Artykuły z działu

Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116)
w numerze 01/2021 (id:184)

Ilość artykułów w dziale: 6

pj-2021-01

Wirtualny bursztyn

40 wystawców z Polski i zagranicy oraz kupcy z 45 krajów wezmą udział w pierw- szej edycji Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii AMBERIF VIRTUAL SHOWROOM, która odbędzie się w dniach 24-26 czerwca 2021 r. W obecnej sytuacji to jedyna szansa na podtrzymanie ciągłości targów, zaś dla producentów nadzieja na wyjście z impasu.

q9

TarGI SZaNSą Na OżyWIeNIe BraNży BurSZTyNNICZeJ

Sytuacja w branży bursztynniczej daleka jest od zadowalającej – ponad rok przestoju wywołanego ogólnoświatowym lockdow- nem, brak turystów będących największymi odbiorcami drobnej biżuterii z bursztynem oraz ograniczenie międzynarodowych kontaktów handlowych negatywnie odbiły się na jej kondycji. Stąd duża nadzieja producentów pokładana w zapowiedzianej na kwiecień br. – i odwołanej z powodu pandemii – stacjonarnej edycji targów amberif, wynikająca także z przekonania o koniecz- nym osobistym kontakcie z partnerami biznesowymi. W tym – prawdopodobnie – tkwi przyczyna stosunkowo niewielkiego zainteresowania targami wirtualnymi. Mamy świadomość, że kontakty wirtualne nie zastąpią w pełni osobistego kontaktu, dlatego aMBerIF VIrTuaL SHOWrOOM został pomyślany jako ważne narzędzie wspomagające trady- cyjne kontakty handlowe nie tylko w pandemicznym roku 2021, ale także jako hybrydowe uzupełnienie tradycyjnych targów w najbliższej przyszłości oraz interaktywny katalog wystawców, pozwalający odnaleźć kontrahentów przez cały rok – przekonu- ją organizatorzy.

KOrZyśCI PłyNąCe Z FOrMuły TarGóW ONLINe

aMBerIF VIrTuaL SHOWrOOM to innowacyjne przedsięwzięcie wystawiennicze w formule on-line a jednocześnie multifunkcjo- nalna platforma cyfrowa umożliwiająca podtrzymywanie aktyw- ności biznesowej w sieci: nawiązywanie nowych kontaktów handlowych, prezentowanie premierowych kolekcji, przepro- wadzanie aukcji, przyjmowanie zamówień, realizacja spotkań w formule matchmakingu, sprzedaż produktów i usług. Oprócz rozwiązań handlowych i transakcyjnych połączonych w kompleksowy moduł e-commerce aMBerIF VIrTuaL SHOWrOOM zawierać będzie również portal informujący o designie, trendach marketingowych, wydarzeniach artystycz- nych i naukowych związanych z bursztynnictwem i złotnictwem, prezentacje sylwetek autorów oraz ich dokonań oraz wyniki konkursów projektowych, wystaw i pokazów mody. Przy jego pomocy możliwa będzie również organizacja profesjonalnych konferencji, sympozjów, kursów, szkoleń, wykładów i prezenta- cji w najwyższym standardzie audiowizualnym.

PrOGraM TarGóW aMBerIF

Wirtualna formuła targów nie stanowi przeszkody do kontynu- acji wydarzeń, które tradycyjnie towarzyszyły targom amberif. Za pośrednictwem Internetu w targowy czwartek możliwy będzie udział w rozdaniu nagród w amberif design award 2021: Skarb- Bijou-Schatz-Treasure oraz amberif Selection (wcześniej Mercurius Gedanensis), którego celem jest niezmiennie poszukiwanie najlepiej zaprojektowanych i mistrzowsko wykonanych produk- tów oraz ciągłe inspirowanie autorów do poszukiwania ponad- standardowych rozwiązań użytkowych, technologicznych i stylistycznych. Będzie im towarzyszył pokaz mody, w którym wezmą udział m.in. aleksander Gliwiński i Ireneusz Glaza Chilli Jewellery.

