serwowane widzom wprost z pudełek, prócz sosu pomidorowego, zawierały srebrne dodatki Legnica startuje ze Srebrem 1 2 3 Jak co roku polska branża jubilerska będzie miała szansę spotkać się podczas Legnickiego Festiwalu Srebra. Tegoroczny Festiwal Srebra został zainaugurowany w kwietniu wystawą Rose i Gisberta Stachów „Kryzys? Jaki kryzys?”, gdzie podczas nowatorskiej ekspozycji wszyscy zgromadzeni mieli szansę zobaczyć prócz konceptualnej sztuki złotniczej także fotografie, instalacje i sztukę wideo. franczyza_6_7 aktualnosci.indd 8 2010-05-10 10:42:47 WWW.POLSKIJUBILER.PL NR 5 (83) 2010 POLSKI JUBILER 9 AKTUALNOŚCI – biżuteryjne śmieci czy sztućce wkomponowane w ciasto, a potraktowane ręką twórcy kosmetyki skrywały błyszczący kryształ. Rose zawłaszczyła dla swej twórczości sporą przestrzeń galerii – widz znajdował pod nogami jej metaforyczne instalacje – markowe torebki na zakupy, które zamiast uchwytów miały pukle wyobrażające włosy imigrantów, czy blokujące przejście zwoje ostrzegawczych pasów granicznych.


Kolejne atrakcje

Wystawa Stachów to pierwsza w tej edycji Srebra prezentacja z cyklu Sylwetki Twórców. W ciągu miesiąca zobaczymy jeszcze 4 pokazy w ramach tego projektu – uznanych artystów złotników z Czech, Polski i Anglii. W tym samym czasie w Legnicy obradowało też międzynarodowe jury, w którym zasiedli uznani w branży artyści złotnicy. Komisja w składzie: Maria Rosa Franzin (Włochy), Ramón Puig Cuyàs (Hiszpania), Theo Smeets (Holandia), Andreas Gut (Szwajcaria) oraz Sławomir Fijałkowski i Arkadiusz Wolski (Polska) dokonała wyboru prac do wystawy spośród 493 zgłoszeń nadesłanych z 30 krajów przez 267 artystów. Ostatecznie do 19. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej MINIMUM zakwalifikowano ponad 40 prac, ale nagrodzonych poznamy dopiero na wernisażu wystawy 22 maja br. Padną wówczas także nazwiska laureatów pozostałych nagród, które poza regulaminem wręczą przedstawiciele branżowych mediów, fundacji i galerii. Wystawa konkursowa – jak co roku – ma szansę stać się hitem wystawienniczym i po ekspozycji w mieście pomysłodawców znaleźć się również w różnych miastach.


Srebrne Szkoły i Debiuty

Prócz tego legniccy organizatorzy Srebra przygotowują na maj kilka innych realizacji cyklicznych – wystawy Srebrne Szkoły, które tym razem zaprezentują dorobek uczelni z Barcelony, Niemiec i Szkocji, Debiuty, które w tym roku przedstawią twórczość Doroty Kempko i Doroty Wietrzyk, Holownię, czyli „salon odrzuconych” wystawy MINIMUM. Festiwalowi będą towarzyszyć ekspozycje: Grupy6, STFZ-EKO, Prezentacje 2009, Rzadszy niż diament – wystawa prac z krzemieniem pasiastym oraz złotniczy BIŻart. Ponadto odbędą się warsztaty złotnicze Silver Time oraz skierowane do młodzieży i dzieci: filmowe Srebro jest mową i obrazem, oraz plastyczne Srebrne miasto. W czasie sesji naukowej swoje prelekcje wygłoszą historycy sztuki, filozofowie, kulturoznawcy, artyści, a także studenci z kraju i zagranicy.


zdjęcia ze strony 8:

1. Rose i Gisbert Stach podczas inauguracji Festiwalu Srebra w Legnicy
2. Gisbert Stach podczas swojego performansu – rozpuszczenia w kwasie „złotówki”
3. Nowo wybrane jury tegorocznego konkursu w Legnicy