Artykuły z działu

Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116)
w numerze 05/2022 (id:191)

Ilość artykułów w dziale: 3

PJ-2022-05

III Festiwal Krzemienia Pasiastego

III Festiwal Krzemienia Pasiastego w Sandomierzu 9 września rozpoczęła konferencja naukowa zorganizowana w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu pod hasłem „50 lat krzemienia pasiastego w biżuterii”. Otwarcia konferencji dokonała w imieniu dyrektora Muzeum Zamkowego Kinga Kędziora-Palińska oraz prof. Anna Szylar, prezes Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, które przy wsparciu dotacji z urzędu miejskiego było głównym organizatorem wydarzenia.

pj-052022a-478051-846748

Przez cały weekend sandomierzanie oraz przebywający w mieście turyści mogli przenieść się w czasie do neolitu za sprawą wioski neolitycznej, która stacjonowała przy skwerze Marcina z Urzędowa, naprzeciwko Zamku Królewskiego. Podczas widowiska uczestnicy mogli się dowiedzieć, jak żyli, ubierali się i czym dysponowali dawniej ludzie, a także jak wykonywali codzienne czynności.

Wystawy biżuterii

W piątek zorganizowany został pokaz mody z krzemieniem pasiastym w roli głównej oraz teatr ognia. W wydarzeniu wziął udział Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza, który zainicjował powtórne pojawienie się Festiwalu Krzemienia Pasiastego w kalendarzu imprez miejskich.

Podczas pokazu, który odbył się na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu, została zaprezentowana kolekcja Fundacji Artystycznej GA MON autorstwa Justyny Gamoń-Wesołowskiej, inspirowana krzemieniem pasiastym. Ponadto została zaprezentowana biżuteria sandomierskich twórców: Andrzeja Wilka, Cezarego Łutowicza, Ryszardy i Kamila Krzesimowskich oraz Mariusza Pajączkowskiego. Twórcy ci od wielu lat angażują się w promowanie krzemienia pasiastego, posiadają swoje galerie oraz pracownie na Rynku Starego Miasta, a ich działalność jest bardzo ważna dla miasta.

Statuet ka Amb asadora Optymizmu

Sobotni wieczór był również okazją do świętowania 50-lecia krzemienia pasiastego w biżuterii. Z okazji tego jubileuszu po raz drugi samorząd miejski przyznał statuetkę Ambasadora Optymizmu. Uroczysta gala była także pretekstem do uhonorowania 50-letniej pracy twórczej Cezarego Łutowicza. Ambasadorami krzemienia pasiastego w tym roku zostali producent oraz ekipa serialu „Ojciec Mateusz”.

Kolejną bardzo ważną częścią wydarzenia było wręczenie Cezaremu Łutowiczowi statuetki wykonanej przez jego przyjaciela Andrzeja Wilka z okazji 50-lecia pracy twórczej oraz działań promujących w Polsce i poza jej granicami krzemienia pasiastego. Podziękowania na ręce jubilata złożył burmistrz Marcin Marzec, który podkreślił niezwykle ważne miejsce Cezarego Łutowicza w społeczności miasta. Ostatnim, zamykającym akcentem Festiwalu Krzemienia Pasiastego był koncert Łukasza Jemioły – wokalisty, gitarzysty, kompozytora i autora tekstów – od lat czynnie koncertującego, odnoszącego sukcesy na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach muzycznych.

Na podstawie materiałów prasowych

Amberif Autumn 2022 w Gdańsku

Od 1 do 3 września w Gdańsku odbyły się międzynarodowe targi bursztynu i biżuterii Amberif Autumn.

pj-052022a-368738-692739

Swoje wyroby zaprezentowało na nich ponad 100 wystawców z 13 krajów. Podczas tegorocznych targów Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników dało odwiedzającym możliwość poszerzenia wiedzy o odmianach bursztynu i sposobach identyfikacji, a także poddawało analizie spektrometrycznej zakupione produkty.

Uniwersytet Gdański wraz z Muzeum Inkluzji w Bursztynie zaproponowały odwiedzającym możliwość obejrzenia roślinnych i zwierzęcych inkluzji zatopionych w bursztynie. Podczas targów Amberif można było także uczestniczyć w wystawach oraz zapoznać się z wydawnictwem „Trend Book 2022”, dokumentującym najnowsze prace studentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz zaproszonych artystów. 

Album „Moim zdaniem” wydany

W sierpniu br. został wydany album kończący projekt „Moim zdaniem… Wystawa biżuterii z komunikatem” w nakładzie 1 tys. egzemplarzy. I co dalej?

pj-052022a-182395-802937

Przygotowanie i druk albumu podsumowującego projekt były możliwe dzięki temu, że te działania dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Organizatorzy projektu oraz autorzy bardzo doceniają ten fakt. Z pewnością należy to traktować jako znaczące wyróżnienie. Dziękujemy. Wydawcą i głównym dystrybutorem jest Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Zainteresowanych, którzy chcieliby otrzymać album, zapraszamy do Muzeum Sztuki Złotniczej przy kazimierskim rynku. Muzeum oraz organizatorzy wystawy podjęli się również dystrybucji wysyłkowej albumu.

Zostaną one przekazane do wielu bibliotek w kraju i za granicą, do muzeów i galerii, do redakcji i organizacji złotniczych. To zajmie trochę czasu. Jeżeli któraś z instytucji chciałaby otrzymać egzemplarz niezwłocznie, prosimy o kontakt: wystawa@moimzdaniem.info. Oczywiście wszyscy uczestnicy projektu, razem ze swoimi pracami, które zostaną zwrócone autorom po zakończeniu wystawy w Kazimierzu, otrzymają swój egzemplarz. Jeżeli któryś z autorów chciałby otrzymać swój album wcześniej, prosimy o kontakt pod podany wyżej adres e-mail.

Każdy ze sponsorów oraz każdy z gospodarzy miejsc, w których były pokazywane kolejne odsłony projektu, otrzyma kilka sztuk albumu do dyspozycji. Tu prosimy o kontakt bezpośredni. Oczywiście można zapoznać się z albumem natychmiast. Plik można pobrać np. ze strony www.moimzdaniem.info/ MoimZdaniem2022.pdf.