TreNd BOOK 2021

Jak co roku – od 11 lat – na targach amberif swoją premierę będzie miał Trend Book – publikacja analizująca tendencje sty- listyczne we współczesnym wzornictwie w kontekście ich zasto- sowania w projektowaniu unikatowej biżuterii z bałtyckim bursztynem. Jak zapowiada autor publikacji prof. Sławomir Fijałkowski, po premierze w świecie wirtualnym planowana jest również premiera w świecie rzeczywistym – najprawdopodobniej jesienią. W tym roku w Trend Booku opisanych zostało następu- jących pięć makrotrendów: architectonix – ukłon w stronę konstruktywistycznej geometrii, talisman – odwołujący się do antropoligicznie najstarszej funkcji biżuterii, slowstainable – czyli odwołanie do idei designu zrównoważonego, glitch – pretekst do kreatywnego wykorzystania technik komputerowych oraz endwined – interkulturowe zaproszenie do zapoznania się z jubilerską tradycją dawnych i obecnych Chin poprzez zesta- wienie bursztynu z jadeitem. Partnerem jednego z tematów jest firma Chow Tai Fook z Hongkongu, a jego efektem kolekcja biżuterii łączącej właśnie bursztyn i jadeit.

Smart G-Shock

Firma Casio wypuściła na rynek nowy model G-Shocka, tym razem w wersji smart. Inteligentny zegarek Casio jest stworzony dla ludzi, którzy aktywnie uprawiają sport i chcą posiadać urządzenie, nie tylko zapisujące ich dokonania, ale także wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia.

G-Shock ma wbudowany moduł z monochromatyczno- -kolorowym wyświetlaczem, na którym pokazywane będą funkcje obsługiwane przez system WearOS. Zegarek posiada wbudowany wysokościomierz, prędkościomierz, ciśnieniomierz, akcelerometr, żyroskop, kompas, mikrofon oraz wibrację. Casio wprowadza również aplikację G-Shock Move, dzięki której wszelkie dane zebrane przez zegarek będzie można łatwo przeglądać, i dzielić się nimi w social mediach. Smart G-Shock ma wyświetlacz 1,2 cala oraz dotykowy ekran Zegarek z siecią łączyć się ma za pomocą Bluetootha V4.2 oraz Wi-Fi. Zasilająca całość bateria litowo-jonowa pozwoli na 1,5 dnia intensywnego korzystania z najważniejszych funkcji zegarka. Magnetyczne ładowanie do pełna nie powinno zająć więcej, niż 3 h. Kompozytowa koperta GSW-H1000 ma 65,6 x 56,3 x 19,5 mm, waży 103 g i jest wodoszczelna do 200 m.

Cena zegarka to 3 000 złotych.

Spotkanie branży w Krakowie

Od 1 do 3 lipca w Krakowie odbędą się 14. Międzynarodowe Letnie Targi Biżuterii i Zegarków JUBINALE 2021. Tym razem organizatorzy zapraszają Tauron Arenę przy ulicy Stanisława Lema 7.

Jubinale 2021 to szansa na powrót do normalności. Tradycyjna forma kontaktu pomiędzy kontrahentami po pandemii da branży jubilerskiej szansę na wzięcie oddechu. Na targach swoją ofertę przedstawią czołowe firmy polskiej branży jubi- lerskiej. Odwiedzający będą mieli okazję nie tylko dokonać zakupów, ale także wsłuchać się głos branży, która po raz od wielu miesięcy będzie miała okazję wspólnie zastanowić się nad przyszłością swoich przedsięwzięć. Targi Jubinale będą także platformą wymian doświadczeń związanych z niemal półtora rocznym zamknięciem. Organizatorzy zapewniają bez- pieczeństwo podczas wydarzenia oraz szansę na powrót do stanu sprzed pandemii.

Biżuteria Barbary Gronuś-Dutko on-line

25 czerwca odbył się on-line wernisaż wystawy „Światło bursztynu” prac Barbary Gronuś- Dutko. Wystawę zorganizowało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. „Światło bursztynu” będzie obejrzeć w Galerii Stowarzyszenia przy przy ulicy Warzywnicza 2 w Gdańsku do 30 lipca.

