Artykuły z działu

Przeglądasz dział PANORAMA (id:47)
w numerze 04/2010 (id:86)

Ilość artykułów w dziale: 4

Staż jubilerski z programem Leonardo da Vinci

Już od sześciu lat młodzi adepci jubilerstwa, a na co dzień – uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, zdobywają szlify zawodowe podczas zagranicznych staży w ramach projektu unijnego Leonardo da Vinci. Partnerami tych niezwykłych międzynarodowych doświadczeń są szkoły kształcące jubilerów we Włoszech, Niemczech i Hiszpanii.

Nowoczesne urządzenia i materiały w jubilerstwie XXI wieku; stal, laser w technice trawienia – to tytuł tegorocznego trzytygodniowego stażu, który odbył się w Miejskim Instytucie Sztuki we włoskiej Maceracie oraz w Szkole Jubilerstwa i Zegarmistrzostwa w niemieckim Pforzheim.

Pobyt w partnerskich szkołach pomógł uczniom w przyswojeniu nowatorskich sposobów obróbki nietypowych dla tradycyjnego jubilerstwa materiałów (takich jak np. stal) i obsługi wciąż nowoczesnych urządzeń (np. drążarki laserowej). Szczególne wymogi partnerów zagranicznych zakładały również podniesienie kwalifikacji polskiej młodzieży w zakresie autopromocji, prezentacji własnej sztuki na wszelkiego rodzaju wystawach i targach jubilerskich. Z drugiej strony, specyfika polskiej edukacji artystycznej w szkołach średnich, łączącej w sobie rzemieślniczą rzetelność i zacięcie designerskie, pozwoliła młodzieży doskonale zaprezentować się za granicami kraju. u narodowego. Ekspozycję będzie można podziwiać na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.

Wystawa bursztynu

7 i 8 maja w Warszawie odbędą się VIII
Międzynarodowe Targi Geologia 2010
„GEO EKO TECH”, podczas których
zaprezentowana zostanie Wystawa
Bursztynu. Wystawa składać się będzie z
części naukowej, do której zaproszeni
zostali specjaliści z dziedziny złóż i
nagromadzenia bursztynu tudzież
przedstawiciele organizacji branżowych
oraz z części drugiej – kiermaszu
bursztynowej biżuterii i innych wyrobów
wykonanych z polskiego skarbu.

Technologiczna wiedza w Warszawie

22 kwietnia w Warszawie odbędzie się
konferencja „Jubiler i technologie
XXI”. Uczestnicy spotkania będą mieli
możliwość dowiedzieć się więcej na
temat sposobów wykorzystania
nowoczesnego oprogramowania
w procesie tworzenia biżuterii,
systemów wspomagających
zarządzaniem obrotem biżuterią, czy
sposobów prowadzenia e-biznesu.
Konferencja organizowana jest przez
firmę ODL Sp. z o.o.

Kryzys? Jaki kryzys?

9 kwietnia w Galerii Sztuki w Legnicy odbędzie się wernisaż wystawy „Kryzys? Jaki kryzys?” prezentujący prace niemieckich artystów – Rosy i Gisberta Stachów. Tą nowatorską prezentacją organizatorzy „srebrnej imprezy” inaugurują tegoroczny Legnicki Festiwal SREBRO.

T a twórcza para mieszka i pracuje w Monachium. Gisbert Stach jest złotnikiem, laureatem Grand Prix Legnickiego Festiwalu Srebra SREBRO 2006. Studiował u wybitnych artystów: prof. Petera Skubicy oraz prof. Otto Künzlego, uznanego za prekursora nurtu konceptualnego w biżuterii. Przejął od mistrza trend i sam tworzy okołobiżuteryjne obiekty, które chętnie łączy z inną dziedziną twórczości – wideo-artem. Z kolei Rose jest z wykształcenia rzeźbiarką. Nauki pobierała u znanej hiszpańskiej artystki prof. Christiny Iglesias. Obecnie tworzy fotografie, sztukę wideo i instalacje. Prezentowane w Legnicy dzieła to wynik współpracy artystów, których życiowe partnerstwo stało się także owocne artystycznie.


Tytuł odpowiedzią na wszystko

Prowokacyjny, tak ironiczny, jak i niepokojący tytuł ekspozycji zaczerpnięty jest z dyskografii brytyjskiej grupy Supertramp, której płyta Crisis? What Crisis? ukazała się w 1975 roku, co potwierdza tylko „odwieczne” zainteresowanie różnej maści twórców zjawiskami wykraczającymi poza uniwersum sztuki. Projekty Stachów także odnoszą się do codziennego świata – to krytyczne, a zarazem zaskakujące wypowiedzi na temat jego nie najlepszej kondycji, słabszych momentów, kryzysowych sytuacji. Autorzy nie pozostawiają beztrosko pytań bez odpowiedzi, lecz sami za pomocą różnych mediów starają się zabrać głos w tej dyskusji. Pragną w ten sposób pobudzić nas do refleksji i doskonale się im to udaje – ich intelektualna sztuka „otwiera usta” odbiorcom nie tylko ze zdziwienia…


Sztuka zaangażowana

Na „kryzysową” ekspozycję składają się instalacje, ready made, obiekty, biżuteria, zdjęcia i sztuka wideo. Rose funduje widzom niepokojące, „wciągające” przestrzenie, przestawiające nie tylko ściany galerii, ale także „wywracające do góry nogami” mylne wyobrażenie niektórych osób o roli współczesnej sztuki. Tytułowego kryzysu szukać należy w obiektach poruszających motywy wyzyskui uchodźctwa, uzależniającego dobrobytu czy zagrożeń dzisiejszego świata. Gisbert inspiruje się naturą, jak i pojęciem przemijalności materii. Ekologom pewnie nie spodoba się ścięte drzewo „uwięzione” w uścisku biżuterii, choć niewykluczone, że artysta myślał tu podobnie jak oni.

 Bezrefleksyjnym „zjadaczom chleba” nie przypadnie do gustu dosłownie „ozdobiona” pizza, a niewolnikom pieniądza – jego wideo-destrukcja. Za to amatorzy bursztynu znajdą na wystawie polski akcent – serię prac z tym nadmorskim surowcem. Jego kawałki umieszczone na tekturowych tackach tworzą „sezonowe” naszyjniki.

Mocny akcent przed festiwalem

Mocny początek. A wystawę oglądać można do 30 kwietnia. Warto dodać, iż cały tegoroczny Legnicki Festiwal SREBRO zapowiada się niezwykle ciekawie, a jego program wystawienniczy i imprezy towarzyszące zaskoczą nawet najwybredniejszych fanów współczesnego designu i złotnictwa.