Artykuły z działu

Przeglądasz dział TARGI (id:44)
w numerze 07-08/2009 (id:79)

Ilość artykułów w dziale: 4

Udane spotkanie w Krakowie

Od 5 do 7 czerwca branża jubilerska mogła uczestniczyć, w zorganizowanych po raz drugi, Letnich Targach Trendów Jubilerskich i Zegarkowych Jubinale ’09. W Krakowie przedstawiciele rodzimej i zagranicznej branży biżuteryjnej mieli możliwość obejrzenia ciekawych wystaw, nawiązania kontaktów handlowych oraz wymiany poglądów na temat przyszłości rynku jubilerskiego wobec kryzysu.

Podczas tegorocznej edycji targów Galeria Sztuki z Legnicy zaprezentowała dokonania studentów europejskich szkół złotniczych na wystawie z cyklu “Sylwetki Twórców” (Felicity Peters oraz Małgorzata Kalińska). Na indywidualnej ekspozycji oglądać można było prace Marcina Bogusława, artysty, który w zeszłym roku uhonorowany został tytułem Trend Skauta Polskiej Biżuterii. Odwiedzający mieli także możliwość podziwiania prac Oliwii Kuczyńskiej, absolwentki projektowania biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, która w tym roku została wybrana nowym Skautem Polskiej Biżuterii. Wśród wystaw znalazła się także pierwsza indywidualna ekspozycja prac mistrza złotnictwa, laureata wielu konkursów i prawdziwego łowcy nagród – Marka Mikickiego.


Fresh Metal

W ramach targów odwiedzający mieli także możliwość obejrzenia konkursowej wystawy Fresh Metal 2009, organizowanego przez warszawską Wytwórnię Antidotum przy współpracy z włoską szkołą Le Arti Orafe. Fresh Metal to nietypowy konkurs, przeznaczony wyłącznie dla adeptów sztuki złotniczej, zdobywających umiejętności w prywatnych szkołach jubilerskich i złotniczych oraz absolwentów tych szkół.

Pomysłodawcą konkursu jest Wytwórnia Antidotum. Na tegorocznej wystawie zaprezentowane zostały wszystkie prace biorące udział w konkursie – 50 prac wykonanych przez uczestników z Polski (uczniów warszawskiej Wytwórni Antidotum) oraz 25 prac autorstwa uczniów florenckiej szkoły złotniczej Le Arti Orafe. Organizatorzy umożliwili zwiedzającym także uczestnictwo w specjalnej pokonkursowej wystawie, na której można było zobaczyć efekt zmagań Polaków i Włochów. Tematem tegorocznej edycji konkursu było enigmatyczne “5 gramów”, gdyż w Polsce prawo probiercze dopuszcza do obrotu bez cechowania wyroby jubilerskie wykonane ze srebra o wadze nie przekraczającej 5 gramów.

Fakt ten stał się pretekstem do poszukiwań i sprawdzenia, jak daleko może posunąć się wyobraźnia młodych projektantów ograniczona tak sztywnym, matematycznym wymiarem. Dla miłośników fotografii Pasjonaci fotografii artystycznej mogli na początku czerwca w Krakowie obejrzeć wystawę fotografii prac “Klejnot Polskiej Biżuterii 2009”. Na fotografiach zaprezentowane były wybrane prace biorące udział w corocznym konkursie o tej samej nazwie, który rozstrzyga o charakterze okładki katalogu Polska Biżuteria promującego polską branżę jubilerską w kraju i za granicą. Laureaci konkursu z tego roku będą prezentować swoją twórczość w ramach platformy Trendy Projektantów.


Odmierzanie czasu

Na targach Jubinale nie zabrakło także ekspozycji prezentującej zegary i zegarki oraz narzędzia zegarmistrzowskie. Tajemnice czasomierzy odkrywał przed wystawcami i gośćmi targów Franciszek Wiegand, zegarmistrz, dla którego praca to hobby. Franciszek Wiegand słynie z tworzenia i budowania fantastycznych zegarów, a ze swojego rzemiosła uczynił prawdziwą sztukę. W ramach targów Jubinale zaprezentował on niektóre swoje dokonania, m.in. najwyższej klasy zegary astronomiczne. Seminaria dla chcących wiedzieć więcej Targom towarzyszyły otwarte seminaria dotykające ważnej dla branży złotniczej tematyki. Uczestnicy mogli zgłębić wiedzę na temat sposobu określania profili konsumenckich, wysłuchać wykładu o stylizacji oraz wraz z prowadzącymi zastanowić się, czy biżuteria jest jedynie dodatkiem, czy głównym atrybutem wizerunku.

