Artykuły z działu

Przeglądasz dział DZIEDZICTWO (id:34)
w numerze 09/2007 (id:61)

Ilość artykułów w dziale: 1

Śniadanie u Uphagena

Wystawa “… łyżek srebrnych
dwa tuziny” Srebra domowe w Gdańsku 1700-1816

Co tydzień od 2 września jedna z osób zwiedzających placówki Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zostanie zaproszona wraz z osobą towarzyszącą na poranną ucztę w dawnym stylu na przedprożu sławnej gdańskiej kamienicy Uphagena.
Ten interesujący projekt promuje wystawę
“… łyżek srebrnych dwa tuziny”

Na wystawie w Domu Uphagena można zobaczyć świeckie srebra stołowe używane w Gdańsku w XVIII oraz początkach XIX wieku – łącznie ponad 300 obiektów pochodzących ze zbiorów polskich (29 placówek muzealnych z całej Polski). Eksponowane są wyroby produkcji miejscowej, jak i te sprowadzane do Gdańska z Berlina, Wrocławia, Poznania, Królewca oraz innych mniejszych ośrodków produkcyjnych Prus Królewskich.


Srebrne wazy oraz
zastawy Czartoryskich i Sapiehów

Na wystawie można obejrzeć nigdy dotąd niewystawiane srebrne wazy do zupy sprzed trzystu lat, kandelabry, kunsztownie zdobione cukiernice, mydelniczki i puderniczki, a nawet srebrne zastawy Czartoryskich i Sapiehów. W ramach ekspozycji widzowie mogą także podziwiać inne srebrne nakrycia stołowe: sosjerki, talerze, półmiski, sztućce, sztućce środka stołu i półmiskowe, komplety do przypraw, cukiernice, dzbanki herbaciane, kawowe i czekoladowe, kufle i filiżanki, szczypce do cukru, lichtarze i świeczniki, tace, lustra i przybory toaletowe. Ekspozycję dopełniają naczynia porcelanowe i fajansowe, chłodziarki do win, a także stoły, stoły-pomocniki oraz meble siedziskowe.

Wystawa dla każdego

Gdańskie wyroby rzemiosła artystycznego cieszą się w Europie zasłużonym i stałym zainteresowaniem, dlatego wystawa przeznaczona jest dla zróżnicowanej pod względem wykształcenia i wieku grupy widzów. Ważną cechą jest jej dydaktyczny charakter – towarzyszące ekspozycji wydawnictwa i gry skierowane będą nawet do dzieci. Zwiedzający mogą zapoznać się nie tylko z wyrobami rzemiosła artystycznego, ale także poznać funkcje przedmiotów – często już dziś zapomniane i sposoby aranżacji stołu w XVIII i początkach XIX wieku.

Diana Bartnicka

Zapraszamy na wystawę do Muzeum Historycznego w Gdańsku, trwającą
do 11 listopada, której partnerem jest S&A Bursztynowa Biżuteria. Towarzyszy jej dwujęzyczny katalog, bogato ilustrowany, zawierający artykuły na temat złotnictwa, porcelany, naczyń i sprzętów służących do spożywania posiłków oraz słownik gdańskich złotników, działających w latach 1700-1816.


Gdańscy złotnicy znani
w całej Rzeczypospolitej

Pod koniec XVIII wieku nastąpił w Gdańsku intensywny rozwój cechu złotniczego.
Działało wtedy w mieście ponad
40 warsztatów, zlokalizowanych przy trzech ulicach – Św. Ducha,
Szerokiej i przy ul. Złotników, gdzie znajdowało się aż 19 pracowni. Gdańscy złotnicy w całej Rzeczypospolitej słynęli z wyrobów wysokiej jakości.
Wykonywali zamówienia polskich magnatów, szlachty i duchowieństwa, a także zaopatrywali w srebra użytku domowego mieszkańców miasta. Ich wyroby można zobaczyć na wystawie. Są to przedmioty związane z kulturą mieszczańskiego domu i szlacheckiego dworu, zarówno wystawne, bogato dekorowane, jak i skromne, mniej okazałe. W największej liczbie prezentowane są naczynia stołowe; niektóre ich rodzaje wyszły już z użytku. db

Solniczka
Między 1763 a 1767 r.
Gdańsk, Michael Schleich

Dzbanek do kawy
3 ćwierć XVIII w.
Gdańsk, nieznany monogramista “ECK”

Cukiernica z 1786 lub 1790 r. Gdańsk, Emmanuel Ellerholtz I

Dzbanek do czekolady
1771 r.
Gdańsk, Carl Ludwig Berendt

Para lichtarzy
1783 lub 1787 r.
Gdańsk, Ephraim Wischke

Koszyczek około 1784 r. Gdańsk, Conrad Jacob Wonnicker