Artykuły z działu

Przeglądasz dział WZORNICTWO (id:41)
w numerze 04/2009 (id:76)

Ilość artykułów w dziale: 1

Yael Herman

Yeal Herman jest izraelską artystką, mieszkającą i tworzącą w Tel Awiwie. Biżuterią zajmuje się od 25 lat. Ukończyła projektowanie biżuterii i rzemiosło metalu na Umanit School of Craft and Art oraz studia podyplomowe na kierunku projektowania produktu na Bezalel Academy of Art and Design Jeruzlem.

W jej życiu znalazł się również interesujący epizod związany ze studiowaniem na wydziale chemii, z którego wyniosła wiedzę w sztuce jubilerskiej bardzo przydatną. Na koncie ma liczne wystawy zarówno w Izraelu, Nowym Jorku, jak również Londynie czy Chicago. Od 1982 roku prowadzi własną galerię, w której sprzedaje swoje unikatowe projekty prywatnym kolekcjonerom i stałym odbiorcom z Izraela i zagranicy. Zapraszam do Punktu Widzenia Yael Herman…


Biżuteria…

Moją ulubioną biżuterią jest zazwyczaj mój ostatni projekt. Z tej racji, że przede wszystkim projektuję dla samej siebie. Tworzę to, co sama chciałabym na siebie następnym razem włożyć. Dla mnie noszenie mojej biżuterii jest doświadczeniem intelektualnym i duchowym.

Inspiracja…

Inspirację czerpię głównie z architektury, z różnych miejsc świata, które odwiedzam, takich jak Japonia, Gwatemala, Maroko. Odkrywam nowe technologie, których mogę użyć na różne sposoby z zupełnie nowymi materiałami. Pytania, które często zadaję sobie samej: Co jest przypadkowe? Co mogę uczynić, aby zrobić jak najmniej, jak to tylko możliwe, i wciąż kłaść moją sygnaturę. Czy pierścień o kształcie kwadratowym może przy tych samych proporcjach być inny za każdym razem? Czy jest tak jak z odciskami palców? Biżuteria jest jak gra, nieustannie zmienna w nastroju i zaskakująca.


Materiał…

Rozpoczęłam swoją pracę jako bardzo tradycyjny złotnik. W ciągu 25 lat działalności odnalazłam swoją fascynację i inspirację w wolności wybierania i stosowania najróżniejszych materiałów, takich jak: stal nierdzewna, aluminium, listki złota, plastik.


Warsztat…

Na mój warsztat składają się wszystkie tradycyjne przedmioty, narzędzia używane w złotnictwie po to, abym była w stanie tworzyć wszelkie projekty jubilerskie. Oczywiście posiadam również komputer z oprogramowaniem Rhino, aby móc projektować i używać wszelkiej technologii i maszynerii, która jest niezbędna do wykonania danego pomysłu.


Tradycyjna czy współczesna…

Współczesna, eksperymentalna, nowoczesna i postmodernistyczna biżuteria. Tak jak w sztuce, architekturze, modzie, to, co nowe i innowacyjne, tworzy z nas inteligentne oraz kreatywne społeczeństwo.

Granice…

Według mnie w biżuterii nie ma granic. KierunekÉ W moim odczuciu nie ma żadnych kierunków i wszystko jest możliwe, i wykonalne. Jednakże obecna komunikacja i globalizacja sprawiają, że odnalezienie naszego wewnętrznego indywidualnego głosu staje się bardzo trudne. Motto: Moje motto brzmi: Rób to, co cię zachwyca, ekscytuje, i każdego dnia ucz się nowej rzeczy.

Karolina Bik