Czas na zmiany

Za nami jedne z największych światowych targów jubilerskich JCK Show, na które zjechali przedstawiciele branży z całego świata. – To nie jest czas kryzysu. To jest czas wielkiej zmiany. Społecznej, technologicznej, pokoleniowej, mentalnej. Nigdy nie będzie już tak, jak było, i biedny, kto tego nie dostrzeże i się z tym nie pogodzi, szukając sposobu, by się dostosować – powiedział Martin Rapaport, amerykański specjalista branży jubilerskiej.

Tematem tegorocznych dyskusji seminaryjnych na targach w Las Vegas był stan finansowy sektora jubilerskiego. Przedstawiciele banków poproszeni o opinie, podkreślili, że przewidują stopniowy wzrost popytu na biżuterię w ciągu nadchodzących miesięcy po drastycznych spadkach z początku roku, kiedy sprzedaż diamentów praktycznie zamarła i zamrożono czasowo wydobycie. Z niepokojem przyjęto także fakt, że rosyjski koncern Alrosa sprzedaje pozyskane diamenty rządowi. Nie wszyscy jednak podzielali optymistyczne opinie na temat wzrostu sprzedaży, często wyrażana była wątpliwość, czy wzrost rzeczywiście nastąpi tak szybko w sytuacji, gdy wiele firm ma ciągle zachwianą płynność, a banki znacznie zaostrzyły wymogi udzielania kredytów, żądając znacznie wyższych zabezpieczeń i wkładu własnego.


Mieszane uczucia wśród uczestników

Zauważalny był spadek liczby wystawców o 20-30 proc. w stosunku do roku ubiegłego, jak również znacznie mniejsza liczba osób odwiedzających targi. Jednak mimo wszystko dokonywano ostrożnych zakupów, licząc się równocześnie z perspektywą ożywienia w okresie jesienno-zimowym. Krzysztof Słowiński, sławny jubiler z Nowego Jorku, opowiedział o jednym ze swoich klientów, który kupił pierścionek o wartości 500 tys. dolarów, a potem pobiegł, by jeszcze szybko kupić zegarek za drugie tyle. Skala problemów Amerykanów też jest trochę inna niż znana nam rzeczywistość. Polscy wystawcy bardzo ostrożnie oceniają skuteczność tej edycji targów, jednak nie wykluczają, że mogą one zaowocować w pewnej perspektywie.


Polski głos z Ameryki

Adam Pstrągowski, właściciel gdyńskiej firmy S&A, który od wielu lat uczestniczy w targach wraz ze swoim przedstawicielem na rynku amerykańskim Krzysztofem Stępniem, oraz firma Dejwis odnotowali spadek zainteresowania ich produktami o połowę w porównaniu z rokiem ubiegłym, niemniej jednak prowadzili wiele rozmów ze stałymi odbiorcami, analizując sytuację i poszukując nowych koncepcji na przyszłość. Partnerzy Pstrągowskiego oceniają, że konsumpcyjne społeczeństwo Ameryki długo nie wytrzyma w stanie hibernacji i już wkrótce spodziewają się pewnego ożywienia, gdyż komunikaty medialne o recesji są już mniej natarczywe. Państwo Siezieniewscy z sopockiej firmy Jubilex wyrażali się o targach w miarę optymistycznie, dobrze oceniając również rezultaty targów GLDA, w których uczestniczyli w Las Vegas kilka dni wcześniej. Natomiast Mariusz Gliwiński z firmy Ambermoda ocenia targi względnie pozytywnie, tym bardziej, że nawiązał kontakt z ciekawą galerią sztuki w Sedonie, sprzedającą biżuterię Barbary Westwood, Bernda Munsteinera i innych sław. Mówi, że odczuwalne jest spore napięcie, ale zamożniejsi Amerykanie nie żyją w ascezie.