Barbara Gronuś-dutko jest artystką, projektantką, bursztynniczką, fotografikiem, założycielką Stowarzyszenia Bursztynowa Planeta JaNTar oraz członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Od 40 lat pasjonuje się bursztynem, tworzy biżuterię, rzeźby, instalacje oraz prezentacje multimedialne. Jej prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Muzeum Ziemi PaN w Warszawie, Muzeum Przyrodniczego ISieZ PaN w Krakowie oraz Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie.

Powrót Aktualności do normalności – Vicenzaoro

Od 10 do 14 września, we wspaniałej scenerii miasta Vicenza odbędzie się VOS – Vicenzaoro September The Jewellery Boutique Show, międzyna- rodowy pokaz biżuterii, organizowa- ny przez IEG – Italian Exhibition Group. Organizatorzy spodziewają się tłumów odwiedzających ze względu na fakt, że to pierwsze tradycyjne targi złotej biżuterii i zegarków, które odbędą się od czasu ogłoszenia lock- downu w tej części Europy.

q8

OSbędą towarzyszyć liczne wydarzenia, których celem jest zademonstrowanie branży złotniczych innowacyjnych rozwiązań ułatwiających pracę producentom biżuterii. Stąd też na targach będzie możliwość przyjrzenia się nowym technologiom, które można zastosować przy projektowaniu biżuterii, maszynom jubilerskim, które ułatwią prace producentom biżuterii i pozwolą na automatyzację procesu produkcji. Swoje wyroby zaprezentują także włoscy producenci zegarków, biżuterii ślubnej, importerzy kamieni szlachetnych oraz twórcy biżuterii ze srebra i złota. Odwiedzający będą mieli możliwość uczestniczenia w seminariach i warsztatach, które w tym roku poświecone będą pracy w czasie lockdownów oraz możliwościom, jakie daje współczesnym producentom biżuterii nowoczesna tech- nologia. Targi są okazją do wymienia się doświadczeniami na temat pracy w czasie pandemii oraz sposobów na zaistnienie ze swoimi wyrobami w świecie wirtualnym.

Srebrne lato w Legnicy

Legnicki Festiwal SREBRO 2021 – jeden z największych w Europie przegląd prezentujący dokonania czołowych autorów współczesnej biżuterii artystycznej – już za nami. Tegoroczna, czterdziesta pierwsza odsłona Festiwalu odbyła się mimo pandemii, choć w niestandardowej, hybrydowej formule. Mimo trudności i obostrzeń Legnicę licznie (lecz indywidualnie) odwiedzali twórcy, artyści i przyjaciele Festiwalu.

q4

Galeria Sztuki zrealizowała 14 prezentacji około 1000 obiektów i biżuterii autorstwa ponad 500 artystów, m.in. z Polski, Francji, Belgii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Chin. Wystawy dostępne były w siedmiu przestrzeniach wystawienniczych w centrum Legnicy. Wśród nich – pokaz prac zakwalifikowanych do 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej Wciąż człowiek?, który jak zawsze jest wiodącą i najbardziej wymagającą organizacyjnie premierą. I to on budzi najwięcej emocji. Laureaci konkursu zostali wyłonieni przez jury spośród 186 artystów z 35 krajów, którzy nadesłali prace na edycję 2020, pierwotnie odwołaną z powodu pandemii. Konkursowe hasło, które dojrzewało rok, doskonale wpisało się w katastroficzne realia 2020 roku.„Temat konkursu zainspirował szeroki wachlarz odpowiedzi. Te, które trafiły na wystawę, były przemyślane – niektóre pełne niepokoju o przyszłość, inne stawiające pytania, a jeszcze inne pokazujące fascynację materiałami i sposobem ich użycia oraz tym, jak poprzez zastosowanie określonych materiałów można przekazać dość złożone idee” – zauważyła Caroline Broadhead, przewodnicząca jury.

