Artykuły z działu

Przeglądasz dział BURSZTYN (id:39)
w numerze 10/2007 (id:63)

Ilość artykułów w dziale: 1

Rozpoznanie złóż bursztynu – umowa dzierżawy terenu

11 października odbędą się pierwsze przetargi na dzierżawę terenów należących do gminy Gdańsk przeznaczonych na cele związane
z poszukiwaniem złóż bursztynu. Na łamach “PJ” omawiamy
najważniejsze elementy przyszłej umowy dzierżawy.
Te podstawowe informacje mogą być pomocne nie tylko firmom
startującym w gdańskich przetargach, ale także tym, którzy chcą
zawrzeć podobne umowy z właścicielami prywatnych działek

Przedmiotem tego typu umowy dzierżawy jest nieruchomość, która będzie wykorzystywana na cele związane z poszukiwaniem i rozpoznaniem złóż bursztynu. Warto pamiętać, że dzierżawca zobowiązany jest odpowiednio oznaczyć dzierżawiony teren, a szczegółową informację w tej sprawie zawrzeć w załączniku. Przekazanie terenu powinno nastąpić na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, zawierającego opis stanu faktycznego w chwili przekazania gruntu i załączoną do niego dokumentacją fotograficzną.

Granice terenu objętego umową muszą być oznaczone przez geodetę na odpowiedniej mapie oraz okazane dzierżawcy w terenie. Należy także zapisać w jednym z pierwszych punktów możliwość przedłużenia umowy w przypadku nieotrzymania, z przyczyn niezależnych od dzierżawcy, koncesji na prowadzenie prac geologicznych w okresie umożliwiającym zrealizowanie jej celu oraz określić warunki i terminy jej rozwiązania.

Projekt prac geologicznych

Dzierżawca zobowiązany jest przekazać wydzierżawiającemu projekt prac geologicznych, które zamierza wykonać na dzierżawionej działce, wraz z projektem prac rekultywacyjnych oraz kosztorysem tych prac.

Natychmiastowe rozwiązanie
umowy

Dzierżawcy terenu przysługuje prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy w przypadku prowadzenia prac geologicznych przed uzyskaniem wymaganej koncesji na te prace lub w przypadku prowadzenia działalności wykraczającej poza zakres określony w koncesji. Rozwiązać umowę można także wtedy, gdy dzierżawca przekroczył przy wykonywaniu prac geologicznych granice gruntów dzierżawionych, nie wpłacił w określonym terminie kaucji pieniężnej lub nie ustanowił zabezpieczenia w formie poręczenia lub gwarancji bankowej, zdewastował teren, w sposób nieuzasadniony zmienił zakres prac geologicznych, korzystał z terenu niezgodnie z przeznaczeniem określonym w niniejszej umowie lub przeniósł prawa wynikające z umowy na osoby trzecie bez zgody wydzierżawiającego.

Oddanie nieruchomości w stanie uporządkowanym i wolnym od ewentualnych nakładów
Dzierżawca powinien poddać się rygorowi egzekucji stosownie do art. 777 § 1 pkt 4, § 2 Kodeksu Postępowania Cywilnego co do obowiązku wydania nieruchomości wydzierżawiającemu w stanie uporządkowanym i wolnym od ewentualnych nakładów, po zakończeniu okresu trwania umowy lub w przypadku rozwiązania umowy wcześniej z przyczyn w niej wskazanych, albo też odstąpienia od niej. Koszty aktu notarialnego ponosi dzierżawca. Oświadczenie woli w formie aktu notarialnego dzierżawca zobowiązany jest dostarczyć w terminie miesiąca od dnia zawarcia niniejszej umowy.


Rekultywacja terenu

Po zakończeniu umowy dzierżawca zobowiązany jest do uporządkowania terenu oraz do jego rekultywacji, polegającej na przywróceniu poprzedniego stanu ukształtowania terenu, przy czym obowiązek rekultywacji obejmuje również likwidację w terenie skutków działalności poszukiwawczej zaistniałych przed podpisaniem umowy dzierżawy, a także usunięcie z działki odpadów.

W przypadku wyrządzenia przez dzierżawcę wskutek prowadzonych prac geologicznych jakichkolwiek szkód na gruntach sąsiednich lub zanieczyszczenia tych gruntów odpadami dzierżawca jest zobowiązany do usunięcia szkód i odpadów z terenów sąsiednich. W razie wyrządzenia innych szkód w środowisku lub w istniejącej na gruncie infrastrukturze technicznej, których naprawienie nie może nastąpić w drodze rekultywacji, dzierżawca zobowiązany jest do zapłaty odszkodowania zgodnie z zasadami przewidzianymi w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. prawo geologiczne i górnicze oraz w kodeksie cywilnym.

W przypadku wyrządzenia szkód na gruntach sąsiednich lub zanieczyszczenia tych gruntów odpadami bądź wyrządzenia innych szkód w środowisku lub w istniejącej na gruncie infrastrukturze technicznej, oszacowania wysokości tych szkód dokonuje rzeczoznawca majątkowy lub osoba albo jednostka specjalizująca się w szacowaniu szkód w środowisku. Wszelkie koszty z tym związane ponosi dzierżawca.


Przekazanie dokumentacji
geologicznej

Dzierżawca powinien wyrazić zgodę na nieodpłatne przekazanie na żądanie wydzierżawiającego jednego egzemplarza dokumentacji geologicznej, także w formie elektronicznej. W wypadku, gdy z jakichkolwiek przyczyn dzierżawca nie podejmie dalszych działań lub nie będzie korzystał z informacji geologicznych w okresie do lat 4 od utraty mocy decyzji, na podstawie której wykonano prace, będące źródłem tej informacji, wyraża on zgodę na nieodpłatne udostępnienie wydzierżawiającemu lub wskazanemu przez niego podmiotowi – prawa do wykorzystania informacji geologicznej celem wykonania działalności regulowanej ustawą prawo geologiczne i górnicze.



Tekst powstał na podstawie propozycji umowy dzierżawy terenów gminnych na potrzeby poszukiwania i rozpoznania złóż bursztynu, przygotowanej przez Wydział Skarbu Urzędu Miejskiego w Gdańsku.