Trzydzieści procent mniej

W sektorze dóbr luksusowych w ostatnim czasie nastąpił spadek obrotów o około 30 proc., co jednak nie zmienia faktu, że galerie funkcjonują i są dobrej myśli na najbliższą przyszłość. Część kupców deklaruje chęć zakupów przed sezonem jesiennym.


Diamenty w Las Vegas

Amerykański rynek jubilerski opiera się na diamentach i platynie, materiałach drogich, po których kupujący oczekują stałości. Niemniej jednak poszukiwacze nowości zawsze będą wypatrywać ciekawych rozwiązań i dobrych pomysłów designerskich. A na brak atrakcji w tym zakresie w Las Vegas nie można było narzekać. Andrea Lucille z Nowego Jorku, absolwentka Rhode Island School of Design, zaproponowała wielobarwną biżuterię srebrną dekorowaną kolorowymi kamieniami i perłami o ciekawej i przestrzennej formie oraz zróżnicowanej fakturze metalu. Rebecca Overmann z kolei kierując się zasadą, iż mniej znaczy więcej, zaprezentowała minimalistyczną kolekcję delikatnej biżuterii ze srebra, 14- i 18-karatowego złota oraz z bimetalu – łączącego oksydowane srebro i złoto. Absolwentka College of Art. & Design w Savannah ma swoje studio w San Francisco, gdzie eksperymentuje z różnymi kolorami złota, zakładając, że tworzy to dodatkowy wymiar jej projektów i poszukując takich rozwiązań, które kobiety zaakceptują jako znak ich osobowości. Prace wykańcza ręcznie, zostawiając dużo możliwości łączenia i zestawiania delikatnych przedmiotów. Na targach znalazła się także biżuteria Marka Schneidera, jednego z najbardziej znanych amerykańskich projektantów starszego pokolenia, który traktuje projektowanie biżuterii jako formę sztuki do noszenia. Przykłada zasadniczą wagę do piękna, ale i logiki uformowania przedmiotu w relacji do szyi czy ręki oraz do ubioru.


Imprezy

Równolegle z targami JCK odbywała się w hotelu Wynn elitarna impreza Couture organizowana przez magazyn “National Jeweller”, gdzie można było spotkać sławnych designerów, takich jak Stephen Webster, Todd Reeds czy Peter Schmid, który prowadzi studio Michaela Zobla w Konstancji. Na wernisażu odwiedzający goście mogli podziwiać kolekcję kosztowności wykonaną przez Todda Reedsa, który zaprezentował biżuterię z surowymi diamentami. Projektant uważa, że każda próba szlifu, nawet taka, by ocenić przejrzystość kamienia, może odebrać diamentowi jego naturalne piękno czy kształt mineralizacji. W swojej kolekcji stosuje czarne i brązowe diamenty z Diavik oraz różowe z Australii.

Mariusz Gliwiński, właściciel firmy Ambermoda wraz z Krzysztofem Słowińskim, sławnym jubilerem z Nowego Jorku podczas targów JCK Show

Nowa lokalizacja dla drogocennych kamieni i jubilerskiego show

W tym roku, od 2 do 5 października, będziemy mieli możliwość uczestniczenia w 25. edycji niemieckich targów jubilerskich Intergem. Z okazji okrągłej rocznicy istnienia targów organizatorzy zdecydowali się na urządzenie ich w nowym miejscu, w którym lepiej będzie można zaprezentować diamenty i kamienie szlachetne. Poza nową lokalizacją odwiedzających z pewnością zaskoczy nowoczesne wyposażenie hal.

Targi zorganizowane zostaną na powierzchni czterech i pół tysiąca metrów kw. Będzie na nich 180 wystawców, którzy zaproponują potencjalnym kupcom diamenty, kamienie szlachetne, minerały oraz gotową biżuterię artystyczną. Obok stoisk jubilerskich znajdą się także stoiska instytucji badawczych. Na targach będzie bowiem można zapoznać się z dokonaniami Niemieckiego Towarzystwa Gemmologicznego (DGemG) oraz Niemieckiego Laboratorium Kamieni Szlachetnych (DEL). Na uwagę zasługuje fakt, że przez cały czas trwania targów eksperci z Niemieckiego Towarzystwa Gemmologicznego będą udzielać porad wszystkim zainteresowanym.