OBrady ON-LINe

Warto wspomnieć, że oceniające grono złożone z artystów, złotników, autorytetów w dziedzinie biżuterii i designu: Caroline Broadhead z Wielkiej Brytanii, Georg dobler z Niemiec, darijus Gerlikas z Litwy oraz Maria Magdalena Kwiatkiewicz i Sławomir Fijałkowski z Polski, stanęło w tym roku przed wyjątkowo trudnym wyzwaniem. Obrady po raz pierwszy w historii Festiwalu odbyły się w on-line. Wspólny trud organizatorów i oceniających, by w sposób pełny oddać i odczytać nie tylko formę, ale i właściwości obiektów oraz koncepcje dopełniające przedmioty w pełnoprawne dzieła sztuki, zaowocował jednogłośnym werdyktem. do wystawy pokonkursowej członkowie jury wyselekcjonowali prace 44 artystów z 16 krajów – oglądać je można na ekspozycji w Galerii Sztuki w Legnicy do końca sierpnia 2021 roku.

SMarTFON łuPaNy GraNd PrIx

Grand Prix Ministra Kultury, dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznano polskiemu złotnikowi Tadeuszowi Jaśkowiakowi, którego wisior pt. Smartfon łupany połączył w warstwie formalnej techniki epoki kamiennej i ery nowych mediów. Jak zauważył Sławomir Fijałkowski, praca„jest bardzo mocna w kontekście tematu, niezwykła na wielu poziomach różnych opozycji, np. cyfrowe/materialne, stare/ nowe, użytkowe/kontemplacyjne”. II Nagrodę Prezydenta Miasta Legnicy otrzymała Mariana Bilbao Gonzalezdueńas z Hiszpanii za broszę o idealnie wypolerowanej, przypominającej lustro powierzchni, pt. Zapomnij swe imię, w której własne odbicie potęguje pytanie konkursowe. Laureatką III Nagrody MKdNiS została Czeszka – Miroslava Veselá za niosący pozytywne przesłanie, niepozbawione głębszej ideologii zestaw trzech obiektów w kształcie serc pt. Nadzieja. Nagrodę Galerii Sztuki otrzymała Kirsten Plank z Niemiec za pracę pt. Twarz 1 – naszyjnik-puzzle, obrazujący metaforyczną ludzką skłonność do (de)konstrukcji. Srebrną Ostrogą – Nagrodą Specjalną Organizatorów, przyznawaną za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej wyróżniona została belgijska artystka Tieke Sheerlink, która nadesłała srebrną łódź, wypełnioną kolorowymi kamieniami o diamentowym szlifie, której wymowna forma i tytuł Cenni ludzie jest wyraźnym nawiązaniem do dramatu uchodźców. Nagrody pozaregulaminowe otrzymali: esther Heite z Niemiec (wyróżnienie magazynu Lost in Jewellery), annarita Bianco z Włoch (wyróżnienie rzymskiej galerii Mydaybyday), Tieke Sheerlinck (nagroda firmy usługi Odlewnicze), alexander Blank z Niemiec (wyróżnienie honorowe dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy), ruudt Peters z Holandii (wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych), Silvia Bellia z Włoch (nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników), Ji young Kim (nagroda Targów Inhorgenta Monachium) oraz twórcy z Polski: Michalina Owczarek-Siwak (nagroda firmy Hopea), Małgorzata Kalińska oraz Zofia i Witold Kozubscy (nagrody Galerii yeS).