Najlepsi projektanci i tradycyjne rzemiosło

Podczas czterodniowych targów, oprócz nawiązania kontaktów handlowych, będzie można obejrzeć prace najlepszych projektantów biżuterii, którzy tworzą swoje dzieła z diamentów i kamieni szlachetnych. Odwiedzający, których liczbę organizatorzy szacują na 3600 osób, będą mogli także zapoznać się z metodami ręcznej obróbki kamieni szlachetnych, które stosuje się w Idar-Oberstein od ponad pięciuset lat. Oprócz tradycyjnych metod obróbki kamieni przed osobami, które zdecydują się na odwiedzenie targów, otworzy się możliwość poznania najnowszych technologii stosowanych w jubilerstwie. Intergem umożliwia także uczestnictwo w trzech wystawach “ZeitZeichen”, “Edelform” i “Delicatesse”, podczas których młodzi projektanci udowodnią, że tworzenie biżuterii z kamieni szlachetnych i diamentów to sztuka zorientowana na kreatywnych odbiorców.


Obowiązek przed świętami

Wizyta na targach Intergem oznacza także ostatnią szansę na dokonanie zakupów przed zbliżającymi się świętami. Będzie tam można zapoznać się z najnowszym wzornictwem i poznać aktualnie panujące trendy. – Wizyta na Intergem to najlepsza okazja, aby z jednej strony zachwycić się pięknem kamieni szlachetnych, a z drugiej dowiedzieć się o nich jak najwięcej od zaproszonych na targi ekspertów – mówi Kai-Uwe-Hille, dyrektor niemieckich targów. – Wśród wystawców będą obecni najwięksi twórcy i najpoważniejsze firmy działające na rynku jubilerskim, dlatego też wizyta na targach jest obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy chcą znać na bieżąco panujące trendy i poznać preferencje klientów – dodaje. Podczas tegorocznej edycji targi będą świętować także swoje dwudziestopięciolecie istnienia. Z tej okazji odbędą się różne imprezy okolicznościowe, którym towarzyszyć będą liczne wystawy i wernisaże.

Spotkanie branży z całego świata

Między 2 a 6 września światowa branża jubilerska będzie miała okazję spotkać się w Hongkongu na targach biżuterii i zegarków. W spotkaniu branży będzie uczestniczyło ponad dwa tysiące czterystu wystawców z 47 krajów. Natomiast organizatorzy zakładają, że targi odwiedzi ponad czterdzieści tysięcy kupujących z całego świata.

Targi HKTDC Hongkong Watch & Clock to największe targi jubilerskie w Azji i trzecie co do wielkości na świecie. Organizatorzy podkreślają, że jest to największa branżowa impreza, na której można nabyć perły i diamenty. Na osiemdziesięciu tysiącach metrów kwadratowych prezentują swoje produkty zarówno producenci z Chin, jak i innych części świata.


Gratka dla miłośników zegarków

HKTDC Hongkong Watch & Clock to jedna z nielicznych okazji, aby zapoznać się z szerokim wyborem produktów zegarmistrzowskich. Przedsiębiorcy branży zegarkowej zgodnie powtarzają, że są to jedne z największych tego typu targów na świecie. Wystarczy powiedzieć, że w ich zeszłorocznej edycji uczestniczyło ponad 790 wystawców z 19 krajów i regionów. Stąd też podczas wrześniowego spotkania będzie możliwość zapoznania się z nadchodzącymi trendami w modzie zegarkowej oraz nawiązania cennych kontaktów handlowych.


Najlepsze marki

Podczas tegorocznej edycji targów odwiedzający będą mieli możliwość poznania kolekcji marek cieszących się największym uznaniem i popularnością wśród międzynarodowych konsumentów. Specjalnie dla wymagających klientów ostatniego dnia targów zostanie uruchomiana Brand Name Gallery dla odwiedzających, w której wystawcy będą mieli okazję przekonać się, z jaką reakcją wśród konsumentów spotykają się ich wyroby.


Szansa dla młodych projektantów

Po raz 26. zostanie zorganizowany konkurs Hong Kong Watch & Clock Design. Jest to wielka okazja dla młodych projektantów, aby podjęli wyzwanie i stworzyli nowe, niekonwencjonalne modele zegarów i zegarków. Najlepsze projekty wyłonione w konkursie będzie można oglądać przez całe targi.

(ma)