q5

q6

IMPreZy TOWarZySZąCe

Podczas legnickiego SreBra prezentowane były także wystawy w ramach dobrze znanych cykli Sylwetki Twórców i Srebrne Szkoły: w tym roku mieliśmy okazję przyjrzeć się przekrojowemu przeglądowi prac prof. andrzeja Szadkowskiego – zasłużonego artysty złotnika, projektanta, promotora i pedagoga (rytm twórczości 19682021). druga: Marion delarue, która podejmuje problem iluzji, imitacji i stanu przemiany, czego wyrazem są jej kolekcje: Biżuteria z agatu i Papuzi wielbiciele. Kolejna prezentacja o zbiór prac delphine Perrache, znanej ze swej fascynacji przestrzennością i architektonicznymi, trójwymiarowymi kompozycjami. W cyklu Srebrne Szkoły poznaliśmy Pracownię Metalu i Biżuterii S+M+L_xL (akademia Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie, Słowacja), działającą pod kierunkiem prof. Karola Weisslechnera, którego Legnica gościła dwukrotnie podczas poprzednich edycji, oraz Wydział Biżuterii i Metalu na akademii Sztuk Pięknych (uniwersytet w Shanghaju, Chiny), prowadzony przez prof. Shannon Guo.

PreMIerOWe WySTaWy

Na legnickiej scenie nie zabrakło debiutantów – tym razem swoje premierowe wystawy zaprezentowały niedawne absolwentki akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w łodzi – Luiza Mężyńska i Justyna Kowalska, tradycyjnie laureatki nagrody przyznawanej przez Galerię Sztuki w Legnicy w Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Projekt. Gratką dla miłośników klasycznego wzornictwa jest retrospektywna ekspozycja Handmade 2. Polska sztuka srebra 19791999, zrealizowana wokół zbiorów i przy współpracy z Muzeum Miedzi w Legnicy. Wystawa przybliża specyfikę i rozwój polskiego złotnictwa współczesnego tego okresu poprzez pryzmat Ogólnopolskich Przeglądów Form Złotniczych SreBrO. Prace twórców międzynarodowego projektu extranalities, którego szósta odsłona polegała na stworzeniu biżuterii w oparciu o przedmioty otrzymane od pozostałych członków przedsięwzięcia. Hasło bieżącej edycji to Mechanorganic, a obok inicjatorów – Hermana Hermsena z Holandii i Timothy Information Limited z Wielkiej Brytanii, uczestniczyli w niej zaproszeni artyści z całej europy: Peter Vermandere, Felieke van der Leest, Sofia Björkman, denise reytan oraz Sara Gackowska. Tradycyjnie nie zabrakło w Legnicy konkursów: Międzynarodowego Konkursu Biżuterii artystycznej PreZeNTaCJe 2019, pod hasłem Protezeusze, organizowanego przez STFZ, jak również 24. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem aMBerIF deSIGN aWard 2020 pt. Ostateczne piękno, odbywającego się w ramach Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii amberif w Gdańsku, a także tegorocznego i wciąż nierozstrzygniętego pokazu Międzynarodowych Bałtyckich Targów Jubilerskich w Wilnie (Litwa) pt. Surveillance Jewellery (Biżuteria kontroli).

q7

FeSTIWaL WCIąż TrWa

Festiwal SreBrO był – i wciąż jest – obecny w Internecie. Na program on-line złożyły się m.in. filmy z oprowadzaniami kuratorskimi. W nagraniach pojawili się (i podzielili swoimi refleksjami) sami artyści. Nie zabrakło nagrania z wirtualnego wręczenie nagród i rozstrzygnięcia MKSZ „Wciąż człowiek”, w którym mimo zdalnej formy, nie zabrakło wszystkich nagrodzonych, jurorów, fundatorów nagród, a także wielkich emocji i zaskoczeń i …konfetti. Organizatorzy udostępnili także katalogi wystaw. Powstała sesja zdjęciowa oraz materiały multimedialne, w której główną rolę odegrała biżuteria. Wszystkie efekty działań w sieci są wciąż dostępne na stronie internetowej silver. legnica.eu. Legnicki Festiwal SreBrO odbył się dzięki wsparciu szeregu patronów, sponsorów i fundatorów. Najstarszym mecenasem Festiwalu jest firma KGHM Polska Miedź S.a., lider produkcji srebra na świecie, która tradycyjnie i jakże symbolicznie podarowała cenny kruszec na nagrody rzeczowe. Ponadto Festiwal SreBrO dofinansowano ze środków Ministra Kultury, dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz objęto patronatem Ministra KdNiS, Marszałka Województwa dolnośląskiego oraz Prezydenta Miasta Legnica.